Samet Pelen

Samet Pelen

sametpelen@hotmail.com

COŞKUN MÜLKÜN TEMELİDİR!

COŞKUN MÜLKÜN TEMELİDİR!

 

Bu söz böyle değildi dediğinizi duyar gibiyim evet Hz. Ömer’in “Adalet mülkün temelidir” dediğini bilmiyor değilim. Son yıllarda Türkiye’deki en tartışmalı kurumların başında adalet kurumu geliyor. Hemen her gün televizyonlar ve gazetelerde yargı kararlarını tartışan bir toplum haline geldik. Ve kamplaşma o kadar netleşti ki toplumun büyük kesimi için yargının aldığı kararlar doğru olsa bile, şüpheli veya yanlış olarak nitelendiriliyor. Hukuka inanç her geçen gün biraz daha eriyor. Bunun bir sonu olmalı. Yoksa bu hepimizin bir şekilde sonu olacak. Adalet mülkün, yani devletin temelidir. Adalete olan inancın bu kadar sarsıldığı bir dönemde devletin temelinin de sarsılmaması mümkün değildir.

Ergenekon ve ilintili davaların ‘kumpas’ sözcüğüyle tanımlanır hale dönüşüyor olması.. 17 Aralık yolsuzluk soruşturmalarını yürüten savcılar hakkında ortaya çıkan şok edici bazı bilgiler.. TIR soruşturmalarında yaşanan hukuksuzluklar.. Bir kaç yıl önce başlayarak sayısı yüzbinlere ulaşan kişinin bir kaç hafta öncesine kadar savcılarca mahkeme kararı olmaksızın dinlenmesi.. Selam örgütü diye sanal bir örgüt kurularak birbiriyle ilgili ilgisiz bir çok kişinin bu guruba dahil edilmesi.. Yasal dinlemelerin merkezi TİB’de tespit edilen yasadışı binlerce dinleme ve yabancı uydulara dönük çanak antenin varlığının tespit edilmesi.. Tüm bu gelişmelere paralel olarak siyasetçilere yönelik ses ve görüntü kayıtlarının internete sızdırılması hukuksuzluğun boyutlarını ortaya koyması açısından önemli gelişmeler olarak karşımızda durmaktadır.

Babasını öldüren sanık Alparslan Arslan'ın tahliyesine tepki gösteren oğul Gökhan Özbilgin şunları söylüyor: “Babam yargı eliyle yine şehit oldu. Dünya üzerinde bir yüksek mahkemeyi basıp da böyle bir şey yapan hiç kimseye 8 yıl tutuklu demezler. Hangi vicdan kabul eder bunu… İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 90 yıl hapis cezası almış birisi tahliye ediliyor. Peki, mağdurların haklarını kim koruyacak. Danıştay saldırısı dünyanın gözü önünde oldu. Hangi vicdan, hangi hukuk bunu kabul eder biri bana anlatsın. Madem böyle bir karar verilebiliyorsa ben de babamı istiyorum.” Gökhan Özbilgin babasını istiyor haklı olarak ama ne yazık ki ölen geri gelmiyor!

Ben ise; 28 Şubat darbesini yapanlar, Ergenekon ve de Balyoz darbe planı çerçevesinde tutuklananların serbest kalırken, onların mağdur ettiği insanların halen içeride tutulmasına isyan ediyorum!

Tek suçu toplumu ıslah etmek olan, Terörün zirve yaptığı, toplumsal ahlakın dibe vurduğu o sancılı günlerde gençlerin elinden tutan, onlar için güvenli bir liman olan,  Zeki Babamı, Fahri Memur ile Salih Mirzabeyoğlu abilerimi ve ismini burada sayamadığım gökyüzü yıldızlarının tamamının salıverilmelerini ve iade-i itibarlarının sağlanmasını temenni etmiyor, istiyorum! Duyuyor musun?

Adâlet adına yapılan zulümden daha büyüğü yoktur. Adaletin yerini, coşkun aldığı zaman mülkün ayağınızın altından kaydığını fark edeceksiniz. Hukuki tecavüzler çoğalacak vicdanlar derin yara alacaktır ve bu durum çöküşü de beraberinde getirecektir.

Kanuni sultan Süleyman, devletini olabilecek en yüksek seviyelere çıkarır. Günün birinde Osmanoğulları da inişe geçer, çökmeye yüz tutar mı? Diye de zaman zaman düşünür. Ve bu endişesini sütkardeşi meşhur âlim Yahya Efendiye de açar. Yahya Efendi ise şu şekilde cevap verir:

Sultanım! Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlıklar ayyuka çıksa. İşitenlerde nemelazım, deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa gizleseler, fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıksa da, bunu da taşlardan başkası işitmezse işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayiş ve emniyete vesile olan, itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlal de böylece mukadder hale gelir…”der.

Tarihin uzun zamandan beri tembelliğe mahkûm ettiği bir ülke, koşmadan gelecek iddiasında bulunamaz! Adalet bir partinin tabela ismi olarak kalmamalıdır!  Reformlar bir an önce hayata geçirilmeli ve hak yerini bulmalıdır. Unutulmamalı ki geciken adalet adalet değil zulümdür!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 192
Bu Ay : 7338
Toplam : 7338

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom