Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Ne Söylersek Kardeşlik İçinde

Ne Söylersek Kardeşlik İçinde

 

Yazıp duruyoruz; kalemimiz elverdiğince doğruyu bulmaya dair çabamız var. Alınanlar oluyor, adrese teslim söylem peşinde koşanlar oluyor, ses getirici cümleler arayıp duranlar oluyor. Oysa derdimiz ses getirmek değil, gerçeğin sesine bir nebze olsun yardımcı olmak.

Ne söylüyorsam kardeşlik içinde, düşünsün diye kardeşlerim, tarihe ihanet etmesin, yüreğe ihanet etmesin,sarhoşluk elbisesi giymesin, feraset kaybolmasın diye uğraşıyorum.

Bu nedenle diyorum ki; bizler içinde yaşadığımız sınırlarda, insan merkezli duruşumuzu sürdürmeli, satılık rüyaları olmayan insanlar yetiştirmeliyiz. Köle bakışlı, alkış bakışlı değil, analitik düşünen insanlar…

İnsana, insanına, insanlığa sevdalı, çıkarların yamultmadığı insanlar…

Karabasan gibi ülkenin üzerine çökmek isteyenlere, aklının ve yüreğinin sesi ile karşı duran...
Bir takım güçleri ilahlaştırıp, kendi insanını ve ülkesini küçümsemeyen insanlar…

Sevdası ilk insandan başlayan, İbrahim’le(as) çağrıya duran, Musa’yla(as) şehrin kapılarından eğilerek giren, İsa’yla(as) "ilk taşı en temiz olanımız atsın" diyerek temizlenen... "o size ne getirdiyse alın, nelerden sakındırdıysa sakının" diye son önder kılınan Muhammed (as) ile hicreti, barışı, savaşı ve hayatı anlayan, onunla (as) büyük düşünmeyi öğrenen insanlar…

Rüyaların efsunlu söyleminde aklını yitirmeyen insanlar…

Sen koş dizlerine fer veren vardır hakikatiyle, yola revan olan insanlar…

Sen düşün, aklına deliller suna vardır, diyen insanlar…

Sen yola koyul, güzergâhına yön verecek yıldızları yaratan vardır, diyebilen insanlar…

“Hey kardeşim, ibadet aydınlığı içinde yürürken, dünyayı sana vaat edip, seni ihanete sürükleyecek olanlar karşına çıkar” diyen sesi unutma, diye uyaran, uyarılara kulak veren insanlar…

Bunları söylüyoruz ancak…

“Bu sizin görüşünüz mü yoksa vahiy mi” diye çok sevdikleri peygambere soru soran bir neslin zihin dinamiği bugün, kendi ağabeyleri için “onlar ne demişse doğrudur” şeklinde negatif evirilmeye dönüşmüşse… Ağabeylerinin, hocalarının her söylediğini vahyin tezahürüymüş gibi algılamaya başlamışlarsa ve tavırlarını buna göre “mutlak, değişmez tavır” noktasında tutuyorlarsa düşünmek lazım…

Bu bir sonuç; ağabeylerinin, hocalarının her söylediğinde “hikmet” arayan insanlar dolaşıyor sahada…

Bu bir sonuç; gerek sivil, gerek siyasi, gerek bürokratik kurumlarda “o söylemişse vardır bir hikmeti” diye stratejiler belirlenebiliyor.

Bu bir sonuç; “emrolunduğun gibi dosdoğru ol” çizgisi aşınıyor. “Emr” bir fiiliyatı, işlevselliği, sahada diri duruşu ifade eder. Söylemde kalan değil, işte doğruluğun önemini anlatıyor. “Emri” kim verirse doğruluğu besler, kitabın ve peygamberin yerini tutan söylemlere yönelip işlerini ona göre ayarlayanlar bu “dosdoğru duruşu” sağlayabilir mi, sorusu ehemmiyet açısından aşınmaya uğruyor.

Bu bir sonuç; Müslümanın stratejik aklını besleyecek peygamberin siyerini anlamak yerine, kuru ve sulu laflara itimat ediliyor, rüyalara itimat ediliyor. Heyecan üreten, kitle çeken ancak insan yetiştirme karşılığı olmayan sloganlara sığınılıyor.

Bu bir sonuç; iş ehline verilmiyor. “benim adamım” ve “denge hesapları” diye kurgularla yürüyüş zayıflatılıyor. Akrabalık, kavimsel, hizipsel adamlık bakış açısı “ehil adamlar” ifadesinin yerini alıyor.

Bu sonuçlar hayra alamet değil, bunlarda hikmet aranmaz.

Yine kardeşlik içinde bir söylemle; uçuruma sürüklenişi besleyen tercihleri terk etmedikçe, insana, hayata, dünyaya dair söyleyeceğimiz şeylerin etki oranı umulduğu gibi olmayacaktır. Her zihin karmaşası bir parçalanmayı getirir, her parçalanma, ihtiyaç duyulan kardeşlik diline suikasttır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 718
Bu Ay : 2300
Toplam : 2300

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom