Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YILLAR GEÇSEDE ACILAR HEP TAZEDİR

YILLAR GEÇSEDE ACILAR HEP TAZEDİR

 

Dönüp geriye bakıyorum, seneler geçmiş. Seneler geçse de o günleri hatırladığımda, radyoya çıkan merdivenlerdeki, 28 Şubat baskısını hatırlıyorum. “Falan programda başörtüsünden bahsedilmiş, orada suç unsurları var. Programı kasete çekin, sen program sunucusu adliyeye gidiyoruz.”

 Gidiyoruz.

Program sunucusu arkadaş, tekerlekli sandalyesiyle geliyor. Yanında ikinci bir kişi olmasa ihtiyaçlarını gideremez. Benim mahkemem devam ediyor, bir yıl sürüyor. Program sunucusu, tekerlekli sandalyeyle cezaevine… O zaman Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tekerlekli sandalyede, başörtüsünden bahsettiği için ceza alan, tek başına ihtiyaçlarını gideremeyecek, sunucuyu affetmiyor

Bir diğer arkadaşımız yazdığı hikâyeden dolayı ceza evine yollanıyor. O günlerde çıkardığımız “Malatya Gündem” gazetesinin Yazı İşleri Sorumlusu arkadaş da yargılanıyor.

Dönüp geriye bakıyorum; selam verenler azalmış, bir grup var ki, radyoya, programda okunması için gönderilen gazeteyi kesiyor.

Soruyorum, cevap buz üstüne yazılmış cümle gibi, sıkılıyorum.

Evet, yıllar geçmiş, bütün anıları uzun uzadıya yazacak değilim. Bir-iki tanesini, kısaca hatırlatayım dedim.

O günlerden öncesine dönüyorum. ÖZAL’lı yıllar… Demirel bir yandan, diğerleri bir yandan ÖZAL’a saldırıyor, hakaret ediyor, hakaret ettikleri ÖZAL onların sözlerine karşı istifini bozmuyor, ülkeyi bir adım daha ileri götürmenin telaşında… Derken ÖZAL ülkenin ilk sivil Cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkıyor. Yine rahat bırakmıyorlar. Demirel yine hakaret ediyor “Çankaya’nın şişmanı” diyor. Makamına gitmeyiz diyorlar.

Bugüne geliyorum… Birileri 28 Şubatta yapmadığı mücadeleyi ülkenin, seçilmiş hükümetine karşı yapıyor. O gün hakaret edip, sonra diktatör dedikleri ÖZAL’a yapılan gibi, her türlü hakareti yaptıkları Başbakan Erdoğan’a da “diktatör” diyor. Dikkat edin bunların hiçbiri, darbe yapanlara diktatör dememişlerdi.

Bugüne bakmaya devam ediyorum. CHP bir yazı göndermiş kendi örgütlerine, bundan sonra başbakana “başbakan” ve “sayın” demeyeceklermiş. Yani başbakana başbakan dememekle,nasıl bir statüye ulaşacaklar, merak ediyorum.

Darbe günlerine dönüyorum, darbecilere el-pençe divan durup, ÖZAL’a saldıranları hatırlıyorum. Darbecilere “diktatör” demeyip, ÖZAL’a, ondan önce MENDERES’e ve bugün ERDOĞAN’a diktatör diyenlerle ilgili ilerde yazılacak olanları merak ediyorum.

Bu fotoğraflar çekiliyor, hem de halkın derin vicdanında ve birilerinin yaptığı gibi montaj görüntülerle değil, gerçek görüntülerle, vicdanlarda bir yerlere kaydediliyor.

28 Şubat 1997’yi hatırlıyorum, gözlerim kısık, yüzümde acı bir tebessüm… O gün başbakana “bırak git” diyenler, bugün de başbakana “bırak git” diyor, başbakanın kararlı mücadelesiyle karşılaşınca, ülkenin sırlarını bir yerlere servis edecek komplolar dâhil, uğraşıyorlar.

28 Şubat 1997’yi hatırlıyorum, kardeşlerinden selamı esirgeyenleri ve “biz sizin gibi yapamayız, kaybedecek çok şeyimiz var” diyenleri…

Bense “her şey insanlık için” diyerek yola çıkmış, insanlığımı, değerlerimi, ülkemin selametini kaybetmemek için uğraşmaya devam ediyorum…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 75
Bu Ay : 4441
Toplam : 4441

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom