Hakan ÇİLESİZ

Hakan ÇİLESİZ

hkcilesiz@gmail.com

KERNEK’İN RUHU !

KERNEK’İN RUHU !                                                                                             

Kernek, Malatya’nın tarih ve kimliğinde önemli bir kilometre taşı, bir  sembol mekan olarak bilinir. Bir yanında yüksek düşülü  bakımsız bir derenin geçtiği, öte yanında 90’ lı yılların ikinci yarısına kadar etrafı adeta cezaevi duvarları gibi duvarlarla örülü, içerisinde o günkü adı ile TEK’e (Türkiye Elektrik Kurumu)  ait ve sadece, vali, belediye başkanı, TEK müdürü gibi şehrin ekabir ve misafirlerinin ağırlandığı, zaman zaman mangal yakılıp kuzu çevrilerek içki içilen  bir mekandı. Normal Malatyalı vatandaş burayı bilmez, buraya giremez, ne olup bittiğini tahmin dahi edemezdi.

Münir Erkal, başkanlığı döneminde 2.5 dönümlük bu alanı dönemin  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan sayesinde 49 yıllığına kiralayarak, tabii ve yapay şelale, lokanta, kafeterya  vb. tesisler yapıp  halka açtı. O günün koşullarında güzel bir hizmet yaptı.

 İlginçtir; tesis yapılırken, özellikle -Kernek Camii duvarı yıkılırken- şu an Erkal’i destekleyenler o gün onu en yoğun eleştirenlerdi, ‘Kernek’te ağaç kesiyor, asli yapısını bozuyor,  cami duvarını yıkıyor...’ diye.

Bugün Başkan Ahmet Çakır, yeni bir proje ile Kernek’i yeniden şehrin ‘odak noktası’ yapacak bir çalışma yürütüyor. İki kata yakın oranda büyütülerek, yarıya yakını yeşil alan olarak düzenlenen 8 dönümlük alanda yürütülen projede; su teması yoğun bir şekilde işlenirken, 9 metre yüksekliğinde özel bir şelale, seyir tepesi ve yel değirmeni gibi ögeler bulunuyor.

Yerel seçim sürecinin olanca heyecanı ile yaşandığı şu günlerde Kernek’le ilgili olumlu olumsuz yorumlar, eleştiriler okuyoruz. Kimileri uygulanan proje ile Kernek’in tarihle bağının koparılarak ruhunun öldürüldüğünü söylerken, kimileri de su temasının yok edildiğini iddia ediyorlar.

Kernek Şelalesi’nin hemen yanı başında yer alan Göl Gazinosu, 1972’ den bu yana   kiraya verilerek, kimi ailelerin çekinerek,  parası olan kimi gençlerin bazen gidebildiği bakımsız bir mekandı. Çarpışan oto ve yüksek sesli müzik yayınları nedeniyle mahalle sakinleri tarafından defalarca şikayet konusu edilmesine ve iki dönüme yakın alanın Kernek Projesi’ne pekala eklenerek halka açılmasının daha yararlı olacağı bilindiği halde, nedense kimse bu seçenekle ilgilenmemiş, yıllarca müstecirin çıkarılmasını teklif dahi edememişti.

Şehrin göbeğinde güzelim alan 42 yıldır kimilerine göre adeta  “işgal edildiği” halde ses çıkarmayan yönetimlere tek laf edemeyen çevreler, Çakır yönetimi sayesinde alanın boşaltılarak projeye dahil edilip Malatya’ya kazandırılması gibi  güzel bir sosyal projeye, destek verilmesi gerekirken köstek olmaya çalışılması size garip gelmiyor mu?

Bir tek müstecir tarafından kiralanarak sadece onun  paralı özel misafirlerine hizmet eden ve geçen zaman içerisinde hiçbir restorasyona/yeniliğe gerek duyulmayan bir alanın projeye dahil edilerek beşyüz bin Malatyalının hizmetine sunulacak olması sosyal belediyecilik adına takdir edilecek bir davranış değil mi?

Yine bu alanın 95’ te yapılan düzenlemeye rağmen tepede yer alan 2 dönümü aşkın bakımsız, adeta çöplüğe dönmüş kısmının projeye dahil edilerek alanın iki kat büyütülmesinin nesi, neresi yanlış ?

Projede Kernek’in ruhu yokmuş... Orada eskiden çimilirmiş... Peh peh peh

Proje niyet olarak, anlayış olarak, peyzaj mimarisi açısından  fevkalade isabetli.

Ayrıca ne su teması ne de yeşil alan azaltılmış değil. Aksine oldukça arttırılmış.

Eksikleri yok mudur? Elbette olabilir. El elden üstündür arşa varıncaya kadar, denilmiş.

Fakat düşünce olarak doğru olduğunu söyleyebilirim.

Eleştiri sahipleri önce şuna karar vermeliler:

Siz Malatya’nın 60’lı 70’li yıllara çakılı küçük bir kasaba olarak kalmasını mı, yoksa modern bir büyükşehir olarak büyümesini mi istiyorsunuz?

Siz gerçekten buradaki yeşilin ve su kaynağının artmasını, korunmasını mı istiyorsunuz?

Yoksa her geçen gün azalan, bakımsız halde bırakılan bir Kernek’i mi özlüyorsunuz?

Özlediğiniz Kernek eğer öldü ya da öldürüldü ise 2012’de değil 16 sene önce ölmüştü, bilesiniz.

Ama hayır! Kernek ne öldü, ne de öldürüldü?

‘Eleştirmeliyim’ diye kendini zorlayanlar hariç, insaf sahibi Malatyalı için Kernek;

Yeniden diriliyor; hem de bütün güzellik, zerafet ve  ihtişamı ile...

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 480
Bu Ay : 14656
Toplam : 14656

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom