Feyzanur Palancıoğlu

Feyzanur Palancıoğlu

Bozulan tesettür

 Bozulan tesettür

 

Tesettür vücudu setr etmek anlamına gelir. Geniş, bol, uzun ve vücut rengine belli etmeyecek, yani şeffaf olmayacak şekilde olmalıdır. Oysaki günümüzde kapalı dindar hanımlar bunun aksine dar, kısa, vücudu belli edecek şekilde giyinmektedirler.

Bu yazımda bunu eleştirmek istedim çünkü toplumumuzda bu konu herkesin odak noktası olarak belirlenmektedir. Açık, kapalı, sağcı, solcu, alevi, sünni demeden herkes günümüzdeki kapalıların yani başörtülü kızların hanımların giyimini eleştirmektedir.

Yüce Allah (c.c) ayeti kerimesinde; “Mümin kadınlara da söyle gözlerini bakılması yasak olanlardan çevirsinler, iffetlerini korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar.” Buyurmuştur.

Ayette de belirtildiği gibi Allah-u Teâlâ’nın da buyurduğu üzere asıl olan tesettür başörtülerinin yakalarının üzerine salınmasıdır. Göz zinasından sakınılmalıdır. Süslerini dışa göstermemelidirler.

Ancak günümüz hanımları başörtülerini süs için takıyorlar. Kendine yakıştığı için başörtüsü takanlar, başlarını devenin hörgücü gibi topuz yapanlar, başörtüsü takıp daracık kotlar pantolonlar giyenler, yüzüne aşırı derecede makyaj yapanlar… o kadar çok ki. Bakın ayete ne kadar ters düşüyor böyle örtünenlerin Allah katında hiçbir değeri yoktur…

 Diğer yandan Moda hayatımızda vazgeçilmez bir hale geldi. Özellikle televizyon programlarındaki yarışmalar, kadınların sükseye aşırı önem vermesini sebep olmaktadır. Elbette bakımlı olmak süslü olmak güzeldir ancak yerinde ve zamanında yapılan süsler ve makyajlar…

 Başörtülü bir kadının Allah katında makyaj yapıp sokağa çıkmasının yeri yoktur. Çünkü ayetin devamında şöyle demektedir “Süslerini kocaları veya babaları, kayınpederleri, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, kardeşlerinin oğulları, Müslüman kadınları veya cariyeleri erkekliği kalmamış erkek hizmetçileri ya da kadınların mahrem yerlerini anlamayacak çocuklardan başkasına göstermesinler.” Buyurmuştur.

Ayette bunlar emredilirken şu andaki kapalı kadınlar, herkesin yanında balkonlarda, kapı aralıklarında gibi boş bulunduğu her yerlerde başlarının örtülerini indirebiliyorlar. Oysaki bu haramdır. Allah katında, ayetin de belirttiklerinin dışında başlarını açması haramdır.

Bizler Allahın istediği Salih kullar olmak için, onun istediği gibi yaşamak, onun istediği gibi örtünmek zorundayız. Biz kullara düşen görev bu sorumlulukları yerine getirip Allahın rızasını kazanmaktır. 

Öyleyse haramdan uzak durmalı, ayetleri aynen uygulamalı, tövbe etmeli ve Allahtan bizleri ıslah etmesi için dualar etmeliyiz…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Eylül Yakamoz @Günümüz tesettür ü

25 Mayıs 2017 01:11

Gerçekten sizi tebrik ediyorum güzel konulara değinerek toplumumuzu bilinclendiryo aydinlatiyorsunuz. Ne yazıkki günümüz kadınları tesetturu uygulamamakta sadece çevreye göre kendini kapatmakta. Bu da çok acı bir durum git gide batı nin esiri haline geldik. Sizlere kolay gelsin.

Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 134
Bu Ay : 9014
Toplam : 9014

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom