Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

HAYAT HESAP ÜSTÜNE

HAYAT HESAP ÜSTÜNE

Bugün kendime dair yazdım…

Çok çalışmıştı, çocuklarıyla kahvaltı yaptığı günlerin sayısı bile sayılıydı. Emek verdiği alan üzerinden “fedakârlık nedir, onu öğreteceğim” diyordu. Şehir üstüne düşünceler, insan üzerine düşünceler, adamlık üzerine denemeler…

“O kadar uğraştın da ne oldu, bak en başta, o çok değer verdiğin, toz kondurmadığın arkadaşların, gemiyi selamette hissettikleri anda, sana sırt döndüler. Hiç tanımadıkları kişileri sana tercih ettiler. Senin hep üzerinde durduğun “yola birlikte çıktığınız arkadaşlarınızı, yolda bulduklarınızla değişmeyin” düsturunun tam tersine, senin arkadaşların, yolda bulduklarını dost edinip, fedakâr yüreklere “işiniz buraya kadar” diye el salladılar.”

Böyle diyordu bir arkadaşım…

Bu konuşmalar gerçekten can sıkıcı ama gerçeği yansıtıyor. Lakin unuttukları nokta, biz o fedakârlıkları yaparken kimseden bir ücret istemedik. Ücretimizi, her şeyin sahibi olan Allah’tan bekledik.

“Yani demek istiyorsun ki, ben zora taliptim, o çizgide devam ediyorum. Kim ne yaparsa kendine yapar. Herkes günlerin nasıl da hızla geçtiğini er-geç öğrenir.”

Evet, öyle diyorum.

“Bu genel değerlendirmelerini aldım. Biraz da özele inelim. Geçenlerde bir arkadaşım, bir mekânda otururken, senden laf açılmış ve o arkadaşım senden sitayişle bahsetmiş. Yazdıkların, yıllardır ortaya koyduğun çizgi, merhametli duruşun üzerine gıyabında sana teşekkür etmiş. Bu arkadaşım, senin düşünce ve siyasi çizginde değil ama gıyaben seni tanıyor ve mücadelene, yazdıklarına değer veriyor. İşte orada, senin yıllardır toz kondurmadığın arkadaşlarından biri de varmış, ne demiş biliyor musun? “Ha o mu, yazar-mazar, çizer işte!” Bunları dinleyen üçüncü şahıs olan arkadaşım “ağzım açık, o şahsın Necip abi hakkında söylediklerini dinledim” diyor.

Arkadaşı dinlemeye devam ediyorum… “Ben senin adına celallendim” diyor.

Tebessüm ediyorum… Hem mühendis, hem yazar kimliğimle, hepsinden öte “insan kimliğimle” yoldayım, hiçbir küçümseme beni yolumdan alıkoyamaz.

 “Ha o mu, bizim Necip, bazen de sağda solda yazar, çizer…” Duyuyorum, böyle diyorlar… Oysa ben bu alana, yazma alanına 1979’dan beri emek vermişim. 1987’den beri de mühendis kimliğimle yazar kimliğimi birlikte götürüyorum.

Tamam, anladık, bazı kişiler beni veya başka arkadaşlarını küçük görebilir, bu sadece onları küçültür, beni veya küçümsenen diğerlerini değil… Ancak en azından biraz insaflı olmayı denesinler.

Merak ediyorum, bana “ ha o mu, bizim necip, bazen de sağda solda yazar” diyenler, bir yazımı, bir kitabımı baştan sona okumuşlar mı? Ve merak ediyorum, bana böyle yaklaşanlar kendileri hangi özelliklere sahipler. Ve üstelik bu kişiler, hakkımda hayırdan başka konuşmayanların, “bence Malatya için önemli bir değer ve sağlığı yerindeyken değerlendirmek lazım” şeklindeki yaklaşımlarına da “boş ver, o sadece bir yazar” deyip küçümsediklerini sanırken, ahretlerine nasıl bir yatırım yaptıklarını düşünüyorlar?

Hayat elbette hesap üzerine ve bütün hesapları bozacak bir üst hesap vardır. Üst hesabı düşünmeyenler, ellerindeki imkânların ilelebed ellerinde kalacağını mı sanıyor?

İşte böyle dostlar bugün kendime zaman ayırdım.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 223
Bu Ay : 6203
Toplam : 6203

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom