Editörün Seçtikleri

Editörün Seçtikleri

editorun-sectikleri

Kemal Deniz ve Siyaset

 

Kemal Deniz ve Siyaset

Cenap Şahabettin’in dediği gibi “Eskimiş fikirler paslanmış çivilere benzer, söküp atmak güçtür.” İşte biz insanoğlu bize küçükken birileri tarafından empoze edilen fikirler ile hayatımızı idame ettiriyoruz. Çok azımız okuyarak, araştırarak bazı yanlışlardan dönsek de birçoğumuz çivideki pası sökemiyoruz…

Son günlerde malumunuz üzere her yerde olduğu gibi kentimizde de hızla mahalli seçim rüzgârları esmeye devam ediyor. Bu dönem benim en çok dikkatimi çeken konu ise sürekli aynı kulvarlarda gördüğümüz birçok yüzü farklı siyasi arenalarda görmek oldu. Şüphesiz ki Malatya için konuşacak olursak bunun en büyük örneği yıllardır Ülkücü camiaya hizmet etmiş olan ve benim de kendisini çok yakından tanıdığım Kemal Deniz’dir.

Aslında beni tanıyanlar bilirler gerek duymadıkça siyasi konularda yazı yazmam. Ama özellikle bu konuda kendimde az da olsa söz hakkı gördüm. Çünkü uzaktan Malatya medyasını ve siyasi atmosferi izlediğimde birçok bilgi kirliliği olduğunu görüyorum.

Birtakım medya sitelerinde sadece Ülkücü olduğunu bildikleri Kemal Deniz’in yaşantısından bihaber olan bazı zavallıların bilmesi gereken notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kemal Deniz, aslında hiç değişmedi. Malatya’da yaşayan herkesi kendi ailesinden bildi. Bir Alevi vatandaşın evine misafir olup çayını da içti, bir Kürt’e hasta ziyaretine de gitti, bir Ülkücünün mezarında dua da etti, bir Hristiyan’a da hoşgörüsünü gösterdi ve ben bunlara bizzat şahit oldum.

Özellikle Hekimhan için gerçekten çok güzel çalışmalara imza attı. Hekimhan Ceviz Festivali için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmıştık. Kendisi en ufak bir menfaat gözetmeden, Hekimhan’ın özellikle tarihi ve kültürel dokusu, halk kültürü üzerine birçok çalışmalar yapmıştır. Hem de Kürt-Türk, Alevi-Sünni ayırt etmeksizin çalışmıştır.

Hekimhan’ın Güvenç Köyü’nden Âşık Sadık Baba’nın Hayatı ve Eserleri ile Hekimhanlı Edebiyatçımız Eflatun Cem Güney hakkında yazdığı kitaplar ve yaptığı sempozyumlar bunun en güzel örneğidir. Lütfen birinin hakkında konuşurken öncelikle kendinize bakın. Onun koyduğu tuğla kadar siz bir taş koymuş musunuz onu bir gözden geçirin.

Kendisi ne kadar Ülkücü kimliği ile tanınsa da Cumhuriyet Örnek Köyündeki Alevi Dedesi anmalarına katılıp en başköşede ağırlanacak kadar seviliyor. Kürtler ile ilgili çalışmalarını Bingöl’ün Karlıova İlçesine yaptığımız ziyarette bizzat ben gördüm. Bir Kürt olarak yardımlarını gördüğümü de inkâr edersem nefesim kurur. Yine Ülkücülere her zaman en büyük desteği de kendisi vermiştir. Ayrıca Malatya’nın yerel kültürü hakkında yaptığı çalışmalardan da hiç söz etmiyorum.

Sözüm şu ki; özellikle AK Parti’den aday adaylığı süreci başladıktan sonra bazı kesimler uzanamadıkları ciğere murdar demeye başladılar. Daha düne kadar kapısından ayrılmayan, saatlerce odasında memleket meseleleri konuşan insanların şimdi düştükleri aciz durumu görünce gerçekten tiksiniyorum.

Yaklaşık 2 yılımı geçirdiğim Kemal Hoca da şunu gördüm; kendisi birilerinin değil, Malatyalının adamı oldu hep. Birilerine değil, Malatya’ya hizmet etti. Daha önce bulunduğu partide birileri menfaatlerinin peşinde koşarken o hep sessiz kaldı ve olanları üzülerek izledi. Dolayısıyla da onlarla Malatya’ya, aynı zamanda Hekimhan’a hizmet götüremeyeceğini düşündüğü için de isabetli bir karar alarak Ak Parti’den aday adayı olduğunu görüyorum.

Onu karalamaya çalışanlar; bence siz önce kendi pisliklerinizi nasıl temizleyeceğinizi düşünün sonra onunla uğraşın.

Şuna kalben inanıyorum ki; Kemal Deniz Hekimhan’a ve Hekimhan halkına daha önce nasıl kazandırdıysa şimdi de kazandırmaya devam edecektir. Hekimhan halkının da şayet adaylığı açıklanırsa Kemal Hoca’yı sahipleneceğine inanıyorum. Şimdiden kendisine hayırlı bir süreç ve uzun ömür diliyorum. 

O Malatya’nın ve Hekimhan’ın Kemal Hocasıdır ve hep öyle kalacaktır.

Ömer YALÇIN

omer.yalcin@e-mail.com.tr /www.facebook.com/omrylcn

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 179
Bu Ay : 7816
Toplam : 7816

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom