Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

TUHAF AYDINLAR İLGİNÇ SİYASETÇİLER

 

TUHAF AYDINLAR

İLGİNÇ SİYASETÇİLER

 

30 Mart seçimlerle Türkiye’nin siyasi kanalları biraz daha açılmıştır. Ak Parti’ye olan teveccüh, çalışkan, hizmete odaklı belediyeciliği tercih etmekten de önce siyaset alanını genişletme kararıdır da. Bir kısım odakların, siyaset alanını daraltmaya dönük kara propagandaları veya negatif söylemlerine rağmen, siyaset alanını canlı, aktif tutmak çok önemlidir.

Birçokları marifetmiş gibi siyasetle ilgilenmediklerini, partici olmadıklarını, seçimlerde hiçbir partiye oy vermeyeceklerini söylüyor olabilir. Bu tarz lakırdıların birçoğu son derece ucuz, zeka seviyesi düşük bir ters propaganda faaliyetidir. Çoklarının gözünden kaçtı ama bu seçimlerde özellikle Ak Parti’ye olan yönelişi zayıflatmak için böyle ilginç bir taktik uygulandı yer yer.

Seçim sath-ı mayilinde hemen her yerde tercihlerimizin ne olacağına dair tartışmalar, sohbetler olur bilirsiniz. İş yerlerinden, esnaf dükkânlarına, kahvelerden berber ve taksi koltuklarına kadar her yerde üç aşağı beş yukarı konu budur. Birçokları bunu eleştirel bir vurguyla toplumun fazla politize olmasına bağlayarak yanlış görür. Ben aksi görüşteyim. Bir toplum bu anlamda ne kadar politikse o kadar güçlüdür. Politik olması sebebi ile Türk toplumu aktiftir, çeviktir, diridir. En azından bu hususiyeti ile kendisini de ilgilendiren olaylara duyarsız olmadığını gösterir.

Kentli olmanın, idarecileri yönlendirmenin, denetlemenin veya baskı altına almanın en etkili yolu politik olmak, politik tutumumuzu sandıkta göstermektir. Bizim insanımızın siyasi bilinci yüksektir, canlıdır. Bilinci yüksek ve canlı olduğu için siyasi karakteri fazladır. Bir tahtası eksik gazetecinin ifade ettiği gibi bu çinko eksikliğinden midir değil midir, onu bilemem. Ancak darbeciler bu bilinci yok etmek, olmazsa azaltmak için ellerinden gelen önlemleri aldılar. Onlar da bu önlemleri çinko fazlalığından dolayı alıyor olmalıydılar.

Bir insan ne kadar aydın ne kadar karanlık, ne kadar ilerici ne kadar gerici, ne kadar iyi ne kadar kötü, bunun kararını insanda iyot, kalsiyum, sodyum, çinko eksikliğine veya fazlalığına bağlamak üstün bir zekâ ve zihin belirtisi olmayabilir. Ama tuhaf, ama acayip bir yaklaşım olduğundan şüphe yok. Bizim bu tıynetteki aydınlarımızın kalıbına, kıratına, kalibresine uygun bir yaklaşım. İşte bunlar bu kadar sosyolojik, bu kadar felsefi, bu kadar psikolojik derinliğe sahiptirler. Dedim ya haklı olmayabilirler ancak acayip oldukları kesin. Acayip ve tuhaf. Bunlara hadi geleneği bozmayarak ‘aydın’ veya ‘siyasetçi’ diyeceksek eksiksiz bir tamlamayla söyleyelim; tuhaf aydınlar, ilginç siyasetçiler. Eksikliği olanlar fazlalıkları olanları kapı dışarı koyunca niçin mızmızlanırlar? Sonuçta halkımız, o eksikliğiyle malul halkımız, kendilerini fazla gören, artık çok fazla olan zihniyeti kapı dışına koydu. Onlar kendilerini beğenmiştiler. Onlar kibirliydiler. Onlar hiçbir siyasi söylem geliştirmeksizin, boş ve şişirilmiş hatta şımartılmış benlikleriyle kendilerinde bize egemen olma hakkını görüyorlardı. Onlar bizi köle ve düşük sınıf insanlar olarak yorumladılar. Biz bunca siyasi söylem ve programa, bunca icraata rağmen kötü, ama onlar bunca boş sözlere hatta hakaretlere rağmen iyiydiler öyle mi? Üstelik her seçimde kapı dışına itilmelerine rağmen dışarıdan içeri girmek, eve zarar vermek için kapıyı tekmelemeye, duvarı delmeye başlayanlar da bunlar. Gezi olaylarından paralel yapılanmaya kadar bir sürü eylemin ekranlar boyu kışkırtmaların başka izahı var mı? Hiç birinden sonuç alamıyorlar. Bu yol yol değil. Bu kadar fazlalık, yani çinko fazlalığı başlarına bela olmaya başladı. Biraz eksilmeleri gerekiyor.

Onlar da biraz ağırlıklarını atsın, hafiflesin, yani eksilsinler. Hükmetmeye çok meraklı oldukları eksik halkın eksik dünyalarına girsinler, o dünyanın havasını solusunlar, onların diliyle konuşsunlar, yani siyaset üretsin, düşünce üretsinler. Gelin bu halkın arasına girin, onlarla birlikte oturup kalkın, onların umutlarını, hasretlerini paylaşın. Uzaklaşmayın, yaklaşın. Yanaştırın omuzlarınızı, yanaştırın yüreklerinizi, beğenmediğiniz yanları olsa bile onları izah edin; neden, niçin değişmemiz gerektiğini anlatın ve seçilmek isteyin. Yani, yani sokakları ateşe vermeyin, şaklabanlığa varan olmadık kandırmacalarla, samimiyetsizliği her şeyiyle belli tutum takınmayın. O basit, o yalın gerçeği yineleyelim: Siyaset üretin.

Gerçekler çok basittir. Bu basit gerçeği kabul edeceksiniz. Nedir o? Türkiye demokratik bir ülkedir, demokratik tecrübe ve kazanımlarımız her geçen zaman artmaktadır. Kazanımlardan geri dönüş olmaz, olamaz. Bu ülkede seçim vardır. Herkes seçim sonuçlarını kabul edecektir. Seçimle ortaya çıkan irade dışında çözümler, yollar, yöntemler arayanlar demokrasiye de insanımıza da siyasete de güvenmeyenlerdir. İnsanımıza güvenmeyenler başka odaklarla birlikte oyun kuranlardır denildiğinde niçin kızıyorsunuz. İnsanımıza güveniyorsanız, insanımıza hizmet etmek istiyorsanız demokrasi için siyaset alanını, siyaset için de demokratik alanı genişletmelisiniz. Halkımız bu seçimde bunun çok güçlü mesajını verdi. Demokrasi ve siyaset dışı arayışlar içinde olanlar, aydınları, siyasi parti ve aktörleri, dış odakları ve ittifakları ile ağır bir yenilgi aldılar. Bu tutumlarından vazgeçmezlerse 30 Martta tattıkları yenilgi, bundan sonra tadacakları yenilgi serisinin ilki olacak. Sonuç itibariyle başta siyasilerimiz, milletin verdiği mesajı iyi okuyarak, evvela siyaseti itibarsızlaştırıcı bir oluşum içinde olmamalı, bu tarz oluşumlara dolaylı veya dolaysız destek vermemelidir. Sonra siyaset alanı zenginleştirilerek, çeşitlendirilerek genişletilmelidir. Siyaset alanını daraltıcı tarzda yapılan siyasetin anlaşılır bir yanı yoktur. Bu çelişkinin de ötesinde amorf bir durumdur.

Bir türlü ders almaya yanaşmayanlar, bilsinler ki, bu toplumun ders vermekte sabırlı ve ustadır. Halkımız 30 Martta evvelâ bunları söylemedi mi?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 581
Bu Ay : 5471
Toplam : 5471

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom