Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DERSANE ÜZERİNDEN İKTİDAR DEVŞİRMEK

DERSANE ÜZERİNDEN İKTİDAR DEVŞİRMEK

 

Aslında bu konu, öyle çok severek yazacağım bir konu değil; kendim kardeşlik ihlaline sebep vermek istemediğim gibi, kullanılan dille kardeşliği her yönüyle yakmak isteyenlerin ihlallerini yazmakta hoşuma gitmez.

Dersane diye başlayan ve giderek bazı hadlerini aşan kişilerin niyetinin bizi götürmek istediği son resim karesi beni derinden yaralıyor. Birileri “Mısır’da MURSİ’ye yapılanı, Türkiye’de ERDOĞAN’a” yapmak istiyor. Mısır’da SELEFİLERİN önemli bir kanadını ve EZHER’i kullanarak iktidarı çalanlar, meydanları kana bulayanlar, ülkemde farklı reflekslerle buna tevessül ediyorlar ve konuda işbirliğine girmekten sakınacakları hiçbir kesimin olmadığını, haber örneklemelerinden anlıyoruz.

Kullanılan dil kardeşlik dili değil. Ben 28 Şubat sürecinde, devre dışı bırakılan kardeşliğin ve yaşanan “kardeşlik yabancılaşmasının” her boyutuyla hüznünü yaşamış, karşılaştığı vefasızlıklarla, yeri gelmiş gizli gizli ağlamış ve o “orta oyunlarında” rol alan kişileri Allah’a havale etmiş biri olarak, bu gün birilerinin, ki o gün sinmiş ruhlar olarak, efelenmelerini, bugün kendilerine sunulan nice kolaylığa karşın bundan sakınmamalarını, risk alan bir başbakana karşı kullandıkları dili gördükçe, ilahi tokadın nerden ve nasıl geleceğini düşünerek irkiliyorum. Şahit olduğum ve dinlediğim onca sinmişlikleri unutarak, bugün kardeşlerine karşı kaplanlaşanları -ki bu durum kardeşliği iade ettikleri anlaşılan “firavun, çakal, yezit” gibi söylemlerle ortaya çıkıyor- gördükçe hayret ediyorum.

Todays Zaman genel yayın yönetmeni Bülent KENEŞ’in geçen gün internet sitelerinden birinde okuduğum röportajında, karşılaştığım değerlendirme, bazı kişilerin, dersane tartışmalarında gizledikleri asıl amaçlarını ortaya koyması açısından önemli buluyorum. Orada özetle “mevcut iktidarın “siyasal İslamcı” olduğu, siyasal islamı ülkemizde egemen kılmak istediğini” dile getiren Keneş, jurnallemeyi “ öğrenci evleri, kız erkek karışık kalma tartışmaları bu iktidarın gizli niyetlerini ortaya koymaktadır” şeklinde özetleyebileceğim ifadelerle sürdürüyordu. Bülent Keneş’in, iktidarı içte ve dışta medet umduğu zinde güçlere ihbar ettiğini düşündüğüm bu değerlendirmesi, MISIR’da yapılanın Türkiye’de tekrarına dair şüphemi güçlendiren bir değerlendirmeydi.  Yine twitter’da “sızıntı dergisi” yazarı olduğu söylenen bir kalemin kullandığı dil hayret trendini yükselten ifadelerdi. Twitter’da dersane tartışmasını dile getiren bir başka ismin “ne yani Hakan FİDAN yargılansaydı kötü mü olurdu” şeklinde dile getirdiği not, meselenin dersane olmadığını açığa vuran bir ifade olarak not ettiğim bir ifade oldu. Sızıntı dergisi yazarı olduğu söylenen şahsın “usta güzel Kur’an okurmuş, Yezit de güzel Kur’an okurdu” şeklindeki ifadesi de şaşkınlıkla okuduğum bir diğer ifade oldu. Tabi yezidin güzel Kur’an okuduğunda dair ben tarihi bilgi hatırlamıyorum, o ayrı bir konu…

Dersane tartışmasında iş giderek bağlamından çıkarılıyor. Bu konuda iktidar mı doğrusunu yapıyor yoksa, meseleyi pedegojik açıdan değerlendirmek yerine, kardeşliği devre dışı bırakıp, giderek seviye kaybeden bir dil kullanan kişiler mi sorusunun cevabı da anlamını yitiriyor. Eğitim sisteminde yaşanan dalgalanmalar en çok çocuklarımızı etkilerken, bazı kişilerin dersane üzerinden başlatıp, giderek tırmandırdıkları tartışmanın/ çatışmanın ülkeye zarar verdiğine de şahit oluyorum.

Yazık oluyor ülkeme…  Birlikte bir “cennet yürüyüşü” başlatması gereken insanların, iktidar hesapları yaparak ve hatta “ne yani partinin kontrolü bize geçse kötü mü olur” diyebildikleri, amaçlarını gizlemedikleri, mevcut diklenme, en çok da “samimi insanları” ağlatacak, ezecek, karamsarlığa sürükleyecek… Demek ki bunca yılın fedakârlıklarının nihai amacı, iktidar onda değil bende olsun, öyle mi? Ve bunun için, kendi insanlarınızı, bizden değil diyerek atacak, onları içte ve dışta medet umduğunuz zinde güçlere jurnalleyecek, bunda bir beis görmeyeceksiniz, öyle mi?

Yazık…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 272
Bu Ay : 4673
Toplam : 4673

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom