Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

SEÇİMİN HİZMETİ

SEÇİMİN HİZMETİ

HİZMETİN HEZİMETİ

 

Bir süre internet ortamından yoksun kalmam sebebiyle 30 Mart seçim sonuçlarını değerlendirmede geciktim. Geç olsun güç olmasın. Kaldı ki dört veya beş yıl aralarla yapılan seçimlerin etkisi de uzun erimli olmalıdır. Seçim yüzde yüz doğrulukta ankettir ve bize şaşmaz değerlendirme kodları, formları verir. Şimdiye kadar içeriden dışarıdan çok kişi değerlendirmede bulundu. Farklı bakış açıları, değişik ölçüler, farklı vargılarla birlikte, beklentiler, öngörüler ortaya kondu. Hatta kimi coşkuların, korkuların, öfkelerin açığa çıkmasına yol açtı.

 

Bütün bunların hepsinin kendi koşullarında karşılıkları yok değildir. Ancak bu bağlamda bir iki hususa değinmeden geçemezdim: Evvela 30 Mart evrensel niteliği olan çok güçlü bir yerel seçim olmuştur. Evrensel nitelik kendi önemi, ölçeği içinde bir etkiye de dönüşmüştür. Düşünün ki, Türkiye’de bir seçim yapıyoruz, sonuçlarını Makedonya, Kosova, Azerbaycan, Mısır, Filistin kutluyor. Hususen Ak Parti’nin kazandığı zafer kutlanıyor. Öncelikle bu fotoğraf iyi okunmalıdır. Demek ki bizim kendi özelimiz, yerelimiz yoktur. Buranın kazanımı aynı zamanda o coğrafyaların da kazanımıdır. Kaybımız oraların da kaybıdır. Demek ki, biz üzüldüğümüz zaman Bosna sevinemez. Biz ağladığımız zaman Kahire gülemez, gülemiyor. Biz varlığımızı birbirimize borçluyuz. Varlığımızın hareket merkezi de burasıdır. Nirengi noktası, kalkış noktası Türkiye’dir.

 

Balkanlardan Kafkasya’ya kadar bütünleştiğimiz coğrafyalar, bize, varlığımızı tahkim etmemiz, güçlü, tavizsiz durmamız gerektiği mesajını iletmiştir. Bizimle olduklarını, ayrı olamayacağımızı deklere etmişlerdir. Zaferimizi zaferleri, sevincimizi sevinçleri bilmişlerdir. İletilen mesajlar varlığımızın gerçekleridir. Bu gerçekliklerden ayrı, bu gerçekliklerden ters yönde bir varlık inşa edemeyiz. Ak Parti kadar, belki ondan daha çok muhalefet partileri bu mesajları iyi okumalıdır. Buna herkesin çok ihtiyacı vardır.

 

Özellikle dış dünyada sevinç toplantıları kimin tarihsel köklere, kültürel değerlere daha bağlı, yakın veya uzak olduğunun da en canlı ifadesi olmuştur. Bir de ters açıdan bakalım: Bu seçimlerde muhalefet meselâ CHP başarılı olsaydı, onların beklediği gibi Ak Parti % 35’in altına düşseydi kim üzülecek, kimler sevinecekti? Kuşkusuz Bosna’dan Filistin’e kadar tüm mazlum ve kardeş coğrafyalar üzülecek ve fakat Tel Aviv’in karanlık odalarında birileri sevinecekti. Washington’da, Pensilvanya’da Türkiye’ye karşı kirli, bulanık ilişkilerin mimarları; onlarla beraber derin odaklar, lobiler, Mossad’ın CIA’nin en azından neo-con kanatları sevinecekti. Ne mutlu bize ki, düşmanlar, öfkeleriyle birlikte perişan oldular. Hiç olmazsa bu vesileyle düşmanları sevindirenler, düşmanlarla birlikte sevinenler kendilerini sorguya çekme imkânı elde etmişlerdir.

 

Birçoklarının sandığı gibi bu milletin, enayilik ölçüsünde saf olmadığını o çok akıllılar anlamalı artık. Millet son derece kararlı ve engin gönüllü. Bu seçimlerle millet, ucuz basit numaraların siyaseti kuşatmasına izin vermemiştir. Millet, gayrimeşru yol ve araçlar kullanarak, siyasete tuzak kurulmasını şiddetle cezalandırmıştır. Yalanlar, şantaj ve iftiralar karşısında son derece uyanık olduğunu göstermiş, bunları yapanlara, bunlara alet olanlara kötü bir ders vermiştir. Buna ilaveten Ak Parti iktidarından da bunların kökünü kazımasını istemektedir.

Neden mi?

Çünkü bu seçim çok açık bir vuruşma ortamında yapıldı. Ak Parti ve Başbakan üzerinden devleti hedef alan bir saldırı ile karşı karşıyaydık. Saldırılar ve kumpaslar karşısında sert, sıkı, kararlı duran Başbakan ‘Bunların inine gireceğiz’ diyerek hedefini açık açık belli etti. Bir anlamda açık yüreklilikle bu operasyon için halktan izin istemiştir. Başbakan’ın kumpasları berhava etme kararlılığı açık, güçlü bir destek almıştır.

 

Aslında millet operasyonun büyüğünü, zor olanını yapmıştır. Nasıl mı? Bakın paralel yapının karşı olduğu Ak Parti, bir önceki yerel seçime göre oylarını % 7 artırıyor. Diğerleri yerinde sayıyor. Kılıçdaroğlu oyları 250 bin arttı diye kendini teselli ediyor. Bunlar kendilerini aldatmaya da doyumsuzlar anlaşılan. Matematik de bilmiyorlar. Son beş yıl içinde kaç kişi oy kullanma hakkı elde etti bir hesap etsinler, 250 bin oy artışının ne büyük bir oran olduğunu anlayacaklar!. (2009 seçimlerinde 48 milyon olan seçmen sayısı  neredeyse 5 milyon artarak 2014’te 52.700 bin olmuştur. 2007 seçmen sayısı esas alınırsa bu rakam 10 milyonu aşar) Sonuçta muhalefet partileri ağır yenilgi aldılar. Bu yenilgilerin şanını kimse onların elinden alamaz!

 

Millet düşmanları ile iş tutanlar, yenilgiyi hep birlikte tattılar. Üçü beşi bir araya gelse, alt alta, üst üste toplansa hepsi Ak Parti’nin hacmine, ağırlığına ulaşamıyor. Cemaatin de gücü böylece anlaşılmış oldu. Sözüm ona geçen seçim’de Ak Parti’yi desteklemişlerdi. Şimdi Nasreddin Hoca’nın sorusunu yöneltmek gerekir: “Ciğer buysa kedi nerde, kedi buysa ciğer nerde?” Hizmet hareketi elini attığına hezimet tattırıyor. Cemaatin el attığı kuruyor. Cemaatin tabanındaki asıl kitle, Ak Parti’den ayrılmadı. Onlar CHP’ye oy vermeyi akıllarının, hayallerinin ucundan bile geçirmediler, geçiremezlerdi. Onlar, iradelerine ipotek konulamayacağını, kimsenin tapulu malı olmadıklarını da göstermiş oldular. Bize bu sonu meçhul, sonu karanlık oyunlar tezgâhlayanlar, milletin ferasetine çarpılmanın ne büyük bir felaket olduklarını anlayacaklar. Ak Parti’yi ve Başbakan’ın şahsında Türkiye’yi çökertmeyi amaçlayan saldırı girdiği ittifaklarla birlikte imha edildi. Önemli olan milletin bu yönde verdiği karardır: Aziz milletimiz varoluşumuza dönük tüm menfur saldırıların şiddetle cezalandırılmasını istemişlerdir. Başbakan, balkon ve ilk grup toplantısı konuşmalarında, milletin bu çok net mesajını, çok net olarak aldığını ifade etti.

 

Millet başka ne dedi?

Başka ne demedi ki?   

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom