Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TUZAĞA KARŞI UYANIKLIK

TUZAĞA KARŞI UYANIKLIK

Ülkemiz sıkıntılı bir dönemden geçiyor demek fazlalık zira bu coğrafyada sıkıntı hiç bitmedi, ayrıca dünya sıkıntısız olmaz. İnsana düşen doğruyu tasdik etmesi, onunla yürümesi, kesintisiz mücadele, bunun için de sabır ve cesaretle yol almaktır. Bütün iyilik yürüyüşünün kodları aynıdır; mücadelede sabır ve cesaret!

Bu kodların gereğini yapmak için, mücadele insanı olmak, sabır insanı olmak, cesareti sürdürmek, kirli tuzaklara karşı uyanık olmak gerekir. Yalnızca iyi olmak yetmiyor, cesurluk, oyunlara karşı uyanıklık, dost ve düşman çerçevesini iyi anlamak, tuzaklara karşı tuzak bozucu karşı hamleler geliştirebilmek gerekir.

Görüyorum ki, dost tarifi içinde yer verdiğimiz bazı kişiler, İslâm tanımları yaparak, özellikle “siyasal İslâm” başlığına aldıkları kesime karşı olduklarını söylüyorlar. Tabi bu tanımın tam karşısında “ılımlı İslâm” tarifi var. Ne yazık ki her iki tanım da İslâm karşıtlığı projelerinin dilidir. Siyasal İslâm’a karşı ılımlı İslâm projesi, enerji kaynaklarını avuçlamak isteyenlerin projesi olarak yıllardır konuşuluyor. Ülkemizde yaşanan son olaylarda buna dayandırılıyor. Bu nedenle, ılımlı İslâm dilini kullananlar, cihad kelimesi konuşulduğunda “cihadist” gibi tarifler yapabiliyorlar. Kafalarındaki proje her neyse, o proje için bugüne kadar hiçbir kardeşlik iletişimine girmedikleri insanları rahatlıkla harcayabileceklerini gösteriyorlar. 28 Şubat 1997’de oynanan oyunun farklı bir versiyonunu sahnelemek derdindeler. Büyük İslâm birliği düşüncesini seslendirenlere tuzaklar kuruluyor.

Kirli oyunların projelendirildiği mahfillerle ilgili, bir ülkenin yönetimini istikrarsızlaştırmak için, yolsuzluk görüntülü baskın projeler üzerinden gitmek gerekir dedikleri yıllardır yazılıp duruyorlar. Kirli tezgâhı kuranların güya temizlik isteği ile ortaya çıkacakları, hedefin ülkelerde istikrarı sağlayan hükümetler olduğu yıllardır kitaplara bile konu olmuştur.

Meseleye buradan bakıldığında, ülkemizde son dönemde devreye konan yolsuzluk kılıflı operasyonların, bu tür kirli tezgâhların ürünü olduğu, hedefinde iktidardan kurtulmak olan yerli çevrelerin de buna yardım ettikleri artık gizlenmeyecek bir şekilde deşifre edilmiştir. Deşifre edilmeye edildi ama kirli oyun sürecek. Yelkenleri suya indirmeden, oyunun ciddiyetini görerek, yılmadan, cesurca bu kirli oyuna karşı koymak ve karşı hamleler başlatmak gerekiyor. Son olaylarda çok yönlü olarak deşifre edilen çevreler elbette global bir operasyonun parçası, öznesi veya piyonu olarak kendilerini bu işten kurtarmaya çalışacaklardır. Umulur ki gerçeği görürler ve ülkemizi daha fazla zor hallere sürüklemezler. Ülke adına her kayıp, herkesi sarsar.

Bu oyunun bana göre hedeflerinden biri, muhtemel Türkiye-İran- Mısır üçlüsü ve Kürdistan bölgesini de kapsayan Irak-Suriye çizgisidir. Bu bölgede, adı geçen tarafların hepsini kapsayan bir işbirliği, küresel sermaye terörünün işini zorlaştıracak, kafalarındaki “ekonomik imparatorluğu” kurmalarına mani olacaktır. Mısır’da başarılı olmuş gibi görünüyorlar ancak orada da henüz finalin oynanmadığını düşünüyorum. Tabi ciddi bir rakip olarak gördükleri başbakan Erdoğan’ı yalnızlaştırmak da projenin önemli adımıdır.  Bu noktada ülke olarak bize düşen, saf adamı oynamamak ve karşı hamle geliştirmektir.

Birileri, bu operasyonun bir tuzak olmadığını iddia edecektir. Ancak her yönüyle ortaya çıkan bu projeyi savunmaları kendilerini daha fazla zora sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yapmaları gereken, kardeşçe tavsiyeleri dikkate almak, kardeşlik iklimine zarar veren tavırlardan vazgeçmeleridir. Son yıllarda yakalanan siyasi istikrar ve kardeşlik iklimine zarar verecek her girişim, oyunun içinde yer alanları affedilmez bir noktaya getirebilir. Hiçbir beklenti bu oyunda rol almaya haklılık kazandırmaz.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 114
Bu Ay : 4480
Toplam : 4480

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom