Talip SOYLU

Talip SOYLU

malatyahaberleri@gmail.com

HİZMET Mİ, HEZİMET Mİ?

HİZMET Mİ, HEZİMET Mİ?

 

Yazmasan olmuyor, yazsan olmuyor.

Şu dershane meselesine asla değinmek istemem ama hizmet hareketinin yaşadığı deneyimin çok iyi anlaşılması için yazıyorum.

 

Madem dershane diyoruz. Madem ders almayı, ders vermeyi, derssiz kalmamayı çok önemsiyoruz. Öyleyse biz de yaşananlardan dersler çıkaralım. Yok, bizim derse ihtiyacımız yok diyorsanız sözüm size değil. Anlaşılan bazıları derslerini çok iyi almışlar, çok iyi ezberlemişler. Ezberlerini bozamayacaklara diyecek bir şeyim olamaz. Adam ezberiyle öyle hem hal bütünleşmiş ki, başka bir şey öğrenmeye asla yanaşmıyor. Başka bir sese, başka bir söze, akla, bakış açısına ihtiyaç duymuyor. Ezberi bozulsa sanki bütün hayatı boşa gidecek. Yokluğun, yok olmanın boşluğa yuvarlanacak. Böyle sanan, böyle korkan insana artık ben ne diyeyim?

 

Devlet, dershane, hizmet ve millet dörtgeninde mesele tartışılsın. Bu devlet de, millet de, cemaatin bağlıları da çıkarılması gereken dersi çıkarsın. Yine şapkamızı önümüze koyup düşünmemizi gerektiren asıl sebep, hâlâ bazılarının ders almamış veya almıyor veya almayacak gözükmeleri. Sözümüz onlara değil. Benim değerlendirmeme göre, mümin kardeşinin ikazlarına, uyarılarına itibar etmeyen hastalıklı bir ruh hali içindedir. Bu mücerret veya müşahhas kişilik olabilir. Bu arkadaşların bir şekilde tedavi edilmeleri gerekir. Hayatınızda bu arkadaşlar vardır mutlaka: tedavilerini kolaylaştırmak için çaktırmadan onlara yardımcı olun. Çünkü onların hastalığı, kendilerini, hakikati bulmuş tek adam görmeleridir. Onların hastalığı, hakikatin merkezini kendi bulundukları yer ve cemaat gibi görmeleridir. Siz eğer cemaate katılmıyorsanız, katılmamışsanız zaten yanlıştasınızdır, batıldasınızdır. Daha tehlikelisi, öyle güdümlemelere alet olurlar ki, siz sadece onlara katılmayan farklı bir duruşun sahibi değilsinizdir. Siz ancak onlarla gerçekleşecek insanlığı kurtarma hizmet hareketini engelleyen, baltalayan fitneci hainlerdensiniz. Hayır için hizmet için, mümkünse kullanılmalı, olmuyorsa yok sayılmalı, yok görülmeli, itibarsızlaştırılmalısınız. Bu yaklaşımlar ders çıkarmaya yardımcı olur mu bilmem.

 

Cemaat kisvesi, örtüsü altında bir çeşit dokunulmazlık, eleştirilmezlik elde etmişlerdir. Korunmalıdırlar. Korunmaları olması gereken durumdur. Çünkü sadece onlar bilir, onlar belirler. Bu bilgi, okumayla, araştırmayla falan da oluşmuş değildir. Tepeden gelen doğrular ve yanlışları vardır. İnsanlarla ilişkilerini onlarla kurarlar. Şimdi bana alttan alta “iyi ama dostum” diyorsunuz, “bu huy bunların hemen hepsinde var.” Yanlış demediniz. Maalesef hizmet zaten bu kötü huya tutulalı beri hezimeti yaşar oldu. Onun için bugün ciddi olarak hizmet mi hezimet mi diye soruluyor. Hepten de vicdanlar ölmedi. Cemaat içinde veya cemaate yakın insanlar, yazarlar sormaya, sorgulamaya başladılar. Daha dün Fehmi Koru Hizmetin kendini yok ettiğini yazdı. Daha doğrusu hizmet kendini yok edenlerin tuzağına düşüyor. Fehmi Koru’nun Zaman’ın kurucularından ve en azından cemaate sıcak bakan bir kişi olduğunu herkes biliyor. Başka kimler yazdı? Bugün Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren. Bilmeyenler için söylüyorum: Taşgetiren Gülen’e yakın Abant Platformu’nun kurucuları arasındadır. Bir özeleştiri yaptı. Cemaat kanadının kullandığı dili, yöntemi, üslubu benimsemediğini ifade etti. Hizmet bu sallantıyı, savrulmayı nasıl dengeleyecek bilemiyorum.

 

Şimdiye kadar kabul edilmiş ortak müsamaha sınırları içinde cemaate pozitif ayrımcılık uygulanıyordu. Onlar bu ayrımcılığı kendi çıkarları için sonuna kadar kullandılar. Bu da bir çeşit iktidar hırsıdır. Paraya el atınca ekonomik güç olma alanında sınır tanımazsın. Siyasete el atınca hükmetmeye doymazsın. Bu böyledir, böyle olmuştur. O nedenle insan kaldıramayacağı yükün altına girmemeli. Girince ne olur? Var olamayacağı bir alana adım atmamalı. Atınca ne olur? Önce varlık anlamını ve özünü kaybeder. Bakın dün Hasan Bülent Kahraman yazdı. Cemaatin bu haliyle pozitivist ve dünyacı eğilimler gösterdiğini söyledi. Yalan mı? Banka işlerine, ticarete, siyasal iktidar alanına, mevki makam elde etme oyununa, dolayısıyla aleverelere daleverelere bu kadar girersen belki bir şeyler elde edersin ama o elde ettiklerinle de yiter gidersin. Ortada ne ilke kalır, ne değer. Ne kardeşlik duygusu, ne İslami hassasiyet. Sözüm ona hizmet için perde arkasında iş tuttuğun güçler seni böyle oyuncağa dönüştürürler. Kâfirlerin sözü ile Müslümanlara tavır korsun. Daha sonra kendi çıkarları için seni sahaya sürenler de çekip gidince böyle sap gibi ortada kalırsın. Seni Türkiye üzerinde emperyal hesapları bozulan karanlık odaklar Ak Parti iktidarına karşı kullanıyorlar kuzum hâlâ anlamadın mı? Mesele dershane meselesi değil, hâlâ anlamadın mı kuzum? Bu açıklamalarda da çıkarılacak bir ders yok mudur sizce? Oturup bir düşünmeli değil mi?

 

Başbakan’ın güç zehirlenmesi yaşadığını söylediler. Asıl güç zehirlenmesini onlar yaşadı. Ekrem Dumanlı Gezi Olayları sırasında Başbakan Erdoğan için güç zehirlenmesi yaşadığını söylemişti. Ne yapacaktı? Bırakınız yakıp, yıkıp kırsınlar deseydi, iktidarı çapulculara bıraksaydı çok demokrat mı olmuş olacaktı? O zaman Başbakan’ın tavrı hoşunuza mı gidecekti? Siz kim ve ne adına hareket ediyorsunuz Allah aşkına? Dumanlı da herkes de lafına sözüne dikkat etsin. Öyle masum edalarla, ama Geziciler ağzıyla konuşarak iktidara yön, yöntem çizeceğine, kendilerini gözden geçirsinler. Kimlerle beraber kimlere karşılar? Daha o zaman saflar belli oldu aslında. Hükümetin başı olarak Başbakan, iktidar olma kararlılığını gösterecekti elbette ve gösterdi. İktidar iktidar gibi davranmalıdır.

Yanlış olan Hükümetin dış bağlantıları da olan bir komplo karşısında sıkı durması değil, Ekrem Dumanlı’nın ve cemaatin kendilerini iktidara talimat verecek bir konumda görmeleridir. Yanlış olan budur.

Yanlış olan gizli saklı, alengirli ilişkilere girmenizdir.

Yanlış olan kaset ve şantaj söylentileri içinde olmanızdır.

Yanlış olan istihbarat oyunlarına katılmanızdır.

Yanlış olan Milli Eğitim sistemindeki zaaflardan yararlanarak kurduğunuz dershane üzerinden hükümete cepheden saldırmanızdı.

Yanlış olan o dershanelerde çocuklara Zaman abonesi olmayı mecbur kılmanızdı.

Yanlış olan o tertemiz çocuklara sağa sola mail ve twit atmaları için baskı yapmanızdı.

Dahası dahası var. Bunlar ayıp şeyler. Bunlar baştaki ihlâsın, samimiyetin kalmaması sonucu gelinen bayağı, basit bir çizgidir.

 

Peki ne olacak? Ne olacak herkes olması gerektiği gibi olacak. Kimse kimseye tahakküm etmeyecek. Şımarmayacak. Yapmacık davranmayacak. Dürüstçe Müslüman olunacak. Dürüstçe tebliğ yapılacak. Birbirimize hakkı ve sabrı dürüstçe tavsiye edeceğiz. Tekrar ilim tahsil edilecek. Kur’an, hadis okunacak. İnsanlara, onları kandırmak, akıllarını çelmek ve bu yolla bir şekilde cemaate atmak için sahte çabaların içinde olunmayacak. Bu yol, bu adam çalma, adam tutma, adam kafalama, adam dışlama yolu bizim yolumuz, Müslümanların yolu olmamalı dostlar. Ne tebliğde,  ne davet yönteminde ben böyle bir tarz bilmiyorum. Yalan üzerine hakikat, yanlış üzerine doğruluk inşa edilmiyor. O yapı sonunda çöküyor ve siz altında kalıyorsunuz. Bir de kendinize bakacak yerde dönüp başkalarını suçluyorsunuz. Şedit, rijit bir dil kullanıyorsunuz. Küstahlaşıyorsunuz. Müslümanlara karşı Müslümanlık yapmayın. Başkalarına ne kadar kibar (Meselâ Papa’ya, Siyonistlere) Müslümanlara ne kadar cesursunuz. Asıl gayretullaha bu tavırlar dokunur. Aklınızı başınıza devşirin, toparlanın. Biz tek ümmetiz. Lâ ilâhe illallah tek gerçeğimizdir.

Bunları yazmak elbet kolay değil. Elbette bana haz vermiyor. Vermiyor ama hastalıklı bir bünyenin üyesi, organı da olmak istemem. Hastalıklı tutumların dostluğumuzu kardeşliğimizi zedelemesini istemem.

Sonuç mu?

Sonuç, ya cemaat gibi cemaat olacaksın ya da yok olup gideceksin.

Buradan da mı bir ders çıkaramayacağız?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 518
Bu Ay : 8577
Toplam : 8577

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom