Ziya KESRİKLİOĞLU

Ziya KESRİKLİOĞLU

ziyakesriklioglu@hotmail.com

HAYIRLI OLSUN

HAYIRLI OLSUN                                                                              

Uzun bir bekleyişin ardından diğer 12 il’le birlikte Malatya’nın da Ak Parti  ilçe adayları belli oldu.

Ak Parti Genel Merkezinden yapılan açıklamaya göre Malatya Battalgazi ilçesi için mevcut başkan Selahattin Gürkan, Yeşilyurt İlçesi için  iş adamı Hacı Uğur Polat’ın isimleri açıklanırken, diğer 11 ilçe adaylıkları için listede şu isimlere yer verildi: Akçadağ-Ali Kazgan, Arapgir-Haluk Cömertoğlu, Arguvan-Vahap Doğan, Hekimhan-Kemal Deniz, Darende-Dr. Süleyman Eser, Doğanşehir-Vahap Küçük, Doğanyol-Recep Gülbey, Kale-Cemal Akdemir, Kuluncak-Mehmet Boyraz, Pütürge-Mehmet Polat, Yazıhan-Nevzat Öztürk

Öncelikle adayların; ilçeleri,  partileri ve Malatya için hayırlı olmasını diliyorum.

Açıklanan isimlerin çoğu bilinen beklenen isimlerdi. Sürpriz denilebilecek bir-iki isim oldu ise de Malatya’da asıl merak edilen Battalgazi ve Yeşilyurt adayları idi. Çünkü, 300 bine yakın nüfusları ile aday adaylarının iştahını kabartan bu ilçeler yeni ihdas edilmişti ve  adaylar arasında kıyasıya bir yarış vardı. Liste son iki gün içerisinde birkaç kez değişti. Ve sonunda parti genel merkezi Selahattin Gürkan ve Hacı Uğur Polat isimlerinde karar kıldı.

....

Ak Parti’nin Malatya’da 2009 yerel seçimlerinde olsun, 2011 milletvekili genel seçimlerinde olsun Türkiye’de en fazla oy aldığı ilk 5 il arasında olduğu düşünüldüğünde bu seçimlerde de bir- iki ilçe hariç ilçelerin çoğunda favori olduğunu söylemek kehanet değil. Partinin 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde de başta Büyükşehir ve iki merkez ilçe olmak üzere ilçelerin çoğunda ipi göğüslemesi sürpriz olmayacak.

Bu veriler ışığında Ak Parti her ne kadar Malatya’da en şanslı parti olarak gözükse de, seçime daha iki aydan fazla bir zaman var. Meşhur/klişe ifadesi ile siyasette 24 saatin bile ne kadar uzun bir süre olduğu düşünüldüğünde kesin konuşmak için henüz çok erken.

 Ayrıca hiç bir seçim halka gidilmeden, çalışılmadan, yorulmadan, sandıklar açılmadan belli olmaz.

Ayrıca burası Türkiye; yarının ne getireceğini, hangi sürprizlere gebe olduğunu, ülke gündeminin nereye evrileceğini, vatandaş tercihlerinin hangi yöne kayacağını bilmiyoruz.

....

Bu yazımda daha çok yeni oluşturulan iki merkez ilçeye; Battalgazi ve Yeşilyurt’a dikkat çekmek istiyorum.

Malatya bir’i büyükşehir ve ikisi merkez ilçe olmak üzere (üçlü) statüde ilk kez seçime girecek ve ilk kez başkanlarını seçecek.

Seçildikten sonra iki yeni mekez ilçe başkanlarını oldukça zor bir görev bekliyor.

İki merkez ilçenin de ne taşınır - taşınmaz malları, ne de personeli henüz ortada yok.

Nerede, hangi mekân ya da mekanlarda, hangi araç- gereçlerle, hangi idari ve teknik personelle görev yapacakları -bazı hazırlık çalışmaları olsa da- meçhul

Yasa, mevcut belediye kadrosu ile Büyükşehir, Özel İdare ve kapanan belde belediyelerinden oluşacak havuzdan paylaşılacak araç gereç ve personelle işlerin yürütüleceğini söylüyor.

Yani yeni oluşturulacak olan bu belediyeler bir nevi toplama kadro ve ekipmanla görev yapacaklar.

Yeni seçilecek ilçe belediye başkanlarının işlerinin bir yönüyle büyükşehir belediye başkanından da zor olduğunu söylemek mümkün:

Büyükşehir olan Malatya Belediyesi 80 yıllık tarihi boyunca gerek yenilenen hizmet binası/binaları, gerekse personel ve araç gereç bakımından birimleri ve kadrosu ile oturmuş, kurumsallaşmış yerleşik bir yapıda. Böylesine oturmuş bir kurumu yönetmek zor değil.

Ancak yeni seçilecek Belediye Başkanları yukarıda ifade ettiğim gibi henüz hiç bir şeyi belli olmayan bir belediyede; tıpkı kurucu üniversite rektörlüğü, kurucu okul müdürlüğü gibi kurucu yöneticilik/başkanlık yapacaklar.

Ancak bu kuruluş yeni bir üniversite veya okul inşa etmekten daha kolay değil.

Bu iki ilçenin CHP, MHP ve SP adaylarını fazla tanımıyorum. Bildiğim kadarı ile MHP ve SP adayları netleşmiş de değil. Bu partilerin önümüzdeki günlerde açıklayacakları aday ve sergileyecekleri performansları elbette belirleyici olacak. Fakat Ak Parti adaylarını tanıyorum.

Battalgazi’de Selahattin Gürkan’ın 10 yıllık başkanlık deneyimi, Yeşilyurt’ta Hacı Uğur Polat’ın iş adamı kimliği ve iki bine yakın personelin görev yaptığı Malatya Belediyesi’nin en büyük şirketi olan Esenlikteki Genel Müdürlük deneyimi “avantaj” olarak görülebilir.

Merkez ilçelerin bir diğer avantajları büyükşehirle birlikte her iki ilçenin de aynı parti tarafından kazanılmasının muhtemel olması.

Eğer bir de bu ilçelerden birini farklı partiden bir adayın kazanırsa işler bir kat daha zorlaşacak. Bunun da bedelini o ilçede yaşayan Malatyalı ödeyecek.

Kısacası seçilecek başkanların işleri kolay olmayacak.

Nereden bakarsanız bakın Malatya, 30 Mart seçimleri ile birlikte yeni bir oluşum yaşayacak.

Dileriz bu oluşum esnasında vatandaşı en az sıkıntıya sokacak adaylar ipi göğüsler;

Kim daha iyi hizmet edecek, dönüşümdeki sıkıntıları minimize edecekse başkan o olur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 395
Bu Ay : 8454
Toplam : 8454

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom