Hakan ÇİLESİZ

Hakan ÇİLESİZ

hkcilesiz@gmail.com

BAŞKAN ÇAKIR’IN REFERANSI KİMDİ?

BAŞKAN ÇAKIR’IN REFERANSI KİMDİ ?                                            

 

Başbakan Erdoğan, 29 Kasım’da 15 il ile birlikte içerisinde Malatya’nın da bulunduğu 6 büyükşehirin belediye başkan adaylarını açıkladı. Ankara’da düzenlenen törende Malatya Büyükşehir  için mevcut Belediye Başkanı Ahmet Çakır ismini anons etti, kolunu kaldırdı.

Bu anonsun ardından Ak Parti’de Büyükşehir için bekleyiş sona ererken, ikisi merkez olmak üzere 13 ilçe adayı için bir süre daha bekleneceği, muhtemelen önümüzdeki hafta sonuna kadar onların da netleşeceği sanılıyor.

Başkan Çakır isminin aday olarak açıklanmasından sonra  aday adayı olarak başvurarak hazırlık yapan diğer 9 isim için ilk etapta hayal kırıklığı olabilir. Zira bu isimlerden bazıları haftalardır büyük bütçeli tanıtım ve propaganda çalışması yaparak emek vermiş, ümit bağlamışlardı. Projeleri vardı, hayalleri vardı Malatya adına... Onların hayal kırıklığı yaşamaları kadar doğal bir şey olamaz. Lakin onlar da bu yola çıkarken bunun demokratik bir yarış olduğunu ve sadece bir kişi’nin aday olacağını, diğerlerinin eleneceğini çok iyi biliyorlardı. Bu kez  adaylık Ahmet Çakır’a kısmet oldu. Kaldı ki onların da daha sonra Sayın Başbakanın kararına saygı gösterdiklerini ve olgunlukla karşıladıklarını gördük.

Ancak benim çözemediğim ve bir türlü anlam veremediğim şey; aday olarak açıklanan  Ahmet Çakır isminin Malatya’da hayal kırıklığı yarattığı; sanki Malatya’da  Çakır’ın adaylığına  onbinler karşı çıkıyormuş, isyan ediyormuş  gibi bir hava yaratılmaya çalışılması. Hatta bunun için İstanbul’da ikamet ettiği bilinen bir vatandaşa başvuru yaptırılarak, tepki mitingi düzenlenmesi oldu.

Bereket Malatyalı bu zokayı yutmadı ve katılım 3-5 kişiyle sınırlı kaldı.

Ardından, -ne alakası varsa- Urfa/Fakıbaba örneği hatırlatıldı. Sonrasında Adıyaman adayına yapılan bildik, küçük, sipariş -orada dahi tutmayan- tepkiler örnek gösterilerek eylemin Malatya’ya da sıçraması için yoğun çaba harcandı.

Bereket o da tutmadı, tutmaz, tutmayacak. Çünkü;

Ahmet Çakır’ın 5 yıllık dönemde elbette eksikleri, hataları olabilir. Çalışan hata yapar; ancak deliler ve ölüler hata yapmazlar. Fakat Başkan Çakır görev süresi boyunca;

 

  1. Malatya’ya büyük bir kriz yaşatmadı
  2. Malatyalının yüzünü yere baktıracak bir sözü ya da eylemi olmadı
  3. Hiç bir zaman ‘ben bilirim’ diyerek, tevazu kisvesi altında gurura kapılmadı
  4. Ekip çalışmasına önem verdi; ‘ben’ değil ‘biz’ dedi. Bunu lafta değil, uygulamada gösterdi
  5. Haddini bildi; efendiliği elden bırakmadı, değişmedi, makam başını döndürmedi. Dün nasılsa bugünde öyle davrandı, daha önceki bazı başkanlar gibi önceleri  ağabey dediğine, seçildikten sonra odacı muamelesi yapmadı. Büyüğüne saygıda kusur etmedi.
  6. Kimse ile polemiğe/sürtüşmeye girmedi; kendisi aleyhinde bulunanlara, yaralayıcı beyanat verenlere bile cevap vermedi, kırıcı bir söz söylemedi
  7. Kimseyi dışlamadı; her kesim ve kesitle iyi ilişkiler/diyaloglar kurmaya çalıştı.
  8. Şehri daha önce ihmal edilmiş en ücra bölgelerine kadar dönüştüren onca hizmetlerini saymasak bile mütevekkil, mütevazi ...Kısacası adam gibi bir duruş sergiledi.

 

Allah mütevazi olanı yüceltir, kibirli olanı alçaltır.”  .” (İbni Mace-Zühd, 16)  Diye Peygamberimize ait bir söz vardır. Çok kez dinlediğimiz, kafa salladığımız ama çoğu kez amel etmediğimiz bir söz. Söz  Sultanına (s.a) ait kutlu bir söz.

 Ahmet Çakır bu sözü sadece dinleyen olmadı; yaşayan, uygulayan oldu.

Allah da makamını yüceltti. Nitekim Kur’anı Kerim’de birçok ayette:

 “...Şüphesiz Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisa 36, Nahl 23, Lokman 18) buyuruluyordu.

         ......

         Kimileri  vaktiyle ona helvacı, ‘helvacıdan başkan olmaz’ diyerek küçümsemiş, başkanlığa layık görmemişlerdi. Allah mimarların, mühendislerin yapamadığı nice hizmetleri ona nasip etti. Oysa helvacılık utanılacak bir iş, ayıp bir meslek değildi. Aksine –dürüstünün- peygamberlerle haşrolacağı müjdelenen ticaret ve tüccarlık mesleği idi.

         Aday adaylığı sürecinde de kimi rakipleri (en yakın duranlar dahil) Büyükşehir için yeterli olmadığını, lise mezunu olduğunu, Başbakan Erdoğan’ın ekibine: ‘Büyükşehir için lise mezunu aday istemediği’ talimatı verdiği yalanını bazı haber sitelerine servis ettiler. Oysa ne Çakır lise mezunu idi, ne de sayın Başbakanın böyle bir talimatı vardı.

Daha başka nice oyun ve entrikalar çevirenler oldu.

Başkan Çakır onların da hiç birine cevap vermedi. Adeta ayette ifade edildiği gibi ‘selmetle’ (Furkan 63) deyip geçti.

         Ve sonunda Başbakan ‘Ahmet Çakır’la devam edeceğiz’ diyerek onun kolunu kaldırdı.

         Elbette kamuoyu yoklamalarında açık ara önde olması ve yaptığı devasa hizmetler  referans olmuştu. Ancak bana göre onun en büyük referansı; mütevazı ve mütevekkil duruşu, kimseyle polemiğe girmemesi ve hırs göstermemesi oldu.

         .....

         Yazının genel akışına bakarak Ahmet Çakır’ın aday yapılması ile banko seçileceği ve Büyükşehre dönüşen  başkanlık koltuğuna yeniden oturacağı anlaşılmamalıdır. Ak Parti’den aday olmak, belediye başkanı olmak demek değildir. Hiç bir seçim girilmeden, çalışılmadan, sandıklar açılıp sonuçlar görülmeden kazanılmaz. Bu nedenle sanki seçilmiş gibi konuşmak her şeyden önce halka ve halkın iradesine saygısızlıktır. Ayrıca Rabbimizin de hoşuna gitmez, çünkü geleceği O’ndan başka bilecek yoktur.

 Lakin Türkçemizde  ‘görünen köy kılavuz istemez’ ya da ‘perşembenin gelişi...’ diye  başlayan güzel sözler vardır. Bu sözlerin Malatya’da hayat bulmaması için ciddi bir engel de yoktur.

Elbette Ahmet Çakır’ı sevmeyenler, istemeyenler, desteklemeyecek olanlar olabilir, olacaktır. Bu herkesin doğal hakkıdır. Ancak iddia edildiği ya da pompalanmak istendiği gibi Malatya’da Çakır’ın adaylığına yoğun bir tepki söz konusu değildir. Var göstermek isteyenlerin çabaları nafiledir, boşunadır. Bunun böyle olmadığı fazla değil dört ay sonra 30 Mart akşamı görülecektir.

 Başbakan Erdoğanı çok sevdiklerini bu nedenle meclis üyeliği’nde Ak Partiyi destekleyeceklerini ancak büyükşehirde Çakır’a oy vermeyeceklerini söyleyenlerin bu söylemlerinin sayın Başbakanın beğendiği, aday yaptığı bir isme karşı durmakla nasıl bağdaşacağını ve Erdoğan sevgilerinde ne kadar samimi olduklarını ise okurlarımın takdirine bırakıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 134
Bu Ay : 9014
Toplam : 9014

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom