Hakan ÇİLESİZ

Hakan ÇİLESİZ

hkcilesiz@gmail.com

ÇAKIR’IN BAŞARISI NASIL OKUNMALI ?

ÇAKIR’IN BAŞARISI NASIL OKUNMALI ?                            

 

30 Mart 2014  günü tüm Türkiye’de olduğu gibi  ilimizde de yerel seçimler yapıldı. Malatya’da başta büyükşehir olmak üzere, tartışmalı Hekimhan ve Arguvan dışındaki tüm ilçe belediye başkanlıklarını  Ak Parti adayları kazandı.

Pazar günü yapılan seçimle halk özetle ifade edilecek olursa,  “büyük oyuna gelmem, Başbakanımı yedirmem” diyerek istikrara oy vererek, hizmete devam dedi... Bu seçimlerde adaylar  ve  projeleri değil,  Başbakan yarıştı. Erdoğan  ve onu yıkmak isteyen koalisyon terazinin iki kefesine  kondu. Ve millet Başbakanına sahip çıktı. Bu nedenle böyle bir sonuç ortaya çıktı.... “ gibi yorumları geçen bir hafta boyunca ziyadesiyle  okudunuz/ dinlediniz. Bu yorumlarda  kuşkusuz haklılık payı vardı.  Fakat bütün bu nedenler Ak Parti’nin Malatya  büyükşehir sonucunu açıklamak için yeter nedenler değildi.

         Malatya’nın % 62 oy oranı ile 30 büyükşehir arasında  Konya’dan sonra Ak Partiye en fazla destek veren il olması sadece bu ulusal/uluslararası saiklerle izah edilemez. Edilirse haksızlık edilmiş olur.

         Malatya’da iki dönemdir Ahmet Çakır’la seçime giren Ak Parti, 2009 yerel seçimlerine göre oylarını % 9 artırmış, 2014 seçimlerinde ise Türkiye ortalamasının  % 17 üzerinde  oy alarak bir rekora imza atmıştır.

         Rekor desteğin arka planında göz ardı edilen önemli  nedenlerden biri Ahmet Çakır’ın kişiliği ile ilgilidir. Onun mizacı, duruşu, yaptıkları,  başarıda önemli bir paya sahiptir.

         Başkan Çakır, 5 yıllık görev süresi boyunca Malatya’ya önemli bir kriz yaşatmadı. Her kesim ve kesitle sıcak diyaloglar kurdu. Bu güne kadar el atılmayan çok önemli sorunlara el atarak büyük oranda çözüme ulaştırdı. Fakat onu Malatya’da sempatik kılan, yaptıklarından öte, mütevazi / mütevekkil duruşu  oldu.

         Hiç bir zaman ‘ben’ demedi, ‘ben bilirim’ demedi. 

Haddini bildi; beyefendiliği elden bırakmadı.

Değişmedi, makam başını döndürmedi. Dün nasılsa bugünde öyle davrandı.

 Kimse ile polemiğe/sürtüşmeye girmedi; kendisi aleyhinde bulunanlara, yaralayıcı beyanat verenlere bile cevap vermedi, kırıcı bir söz söylemedi.

Nebiler Nebisi (SAV) demişti ki, Allah mütevazi olanı yüceltir, kibirli olanı alçaltır.  Ahmet Çakır bu sözü sadece dinleyen değil, yaşayan, uygulayan oldu. Allah da makamını yüceltti.

........

         Malatya’da CHP’nin 80 bin civarında kemik oyu vardı. Öte yandan seçimlere iddialı giren bir diğer parti olan SP’nin  2  dönem başkanlık yapmış deneyimli bir adayı vardı. O’nun Çakır’a ciddi bir rakip olamasa da en azından 90-100 bin aralığında oy alarak Ak Parti’nin oy oranını düşüreceği Başkan Çakır’ın, 2009 seçimlerindeki oy oranını  koruyamayacağı iddia ediliyordu.

         Sonuç hiç te öyle olmadı. CHP beklendiği gibi  kemik oylarını korurken SP, eski başkan Erkal’le bırakın 100 bini, 5 yıl önceki SP adayı Yaşar Çerçi’nin aldığı oyun 3’te biri kadar ancak oy alarak -deyim yerindeyse- tam bir hezimet yaşadı.

         MHP ise % 8’e yakın oy oranı ile dördüncü sırada yer aldı.

         Bu sonuçlar gösterdi ki, Malatyalı kavga istemiyor, çekişme istemiyor. Her şeyi bilen ya da bildiğini sanan, büyükşehre kendisinden başkasını  layık görmeyen şişik egolu aday istemiyor.

         Öte yandan bu sonuçlar, “başkan mimar olmalı” iddiasını da bir kez daha boşa çıkarmış oldu.

         Zira bu  iddia/takıntı (obsesion) sadece Malatya için değil, Türkiye gerçeklerinin de yalanladığı bir iddiaydı.

           Son 25-30 yıllık dönemde Türkiye’de en başarılı belediye başkanlarının mesleklerine bakıldığında (Melih Gökçek  {5 dönem}, Mehmet Özhaseki  {4 dönem}, İbrahim Karaosmanoğlu {4 dönem},Yılmaz Büyükerşen {3 dönem}...) hiç birinin ne mimar ne de mühendis olmadığı görülecektir. 

           .....

           Bu nedenle Malatya’da Ahmet Çakır’ın adaylığı ile tavan yapan desteği sadece Tayyip Erdoğan rüzgarı ya da “Başbakanı yedirmeme” saiki ile izah etmenin haksızlık olacağını düşünüyorum.

Zira,  proje dosyası zenginliği itibarı ile de başkanlığa en hazırlıklı adayın Ahmet Çakır olduğu görüldü. Seçimlere iki hafta kala açıklanan proje tanıtım toplantısı ve beraberinde dağıtılan proje kitap ve broşürlerine de ciddi/tutarlı bir eleştiri gelmedi. Kaldı ki iddialı adayların (CHP ve SP) dosyaları da Çakır’ınki kadar dolu ve gerçekçi değildi.

           Bütün bu nedenler Ahmet Çakır’ı rekor bir oyla Büyükşehir Başkanlığına taşıdı.

.....

           Asıl, zorlu maraton bundan sonra başlıyor. Halkın gösterdiği büyük teveccüh ve destek büyük umut ve beklentileri de beraberinde getirdi. Bu anlamda Başkan Çakır’ın işi kolay değil.

           Bundan sonra yapılacak iş, tebrik faslını uzatmadan bu beklentilere cevap verecek/ beklentileri kaldırabilecek iyi bir ekip kurarak işe koyulmak.

           Bu konuda Başkan Çakır ın 2009’ a göre iki önemli avantajı var:

  1. 5 yıllık başarılı bir deneyime sahip olması,
  2. 5 yıl önceki gibi milletvekillerine bir vefa borcunun olmaması.

Bu iki avantaj onun elini güçlendiriyor.

           Ekibini oluştururken, en belirleyici kriterin ehliyet/liyakat olacağı bu süreçte sayın Çakır’ın 5 yıl öncesine göre daha deneyimli olduğuna ve bu konuda hata yapmayacağına, Yüce Rabbimin onun mütvekkil duruşuna nusret verceğine inanıyor, bir kez daha kutluyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 669
Bu Ay : 3153
Toplam : 3153

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom