Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SEÇİMİ BÖYLE OKUDUM

SEÇİMİ BÖYLE OKUDUM

 

“Bu çalılar niye kıpırdıyor Haççe?”

“Bilmem, belki rüzgâr çıkmıştır!”

“Öyle olsaydı, damda serili otlar da uçmaz mıydı?”

“Uçardı!”

“Çalıların arkasında birileri var Haççe, çalıları ateşe verip, bağımızı, bahçemizi kül edecekler, bizi buralardan göçertecekler, davran Haççe!”

Seçimi böyle gördü millet; birileri, ülke içinde yapay rüzgârlarla bir korku türetip, milletin epeydir sekinet bulmuş hayatına ateş düşürmek istedi.

Neden böyle gördü?

Seçime beş kala, yolsuzluk adı altında servis edilen darbe girişiminden itibaren, her biri farklı yerlerden araklanmış karelerle, inandırıcılık derecesi yükseltilmek istenen “yapay film” sahnelerinden dolayı…

Kapılara gönderilen genç kızların, AK Partiye oy vermeyin, şu partiye, bu partiye, o olmasın da kime verirseniz verin denmesinden itibaren…

Hükümetin kapılarını aşındırıp, görev yerlerinde kalabilmek için olmadık taklalar atan kimi kurum müdürleri de dâhil, bazı “nankör tiplerin” altlarında resmi araçlarla, köylere seçim yönlendirmesi yapmak için gidip, Ak partiye oy vermeyin de kime verirseniz verin demelerinden sonra…

Ve ondan önce, ülkede hayalleri zorlayan projelere karşı yürütülen kirli ittifaklardan dolayı…

Seçim birilerini abandone etti… Milletin kroşesi tam yerini buldu ve halkın iradesine karşı farklı oyunlarla film çevirmek isteyenlerin senaryoları tutuştu. Çalıları ateşe verip, milletin bağını bahçesini kül etmek isteyenler, yakmak istedikleri ateşin, esen ters rüzgârla kendilerine yönelmesi neticesinde ne yapacaklarını şaşırdılar. Şimdi AK Partiye oy verenlere hakaret etmeye başladılar. Bu şekilde, kitleyi farklı bir şekilde tavır takınmaya zorlayacaklarını, bir şekilde işlerine yaraması muhtemel bir puslu hava estirebileceklerini düşünüyorlar.

Seçim hezimetinden sonra farklı şekillerde gerilimi tırmandırmak için uğraşacakları, kıpırdanmalardan belli oluyor. Temkin, kararlılık ve tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Seçimde elde ettikleri yüksek oy oranından sonra AK Partiye düşen görevler de var.

Öncelikle milletin değerleriyle alay eden, kendi içindeki oyuncak adamları hak ettikleri yere koymalılar.

Kendilerine teslim edilen emaneti, kendi çıkarları için heba eden kişileri tespit edip gereği yapıldı denecek bir çıkışla, kendisine sahip çıkan milletin yüreğine dokunması gerekiyor.

Seçim öncesi beyanatlarla “siyasal İslâm” söylemi üzerinde yürüyüp, iktidar partisini bu yüzden sevmiyoruz diyen aklı evvellerin, seçim sonucuna bakıp, kendi tabanları olarak gördükleri insanları bile inandıramadıklarını görmeleri, içlerine sinmiş millet ve memleket düşmanlarını tasfiye ederek, milletle barışık bir tarza ve kardeşlik diline dönmeleri gerekiyor.

Bu kesimin, onca kardeş arasında nasıl yalnızlaştık sorusunun cevabını iyi düşünmeleri şart… Bilsinler ki, siz hep yalnızlığa oynarsanız, yalnızlaşırsınız, kural budur. Kardeşlik dili bu nedenle önemlidir.

Durup dururken, tam da seçim arifesinde, ülkemizde zaten yeri olmayan” Muta konusunu” gündeme getirenler, bu kirli dille yalnızlıklarını arttırmışlardır, tekrar ve yeniden düşünmeliler. Bir yandan birilerine “siyasal İslâm” üzerinden vurmak isterken, kendilerinin nasıl bir siyasallaşma çukuruna düştüklerini de gözden geçirmeleri gerekiyor. Sen birilerine “seni sevmiyorum çünkü sen siyasal İslâmcısın” dersen, birileri de döner sana siyasallaşma üzerinde çullanır, “senin siyasallaşmanın adı ne mesela bu kadar siyasallaşmadan sonra, sana siyasal İslâmcı demeyelim de, tamam, ne diyelim” diye sorar.

Seçim sonuçlarını yine de en gerekli şekilde iktidar kanadı iyi okumalıdır. Seçim hazımsızlarının önemli bir kısmı bu sonuçları yine gereği gibi okuyacaklarını sanmıyorum. Bu nedenle, doğru okuma işi de iktidara düşüyor. Öncelikle hükümet partisi, yola çıkacağı insanları daha iyi seçmelidir.

Sonra devam edelim…

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 710
Bu Ay : 4267
Toplam : 4267

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom