Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BEDDUA

BEDDUA

 

Beddua ifadesi haz alınarak yazılacak bir konu değil aslında lakin bazı konular “al beni yaz” der. Bu konu halk içinde asırlardır konuşulmuş, türkülerimize konu olmuştur. Mesela Erzurumlu Emrah “Gelsin şu halimi görsün inansın / Allah’tan korkmasa kuldan utansın / Dilerim Allahtan ‘’beş beter’’ yansın / Pek yaktı canımı dinsiz imansız…” Bir başka türküde şunlar söylenir: “Dilerim sende benim çektiğimi çekesin/Mekânın olmaya da aralarda kalasın/Ben gelince aklına saçlarını yolasın/Açılmasın gonca gülün solasın.” Halk dilinde ”Ağzından od çıksın, Ah diyesin kan tüküresin” gibi beddualar aktarılır. Şiirlere konu olmuştur beddua; “zaman ola devran döne sen de çekesin/ yitiresin umudunu heder olasın/ aşka düşe kahrolasın candan bıkasın/ ömrün boyu bir kez olsun gülmeyesin.” 

Sosyal medyada, bugünlerin meşhur beddua görüntüsü hatırlatılarak, “bu gece seyredin ve âmin deyin” tarzında twetler gördüm. Bedduanın yapılması olağanmış gibi, gayet rahat bir dille “kalkın ve âmin deyin” ifadesini kullananların, aslında ne dediklerini bilmediklerini düşünüyorum.  Kitabi bir dayanakla değil, duygusal yönlendirmelerle, dile getirilen eylemi yaymaya çalışanların bilmesi gereken bir şey var; beddua bumerang gibidir, karşıdaki buna müstahak değilse, döner söyleyeni vurur!”

Hatırlayın geçmişi, ne acı günler yaşadık. 28 Şubat işkencelerinde, fiziki ve manevi işkencelere maruz kalanlarımız oldu. O günleri hatırlatarak diyorum ki: “Bir beddua kaseti seyrettim. Şaşırdım. Aslında üzüntümü anlatacak kelimeleri bulmakta zorlanıyorum. 28 Şubat işkencesini millete reva görenlere "isabet etmemişlerse bir sevap, isabet etmişlerse iki sevap" diyeceksiniz... Sonra yıllar geçecek ve kardeşlerinize, öfkenin aklı ve duyguları esir aldığı bir tonla, beddua edeceksiniz, din bu mudur? Yazık, üzüldüm... 

Biz 28 Şubat işkencesini bize reva görenlere bile öyle beddua etmedik, olur ki çocuklarına erişir dedik, en fazla Allah ıslah etsin dedik, kahrını hak ediyorlarsa kahr et dedik... Bedduaya bakın... Yalnız bedduayı yapanlara hatırlatmak gerek: Beddua bumerang gibidir, karşı taraf bunu hak etmemişse, döner sizi vurur. O yüksek sesli âminlerle kendi aleyhinize davranmış olduğunuzu da gözetin.
Biz yine de, kardeş görseniz de, görmeseniz de, hatırlatmış olalım; Müslüman kardeşine beddua etmez!

Bu son beddua kaseti, düşündürmeli... Düşünün ki, peygamber, kendisine her nevi işkenceyi reva görenlere bile böyle beddua etmedi...”

Müslim’de yer alan bir hadiste Allah resulünün şöyle dediği rivayet edilir: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim."

Kimi zaman zalimlere, hainlere beddua ettiği de olmuştur. Özellikle zalimlere, tuzak sahiplerine beddua ettiği vakidir. Mesela “Bir-i Maune vakasında” kendisinden istenen elçilerin, yine o elçileri talep eden Kilap kabilesi tarafından tuzağa düşürülüp şehid edilmesinden sonra, bu kabileye beddua etmiştir. Fakat bizzat kendisine işkence edenlere beddua etmesi söz konusu değildir. Hatta "Hayır, belki bunların sulbünden sana ibadet edecek çocuklar doğar, yâ Rabb!" demiştir.

Biz dua ederiz asıl, yollarımız doğru olsun isteriz. Çabalarımıza, gücümüze aşırı güvenmemeyi isteriz. Bizim gayretlerimizle insanların hidayet bulmasını umarız.

Sezai Karakoç söylenir, biz söyleniriz: "Işık tut Rabbim/Büyük ışığını esirgeme bizden/Koruyan acımana/Güzeller güzeli adlarına/Sığınan bu erlere/Işık tut Rabbim/Kur'an'in aydınlığını yay gönlümüze/Peygamber duasını eş et bize..." 

Said-i Kürdi’nin duasından bir bölümle bitireyim yazımı:

“Senin kapına gelmiş olan ben, Hem asi, hem aciz, hem gafil, hem cahil, Hem efendisinden kaçmış bir köle olduğu halde; Kırk sene sonra pişman olmuş, sana dönmek istiyor.

Kuşku ve her türlü manevi hastalıklara tutulmuş; Senden deva istiyor, Çünkü sen Rahman ve Rahimsin.

Ey Efendim, kendi güç ve kuvvetimden; Senin güc ve kudretine sığınıyorum! Beni kendi güç ve kuvvetime güvenmekten koru.”

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 653
Bu Ay : 6633
Toplam : 6633

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom