Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Tarihin güncel yansımaları

Tarihin güncel yansımaları

Tarih dediğimiz zaman geçmişin bize bıraktığı doğru ve yanlış bütün mirasları kastediyorum. Dünya ve insanlık tarihi gerçekler değil ihtiras ve ittifak edilmiş yalanlarla doldurulmuştur. Yakın geçmişimizden bize kalanları bilmek yeterli olur. Günümüz Türkiye’sinin içinde bulunduğu durum modernliğin eşiğindeki kaostur. Bu yaşadıklarımızın birçoğu geçmiş zaman dilimi içinde beslediğimiz iyi ve kötü düşüncelerimizle peydahlanmış olanlardır. Hepimiz birimiz için iyilik ve kötülük yapmışız. Birimiz hepimiz için iyilik ve kötülük çoğaltmışız. İyiliklerimiz ve kötülüklerimiz ile birlikte yalanlarımızla beslediğimiz öfkemiz bizi bilmediğimiz ayrılıklara düşürmüş.

  Bu ülke geçmiş medeniyetlerin ve devletlerin geleneğini barındırıyor olması, ülkeyi büyük bir devlet yapmaya yetecek tek unsur olmadığı gibi, bu gerçek göz ardı edilecek, sıradan bir toplumsal değerler yumağı da değildir. Devletlerin ve milletlerin güçlü olması; geçmiş değerlere sahip çıkılmasının yanında, çağın gelişmiş değerlerine ve teknolojik ölçütlerine sahip olmasıyla mümkündür.

       Dünyanın ve ülkenin gidişatından şikâyeti olan insan ne yapmalıdır?

       Bu dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu eşitsizliklere, adaletsizliklere, kitlesel sorumsuzluğa, bölgesel savaşlara, haram yiyiciliğe karşı durmalıdır. Aynı zamanda küresel kapitalizme ve emperyalist oyunlara itirazı olan her insanoğlunun üzerine düşen sorumluluğu vardır. Bu bir cemiyetin veya bir partinin içinde olması üzerindeki yükü hafifletmez. Beynini kiraya vermiş olması onu insani durumdan uzaklaştıran bir unsur olarak kimliğine işlenecektir. Bir bireyin kendisini bir guruba nispet etmesi: kişilik haklarında verilen en büyük imtiyazıdır. Bu gurubun legal -illegal bir güç odağı olması, parti veya cemiyet olması bu durumu değiştirmez. Bireyin anlaması ve düşünmesi gereklidir. Düşünülmesi gereken olgunun içinde ne olmalıdır, bu dünyanın ıslahında ve kendi ülkesinin toplumsal arınmasında sorumlu olması dini ahlaki milli ve insani bir sorumluluktur.

              Geçmiş dönemlerde yaşayan medeniyetlerin insanlık için temel mesajları vardır. Bazı dönemler insanoğlu mükemmele ulaşmak adına güneşin lekelerini silecek varsayımlar peşinde koşmuşlar. Bazı zaman toplumsal kaosların içinde boğulur duruma gelmişlerdir.

               İnsanoğlu geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüz modern aydınlarının düşünce girdabında akarsuya karşı kulaç atmaktadır.  Merkeziyetçi zihniyetin peşinden koşarak yıllarca hükümranlık süren diktatör sistemlerin haksızlıklarını meşru göstermek için az bir pahaya çalışmışlar bu gün aynı durum devam etmektedir.  

    Günümüze kadar tarihin ırmağından süzülerek gelen toplumlar,  adaletli gelenekleriyle ayakta durmuş, varlıklarını sürdürmüşlerdi. Medeniyetleri tarihin sayfalarına mührünü vurmuştur.

           Kültürlerin ve medeniyetlerin oluşumunda katkıları olan toplumların serüvenleri, onlardan bize kalan en önemli miraslardı. Bu miras, günümüze ışık tutan kültürel bir varlıktır. Bunların altyapısıyla hayatın devamı için vazgeçilmez             parametreler oluşmuştur. O medeniyetlerin kalıntıları, günümüzün modern yapıları arasına sıkışmış sadece birkaç ipucu gibi görülüyor. Geçmiş uygarlıkların gelenekleri modern çağın içinde kaybolmaya yüz tutmuş birer tarihi kalıntı gibidir

         Çağımızda devlet ve cemiyet yönetimleri medeni hukuk ve evrensel insan haklarıyla tanımlanmış ve dünyanın her bölgesine gelişmişliği oranında yayılmıştır. Ülkemizin cumhuriyetle yönetilen demokratik hukuk devleti olması nedeniyle siyasi partiler var olması, serbest seçimler yapılıyor olması yeterli bir ölçüt değildir. Temel hak ve özgürlükler anayasal güvence altında diye bilinir. Yine de yöneticiler cemaatler çoğu devlet kurumları toplumsal sivil örgütler legal ve illegal güç odakları ve siyasiler bu ülkeye yön verme hesabı içinde yaşamaya devam ediyor olmaları bir çelişki değil midir? Günümüzün toplum yönetimini sahiplenen insanların iç dünyalarında tarifi ve tanımı yapılmayan eşsiz hülyalar mevcuttur. Bu algılayış içerisinde olan aydınlar, cemiyet yöneticileri yazarlar şairler ve siyasi kişilikler erişilmez makamlarında, halka yalvaran söylevler taşımalarına rağmen yaptıkları, hiç de bu söylevlere uygun değildir.

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 536
Bu Ay : 8595
Toplam : 8595

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom