Feyzanur Palancıoğlu

Feyzanur Palancıoğlu

İLİM SAHİBİ OLMAK

                    İLİM SAHİBİ OLMAK

İlim sahibi olmak insana bir konu üzerinde çoklu düşünmeyi, olaylara geniş çerçeveden bakmayı, toplumda fikirlerini özgürce beyan etmeyi, kısacası bilgeç olmayı sağlar. Buradaki bilgeçten kastım bilmek için bilmeyi değil yaşamak ve allahın rızasını kazanmak için bilmeyi öğrenmektir. İlim insana her zaman ve her alanda yarar sağlamıştır. Ancak boşu boşuna yapılan ilmin insan üzerinde hiçbir yararı olmadığı gibi Allah katında yaşayış tarzına uyduramadığında da bir değeri yoktur.

Bakınız bir İbni Sina tıp alanında kendini yetiştirmiş aynı zamanda da Allah’ın rızası için kendini ilim üzerine de yetiştirmiştir. Elbette ki fizik, kimya, astronomi, felsefe, tıp.. gibi daha birçok meslekte üzerinde Allah’ın ayetlerini, emirlerine ters düşmeyecek şekilde bu gibi alanlarda da ilim yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Sakıncalı olan,  felsefe gibi dini, Allahın varlığını, yaradılış sebebini, yaşam düzeyini, çok irdeleyip kabul etmemektedir. Zira bu ilime değil isyana ve inkara sürükler. ‘Çok soru şeytandandır’ derler. Bunun doğru olduğunu savunmuyorum çünkü insanoğlu araştırmalı, sormalı, incelemeli, okumalı, ve ancak bütün bunlar üzerine ilim yapmalıdır. Yüce Allah insanlara akıl ve irade vermiştir. Bunun sayesinde insanlar diğer varlıklardan daha üstün ve daha özel kılınmıştır.

 Fakat insanoğlu yeryüzünde hiç ilim yapmadan boşu boşuna doğup ölen bir varlık olduğunda diğer canlı varlıklardan bir üstünlüğü ve özelliği kalmaz. Madem ki Allah Teala biz insanlara akıl vermiş bizlerde bu nimetimizi iyiye kullanıp ilim yapmalıyız. Allahın bizlere gönderdiği peygamberler gibi bizlerde onları örnek alıp ilim irfan sahibi olmalıyız. Allah biz Müslümanları iyilerden ilimli insanlardan ayırmasın inşallah…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 141
Bu Ay : 9021
Toplam : 9021

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom