Talip SOYLU

Talip SOYLU

malatyahaberleri@gmail.com

ÂŞK BAĞLAR SİYASET ÇÖZER

ÂŞK BAĞLAR SİYASET ÇÖZER

 

Sorunlar var! 80 milyona yaklaşan bir ülkede sorunlar olur.

Olaylar var! Olsun. Olaylara sebep olan nedenler ortan kaldırılır.

Örgüt evlerine, sığınaklarına, inlerine girilir millete ihanet edenler bulunur; ihanetin hesabı sorulur.

Sorunların üstesinden gelinir. Sorunlar yerine göre yumuşak, şefkatli; yerine göre sert yöntemlerle halledilir. Devlet gücü, kadife eldiven içinde çelik yumruk gibidir. Sevdiği zaman yumuşaklığını, ezdiği zaman sertliğini hissedersiniz. Yani şöyle ya da böyle sorunlarımız olur. 80 milyona yaklaşan ülkede bu sorunlar doğaldır ve iktidar bu sorunları çözmek için vardır.

 

Siyaset sorun çözme yollarını arama, bulma işidir.

Siyaset sorunları çözme kabiliyeti ve yolları geliştirme sanatıdır.

Kimin sorunları çözülecek? Çok basit bir soru oldu. Ama sorunun cevabı siyasetin asıl özünü oluşturuyor. Elbette halkın, insanın, milletin ve bunlarla ayrışmasız olarak memleketin sorunlarını. Hangi halkın, hangi insanın? İster birey, ister cemaat veya kimlik grupları, meslek veya sivil toplum temsilcileri olsun insanın sorununu. Salt insan. Sınıflanmamış, tanımlanmamış insanın. Tekil veya çoğul, sadece insan. Şu ya da bu, sadece insan; Ne olursa olsun, kim olursa olsun insana hizmettir siyaset. Ona sorun ve çözüm dayatma işi değildir. Doğal olarak her türlü iradeye, öneriye açık olmak durumundadır. Sadece açık olmak değil farklı yaklaşımlara, farklı çözümlere ihtiyaç duymaktır. O nedenle çoklu yapı, varlık ve çözüm odaklı yaklaşım için muazzam bol imkânlar sunar. Hatta siyaset, sadece bu yapıya dayanmaz ayrıca böyle bir yapıyı inşa etmeyi de amaçlar.

 

Siyaset, özgür iradenin kendini ifadeye imkân tanıma ortam ve şartlarını oluşturmayı, bu ortamı beslemeyi, yaşatmayı amaçlar. Bu şartlar varsa daha da zenginleştirmenin, çoğaltmanın, yoksa var etmenin yolları aranır. O nedenle siyaset demokratik bir kurumdur. Siyaset seçme ve seçilme becerisini, imkân ve düzenini sağlama mekanizmasıdır. Bu bakımdan siyasette gönüllü katılım ve eleştiriye açık olmak önemlidir. Yine bu ve benzer nedenle tekçi yapılarda siyasetten söz edilemez.

 

Tekçi yapılar şemasının en üstünde sosyalist ve faşist yönetim biçiminden, en altta cemaat yapılarına kadar çeşitli türevleri vardır. Bu oluşumlardaki işleyiş siyasi değildir. Burada diktatörlükler, tek adam baskısı veya ideolojik tahakkümler vardır. Tek adam ve tek görüş baskısı vardır. Farklılığa, üstelik hayatın normal akışı içinde hiç mi hiç önemsemediğiniz farklılığa bile tahammül edilmez. Hastalıklı yapıları gereği otokratik olan bu yapılar korkaktırlar. Korkak oluşlarının sebebi özgün ve özgür karakterleriyle var olamamalarıdır. Bu yapılarda özgür düşünce açığa çıkmaz, çıkmasına izin verilmez. O nedenle faşist Almanya’da siyaset yoktu, olamazdı. Sovyet Rusya’sında, komünist Çin’de siyaset yoktu, olamazdı. Bu diktatörlükler kendi varlıkları dışındaki her bir oluşumu yok ederler.

 

Siyaset var kılma, var etme, varlığı geliştirme, çoğaltma sanatıdır da. İster devlet ister cemaat, dernek veya parti, bu işleyişi nerede hangi insan topluluğunda görürseniz orada siyaset vardır, göremezseniz siyaset yoktur. Faşist veya diktatör devlet gibi, faşist veya diktatör cemaatlerden de söz edilebilir. Bu karakterde kimi toplum öbeklerinin ‘sivil’ adıyla ortaya çıkmalarına hep şaşırmışımdır. Onlar ‘sivil’ olmayı sadece asker olmamak şeklinde anlıyorlar. Oysa onların asıl kişilikleri, içlerinin derinliklerinde kendilerinin bile bilemeyeceği bir köşeye kıstırılmış, bu kıstırılmışlığı benimsemiş orada efendilerinin mesela hoca efendilerinin her türlü emir ve talimatlarına hazırdır. Bu Hegel’de gördüğümüz efendisine bağlı köle disiplinleriyle onlar askerden bin kat fazla askerdirler ve bu yapılarıyla asla ne sivil ne sivil toplum kuruluşu olabilirler. Sivillik önce özgür birey olmakla mümkündür dostlar. Özgür birey, önce kendi varlığına saygı duyacak. Sonra talimatla doğru ve yanlış edinmeyecek. Boynuna tasma geçirmeyecek. Yularını başkasının eline vermeyecek. Aklını, gönlünü başka emir komutalara teslim etmeyecek. Araştıracak, kritik ve analiz edecek. Özgür iradesiyle karar verecek. Yolunu, yürüyüşünü böyle seçecek. Diktatörlükler insanın kendini böyle gerçekleştirmesine izin vermez. Çoğu cemaatler de maalesef vermez. Bütün bunlara rağmen böyle bir bağlanış kendi sınırları içinde kaldığı takdirde çevresel zararı fazla olmayabilir. Biri bu ilişki biçimini bir çeşit aşkla izah ederse diyecek fazla bir şey bulamayız. Ancak bu ilişki tarzını genele teşmil eder, herkesin âşık olmasını isterseniz işte orada sıkıntı başlar. Bugün yaşadığımız sıkıntıların fark edilen veya edilemeyen öneli ayrıntılarından biri budur.

 

Sorunlar var, evet doğrudur.

80 milyona yaklaşan bir ülkede her türden sorun olur.

Ancak sorunlarımızı demokratik yollarla ve siyasal zeminde çözeceğiz. Bir tutkuyla âşık olduğunuz, aşkla tutulduğunuz otokratik yapılar, sorun çözme yetkinliğinde olmadığı gibi bu haliyle kendisi zaten bir sorundur. Hele siyasi alana müdahale etmeye başladıktan sonra, yani bir su borusundan çıkıp nehre karışmak yerine, nehri su borusundan akıtmaya zorladıktan sonra kendisi önemli bir sorun olmuştur ve mutlaka çözülecektir. Kimileri anlamakta ve kabullenmekte zorlanabilir. Aşk insanı kör edince varlığa ve sağlığa hizmet etmez olur.

İşin ucunda bir de şu var tabii; İnsan siyasi seçeneğini değiştirdiği zaman sorun olmuyor, ama aşkını değiştirdiği zaman sanki biraz kınanmaktan mı korkuyor dersiniz? Siyasal, sosyal sorunumuzun böyle bir yönünün olacağını ben de sizler gibi nereden bilecektim! 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 16
Bu Ay : 7653
Toplam : 7653

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom