Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YOLUN ZORLUKLARI

YOLUN ZORLUKLARI

 

Önce, insan kalmak zordur, bu nedenle yürüyüşü doğru beslemek için insan kalabilenlerden olmak gerekir. Sonra insan kalmayı başaranların, sabır enerjileri önemlidir, sabır enerjileri tükenmiş, tükenmeye yakın insanları, motive edecek çabalar esirgenmemelidir. Sonra meselelere dair doğru bakışı geliştirmek için yardımlaşmak gerekir. Ve insan kalmayı başaranların içinde de, onları sürekli canlı, üretken tutacak, yanlışa kaymayı engellemeye çalışacak bir “doğru bakış, hayırlı duruş, kötülüğü men” ekibinin hep zinde olması gerekir.

Partiler, dernekler, vakıflar kurulur. Çok şey yapılır. İhmal edilense, iç dinamizmi diri tutacak, bozulmaya karşı duracak iç denetim mekanizmasıdır. Bu nedenle, bir süre sonra büyüme ve güçlenmeyle birlikte yozlaşmalar başlar. Bu nedenle koşanı görünürde çok yozlaşmış yapılar çıkar ortaya… Kütlesi büyük, ruhu kaymış, olaylar karşısında ferasetini devreye sokamayan veya oldukça geciken yapılara dönüşürler.

Partiler ülke yönetiminde siyasi ağırlık koyan birimler olarak, güçlenmeyle birlikte ruh kaymasının çoğaldığı en büyük yapılardır. Dernek ve camialar da zamanla aynı şekilde, kocaman ama ruhsuz yapılara dönüşmektedir. Kendi özgün dilini oluşturamayan, geleneğinden kopuk, kalabalığı güç sayan tüm yapılar aynı sonu paylaşacaktır. Bu nedenle, her yapı aynı zamanda kendi “seviyeli eleştiri dilini de” geliştirmelidir. “Vardır bir hikmeti” koduyla, her sonuca teslim olmayı itaat sayan, hizmet sayan bir kitleniz varsa, yarınlarınız kalabalık olabilir ama içi boş olacaktır. Bu tür bir gidiş entelektüel ve aydın tabanı yetersiz bir gidiş olacaktır. Zamanla var olan entelektüel ve aydın tabanını da küçümseyen ve sadece kitleselliğe önem veren bir “kütleye” dönüşecektir.

Bu sonuca kaymamak için önce özgün bir düşünce sistematiği, yapıcı bir üretken ve eleştirel dil, doğru bir itaat anlayışı, mutlak örnekliği yalnızca peygamberden alan bir nesil üzerinde durmak gerekir.

Siyer kitaplarına baktığınızda, varlıklarını artık sürdüremeyen yapıların özellikleri hakkında bilgiler verilir. Bu sonuca nasıl gidildiği, asıl üzerinde durulması gereken meseledir. Herkesin yönetici kadro karşısında el-pençe divan durup “haklısınız efendim, siz buyurmuşsanız vardır bir hikmeti, bazı haddini bilmezler size akıl vermeye çalışıyor, onlara elbette hadleri bildirilmeli. Sizi alkışlamayanları sakın yakınınızda tutmayın” demeleriyle bozulmalar derinleşmiştir.

Bu izahtan sonra sözün sonunu seçimlerin sonucuyla bağlamak istiyorum:

Yakın zamanda bir seçim oldu, halk gördüğü oyuna karşı, oyunu bozmak için, yetersiz aday profiline bakmadan, Ak Partiye oy verdi ve oyunu bozdu. Şimdi sıra Ak Partide, kendi içindeki kaymaları, ruhsuz duruş sahiplerini, halkın beklentileri doğrultusunda, tedavi etmelidir. Bu destek, başbakanın elini güçlendirmek için verilen bir destektir. Halkın umutlarına karşı oyun oynayanları, kirlenmeyi mücadele sananları, geldikleri noktada tutmak için değil, doğru okunmalıdır. Yerelde, tüm istemeden oy vermelerle bir makama gelenlerde bilmelidir ki, bu destek başbakanın elini güçlendirmek içindir, yönetimde atacakları adımlara buna göre yön vermelidirler. Halkın umduğu adımlar atılmaz, kirlenmelere müsaade edilir, tüyü bitmemiş sabinin hakkı korunmazsa, bütün yetkiler çok çabuk kayar, gider.

Günler sanıldığının aksine çabuk geçer ve insan ya dua alarak gider, ya rezil olarak… Bugünden itibaren yarınlara bu bakışla bakmak herkesin faydasınadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 548
Bu Ay : 7345
Toplam : 7345

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom