Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

aaluclu@yahoo.com

BU SAMİMİYETSİZLİK İLE NEREYE?

BU SAMİMİYETSİZLİK İLE NEREYE?

Vaktin birinde bir köyde bir oduncu yaşarmış. Köyün yakınındaki bir ağacı bazı insanlar kutsal olarak kabul edermiş. Oduncu hem insanları Allah'a isyandan kurtarmak için hem de taptıkları ağacı kesip odun yapıp pazarda satmak ve ekmek parasını kazanmak amacıyla Allah rızası için ağacı kesmeye karar vermiş.

~

Ağaca doğru giderken şeytan karşısına çıkmış. Oduncuya ağacı kestirmeyeceğini söyleyince oduncu “Sen kim oluyorsun da bana ağacı kestirmiyorsun?” diyerek şeytanı tek eliyle yere yatırmış.

~

Şeytan neye uğradığını şaşırmış. Kendini topladıktan sonra oduncuya “Ağacı bugün kesme. Ben sana her gün yastığının altına para vereyim, sen de ağacı kesmekten vazgeç” diyerek oduncuyu kandırmış.

~

Oduncu ertesi sabah yastığının altında parayı gördüğünde memnun olmuş. Fakat sonraki sabah yastığının altında bir şey görmeyince hırsla yeniden ağacı tekrar kesmeye gitmiş.

~

Yolda yine şeytanla karşılaşmış. Şeytan yine ağacı kesmemesini söylemiş. Oduncu şeytanı daha önce yaptığı gibi yere yatırmak istemiş ama nafile. Bütün gücünü kullanmasına rağmen şeytanı yerinden bile oynatamamış. Şeytan adamı tuttuğu gibi altına almış.

~

Bu kez şaşırma sırası oduncudaymış. Şeytan adama “Sen daha önce Allah rızası için bu ağacı kesmeye gelmiştin. O yüzden benim seni yenmem imkânsızdı. Fakat bu kez sen yastığının altında para bulamadığın için yani kendi nefsin için geldin. Ben de seni kolaylıkla yendim” demiş.


Hazreti Musa bir gün Allah’a yalvarmış: “Allah’ım dünyada iken bir cehennemlik kulunu görmek istiyorum”.

~

Yüce Allah bir yön göstermiş ve gitmesini istemiş.

~

Hazreti Musa bir nar ağacı altında ibadetle meşgul bir kişiye rastlamış. Adam Hazreti Musa’yı karşılamış ve misafir etmiş. “Ben Allaha kulluk ederim. Allah da her gün bu ağaca bir nar verir. Ben de karnımı doyururum. Gel bugünkü narı beraber yiyelim” demiş ve narı ortadan kırmış. Yarısını Hazreti Musa’ya vermiş.

~

Hazreti Musa oradan ayrılıp ve Allah’ın huzuruna geldiğinde sormuş “Ya Rabbim! Yemeği olan tek narını bile benim ile paylaşan ve sana kulluk eden bu adam niçin cehennemlik?” diye sormuş.

~

Yüce Allah cevaplamış: “Ben o nar ağacına her gün bir nar verirdim. Senin gideceğin gün birini sana ikram etsin diye iki nar verdim. Ancak o iki nardan birini sana vereceğine sakladı. Belki bir gün nar vermem korkusuyla bana bile güvenmedi. Aslında o samimi değildir. Bu yüzden de cehennemliktir” demiş.

Hangi görüşte olursa olsun insanların idealleri değil de kendi menfaatlerinin arkasından koşmalarından hep rahatsızlık duyarım.

~

‘Maskeli balo’daki insanların menfaatleri yoksa selam bile vermediklerini gördüğümde aslında küçüldüklerini fark edemedikleri için üzülürüm; samimi olduklarını iddia edenlerin kendi çıkarlarına dokunulduğunda nasıl değiştiklerini gördüğümde ise heyhat hiç şaşırmam.

‘Ordu Göreve’ pankartı arkasına saklanan ‘cumhuriyet koruyucularının’ milleti bahane ederek esasında kendi iktidarlarını koruma peşinde oldukları sizce de açık değil midir?

~

Dershaneler kapanırsa zengin çocukları özel ders alarak başarılı olur fakir öğrenciler ise ekonomik gücü yetersiz olduğundan özel ders alamazlar ve başarılı olamazlar diyenlerin “Dershaneler kapanmasın” sloganıyla reklam panolarına ilan verdiğinde sizce gençlerin geleceğini mi yoksa değirmenin suyunun kesilecek olmasını mı düşünüyor?

~

Cuma namazlarını kaçırmayanların “Başörtülüler gitsin Arabistan'da okusun!” demesi çelişki midir?

~

 “Mehdi’nin tüm özellikleri bende var ama Mehdi değilim. Zaten Mehdi, Mehdiliğini asla kabul etmez.” diyenlere gülmeli miyiz yoksa ağlamalı mıyız?

~

10 Kasım’da ‘hidayete erdim’ diyen laik üfürükçü mü olur?

~

Kendilerini dinin sahibi görenlerin “hâşâ kendi onayları olmadan” cennetin kapılarını bile kapatabileceklerini sanmalarına ne dersiniz?

~

Barış ve demokrasiyi savunduklarını ifade edenlerin elinde taşla sokaklarda yürüyüp “Elimdeki taş kesinlikle kimseye atmaya yönelik değildi. Sadece yoldan geçenlere uyarı niteliğindeydi. Bir anlık kızgınlığımdı. Yoksa ne polise ne de başka bir kimseye o taşı atmak için teşebbüste bulunmadım. Bizi o kadar sıkıntıya soktular ki, kendimizi zor tuttuk. Mağdur olan taraf bizdik" demeleri inandırıcı mıdır?

~

Yolsuzluk yapanların, halkının dini inançlarına saygı göstermeyenlerin, meydanlarda bağıranların hatta küfredenlerin, kendi vatandaşını tehdit edenlerin ve beddua eden siyasetçilerin sizce de suyu ısınmadı mı?

~

Ve son olarak sormak isterim size:

~

Bu samimiyetsizlik ile nereye?

 

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU
Facebook: facebook.com/arif.aluclu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 104
Bu Ay : 5298
Toplam : 5298

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom