Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

HAKAN İNCİ NE DEMEK İSTEDİ

HAKAN İNCİ NE DEMEK İSTEDİ

 

Malatya Büyükşehir adaylarından CHP adayı Hakan İnci geçen cumartesi, Malatya Belediyesi Fırat toplantı salonunda, “Küçük Millet Meclisi” toplantısında, Malatya’ya dair görüşlerini dile getirdi. Sorular ve cevaplar faslında da, gelen sorulara cevaplarını verdi. Kendisiyle daha önce Makina Mühendisleri Odasında tanışmıştık, orada da kimi görüşlerini dinleme fırsatı bulmuştuk. Kubilay Ortaokulunda okurken, müdürümüz Mehmet İNCİ bey vardı, Hakan bey, müdürümüzün yeğeniymiş, bu yönüyle de tanışmış olduk.

Yaşım itibariyle rahmetli Nuri Nebioğlu, sonra rahmetli Hamido’dan itibaren belediye başkanlarını ve icraatlarını biliyorum. Dolayısıyla, başkanlık farkının diplomadan ziyade, duyarlı bir zihin, benim “özel anlamda” biraz delice kararlılıklar ve istişari akıl dediğim bir tarz olduğunu düşünüyorum. Bununla ne demek istediğimi ayrı bir çalışmada dile getirmeliyim.

Hakan bey Küçük Millet Meclisi toplantısında, somut veya soyut bazı şeylerden bahsetti. Dinlediğim görüşler normal bir aday profili ortaya koyuyordu, beni heyecanlandıran bir proje dinlemedim. Belki Malatya halkını heyecanlandıracak icraat listesini, miting konuşmalarına saklamıştır, onu da normal buluyorum.

Konuşmada beni şaşırtan, daha doğrusu üzen bir nokta vardı. Onu okuyucularımla paylaşmak istedim. Belki laf arasında “neyse bunu söylememiş olayım” tarzıyla, dile getirdiği konu bana göre önemli, çünkü o konuyu bazı yazarların köşelerinde de, birbirine yakın cümlelerle okudum.

Toplantının soru faslında bir arkadaşımız “süreç Malatya’da da AK Partinin ipi göğüsleyeceğini gösteriyor, yine de size sormuş olayım, eğer seçilirseniz (…) konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?” diye özetleyebileceğim bir sordu. Bu soruya cevap verirken, Hakan İnci bey “Ben farklı düşünüyorum, hem AK Parti Marta kadar kalır mı, oda belli değil” şeklinde özetleyebileceğim bir ifade kullandı. Bu ifadeye şaşırdım ve üzüldüm. Ben toplantıdan erken kalktım, bu konuyu kendisiyle konuşamadım. Ancak bir kardeşimiz, “ne demek istedin” diye çıkışta sormuş. “Aslında öyle demek istemedim” gibi bir cevap vermiş.

Şimdi soruyu direk soralım ve cevabını bekleyelim:

 “Sayın Hakan İnci, o güne kadar AK Parti kalır mı, bu da ayrı bir konu, ifadesiyle tam olarak ne demek istediniz? Bizim haberimiz olmayan bir süreçten mi bahsediyorsunuz? Birilerinin, sandıkta baş edemeyeceği AK Parti ile sandık dışı bir mücadelede, işi götürebileceği bazı noktaları mı biliyorsunuz? Birileri size bir şeyler mi fısıldadı? Size birileri, bizim henüz haberimiz olmayan bir şey fısıldamışsa, siz “fısıldayanlara” ne cevap verdiniz? Normal şartlar altında, o fısıltıları aktarmak yerine, onlara sandığı işaret edip “bir partiyle mücadeleniz sandıkta olur, halkın hakemliğinde olur” diyerek sandığı işaret etmeniz gerekmez miydi?”

Bu sorulara doyurucu cevapları elbette Hakan beyden bekleme hakkımız var.

Ben Hakan beyin kullandığı ifadeyi, tek başına değil, benzer ifadelerle birlikte değerlendirdiğimde, bazı demokrasi dışı oyunların oynanabileceğini, bel altı vuruşların gündeme geleceğini, başbakanın deyimiyle, seçimlere kadar, sandık dışı sonuçlar almak için oyun oynayanların boş durmayacağını anlıyorum. Yalan haberlerin yanı sıra, kurgu haberlerin, başbakanın geçmişte yaptığı özel veya miting konuşmalarından, öncesi ve sonrası kesilerek, kes yapıştır tarzı konuşmaların hazırlanacağını ve başka iğrenç yöntemler kullanılarak dezenformasyon yapılacağını, zaten buna dair işaretlerin internette dolaşmasından yola çıkarak söylüyorum. Bunlara bir de “partiye filanlar bağış yaptı, Türk vatandaşı olmayan bazı şahıslar var” denilerek partiye “kapatma davası açılması için” müşterek tezgâhların kurulmak istendiğini de okuyorum. Bu tür yazıları kaleme alanların kimliği ise beni gerçekten şaşırtıyor. Hepsinin hedefi AK Partiye oy verecek olanları caydırmak ve aslında siyaseti yeniden dizayn etmektir. Başarılı olabilirler mi, halkın iradesini, kurgulayacakları oyunlarla yönlendirebilirler mi, zaman gösterecek… Bildiğim bir şey varsa Tayyip çok dua alıyor ve bu oyunun sahası çok geniş, birileri izah edemeyeceği güçlerden medet umuyor.

Şimdilik burada keseyim…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 626
Bu Ay : 4183
Toplam : 4183

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom