Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ADAM OLMAYAN…

ADAM OLMAYAN…

 

Sorumluluk üstlenen insanların klasik bir cümlesi vardır: Yapacak çok iş var!

Hangi konumda bir mesuliyet üstlenirlerse üstlensinler, hemen her insanın sarf ettiği bu cümle beni hep düşündürmüştür.

Yapılacak çok iş var, var olmasına var da, işi kim yapacak, ağır yüklerin altından kim nasıl kalkacak?

Geçenlerde sosyal medyada paylaşmıştım, burada da paylaşmak istedim:

“yapacak çok iş var...
önce;insan yaratılmış olduk, her zamanki ilk işimiz insan kalmak.
sonra...
önce bunu başaralım, diğer bütün işler bununla anlam bulur.
adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir.
konuşmaya değmez.”

Hangi iş olursa olsun, önce o işi üstlenecek, yükün altına girip, girdiği yükün altından kalkabilecek “adam” lazım.

Kast ettiğim adamlık, “adam gibi adam” ifadesinde yaşıyor. Lakin bazen, kimi insanların “adam yok” serzenişi farklıdır. Bakarsınız falan kişi üstlendiği işi eline yüzüne bulaştırmış. Biraz üstüne gidip “neden” sorusunu sorarsınız. Cevap gecikmez: “Adam yok kardeşim adam, yalnız burada değil, birçok ilde, bu işi üstlenebilecek adam aradık ama olmadı, yok, biz de kendimize göre birilerini bulup getirdik!”

Mesela bu meselede konuştuğunuz kişi Malatya’da sorumluluk üstlenen birisi olsun: “iyi de kardeşim Malatya’da adam mı yoktu, gidip orada burada gezdiniz? Üstelik sizin “adamlık” kriteriniz ne?” diye sorun. Hiçbir anlamı olmayan, savuşturma cümleleri dinlersiniz.

Bu örnekte kast edilen adamlık ile benim başta kast ettiğim adamlık benzer yönler taşısa da, özünde farklıdır. Adam yok der, gider birilerini getirirler ve “çok aradınız mı” istihzasına muhatap olurlar. Ne yazık ki bunlar oluyor ve sadece seyredip hayıflanıyoruz.

Oysa yaratıcımızın, ilk insanın şahsında yani Âdem babamızın şahsında bize ilk öğrettiği şey adamlıktır, âdem olmaktır. İki tip resmedilmiş, birine şeytan birine “adam-âdem” denmiştir. Orada bize öğretilen şeytanlaşmamak, âdemleşmektir.

Be nedenle aklıma gelen o cümleyi satırlara döküp paylaştım: “adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir, konuşmaya değmez.”

Bakın yüzlere, yüzlerdeki ifadelere, yaklaşımlara, bakış açılarına, orada satır aralarında veya bazen aşikâr olarak, adamlığın olup olmadığı ortaya çıkar. Hayat anlayışlarında, kişilerin ‘âdemleşip âdemleşemediği’ açığa çıkar.

Hayatın tamamı için geçerlidir diye düşünüyorum; “adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir, konuşmaya değmez.”

Müslüman, gayrı Müslim, ateist veya başka kimlik üzerine konuşmalara bu cümleyle yaklaşmak gerek diye düşünürüm. “iyi biriymiş” derler. İyi olan nesi?

Yeri gelir, falan nasıl biri diye sorarsınız. “iyi bir Müslüman” derler. İyiliğine şahitlik edebileceğiniz halini sorarsınız, adam dinarla, farklı imkânlarla, makamlarla, bir kitlenin sevgisiyle sınanmışta, bu sınavları başarıyla verdiği için mi “iyi” diyorsunuz, yoksa sadece namazına mı bakıp söylüyorsunuz. Namaz tek başına “iyilikte” kıstas olsaydı “veyl olsun o namaz kılanlara” denir miydi? Peygamber “kişinin yalnız namazına değil dirhem ve dinarla imtihanına bakın” özetiyle verdiğimiz cümlesini kurar mıydı?

Siyasete de… İktisat hayatına da… Mesleki oluşumlara da… Patilerin teşkilatlarına da… Dernek ve vakıflara… Kadınlara ve erkeklere, gençlere ve yaşlılara, hepsine “adamlık” yönleriyle bakarım.

“adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir, konuşmaya değmez.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 794
Bu Ay : 5988
Toplam : 5988

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom