Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

aaluclu@yahoo.com

BU TAKİYE İLE NEREYE?

BU TAKİYE İLE NEREYE?
 
Cennet-cehennem fıkraları beni hep güldürür.  Genelde mesleklere takılmak için uydurulan bu fıkraları bazıları ciddiye alır ve kızgınlığını belirtse de beni sadece gülümsetir. Aklıma gelen iki tanesini size anlatayım.

~
 
Bir gün cennet ve cehennemdekiler aralarında anlaşarak bir köprü kurmaya karar vermişler ve yapmaya başlamışlar cehennemdekiler gelmiş köprünün yarısına ve sonra bir bakmışlar ki daha cennettekiler köprünün planını bile yapmamışlar. Cehennemdekiler cennettekilere sormuş “ Neden hiç yapmadınız nasıl yapacağız bu köprüyü? “Cennettekiler cevap verir:  “Eee cennette hiç müteahhit ve mühendis yok ki hepsi cehennemde!”

~
 
Evlenme hazırlığı içindeki çift kaza sonucu ölünce cennete giderler. Meleğe sorarlar “Cennette evlenebilir miyiz?” Melek ancak üç ay geçtikten sonra cevap verir  “Evlenebilirsiniz”. “Peki, evliliğimiz iyi gitmezse boşanabilir miyiz” diye sorulunca melek patlar:  “Cennette nikâhınızı kıymak için üç ayda zar zor bir imam bulabildim. Cennette avukat bulmak için kaç ay geçer bilir misiniz?”
 


 

İslam tarihinde dört kişinin cennete girip girmeyeceğini merak ederim: Ebu Süfyan, Hind, Muaviye ve Amr bin As.
 
~
 
Amr bin Âs, Müslümanlar Habeşistan’a hicret ettikleri zaman, Kureyş kâfirleri tarafından Müslüman muhacirlerin teslim edilmesi teklifi için hediyelerle birlikte Habeş hükümdârı Necâşî’ye elçi olarak gönderilen kişidir.
 
~
 
Sıffin günümüzde Suriye toprakları içindedir.  657 yılındaki Sıffin Savaşında dördüncü Halife Ali ile Muaviye karşı karşıya gelir. Muaviye,  Ebu Süfyan ile Hind’in çocuğudur. Ebu Süfyan, Mekke’nin fethinden önce Mekke’nin ordu kumandanı olup fetihten sonra Müslüman olmuştur. Müslüman olmadan önce Peygamber efendimizin en büyük düşmanlarındandır.   Hind ise Peygamber Efendimizin amcası “aslan avcısı” lakaplı Hazreti Hamza’yı Habeşli köle “Vahşi”ye mızrak attırarak katletmiş ve ciğerini söktürüp ağzında çiğnemiştir. 
 
~
 
Hz. Osman şehit edildikten sonra Müslümanların çoğunluğu Hz. Ali'ye biat ederler. Muaviye, Hz. Ali'ye biat etmez ve Hz. Osman'ın kanlı gömleğini mescide asarak halka teşhir eder. Hz. Ali doksan bin kişiden oluşan ordusuyla Kûfe’den yani Irak’tan, Muaviye seksen beş bin kişilik bir orduyla Şam’dan Sıffin’e doğru yola çıkar. Hz. Ali, Muaviye’ye elçiler göndererek, onu vazgeçirmek ister ancak olumlu bir cevap alamaz. Uzun süren savaşta Hz. Ali’nin şiddetli bir taarruzu ile Şam ordusu dağılma noktasına gelir. Savaş kazanılmak üzereyken İslam dünyasının Makyavel’i  Amr bin As, Şamlı askerlere “Her kimin yanında Mushaf varsa onu mızrağının ucuna takarak yukarı kaldırsın” der. Bu emri yerine getiren askerler Hz. Ali tarafına, “Aramızda Allah’ın kitabı hakem olsun” diye seslenirler. Sonuçta bu savaş hilesi ile Muaviye yenilmekten kurtulur. 
 
~
 
Sıffin’de savaşı kaybedeceğini anlayan Muaviye hakeme gitmeyi önerir. Hz. Ali’nin hakemi Ebu Musa, Muaviye’nin hakemi ise Amr bin As’tır. İki hakem aralarında yeni halifenin Müslümanlar tarafından seçilmesi hususunda anlaşır. Önce Ebu Musa minbere çıkar: “Hem benim, hem de Amr bin As'ın görüşü şudur: Hz. Ali ve Muâviye'yi hilâfetten uzaklaştırmak ve ümmetin kendisinin istediği birisini halife tayin etmelerini sağlamak gerekir. Bundan dolayi ben Ali’yi ve Muaviye’yi halifelikten azlettim. Kimi dilerseniz artık onu siz halife seçersiniz.” Sıra Amr bin As’a gelince o da minbere çıkar ve halka seslenir. “Sözlerini duydunuz, o kendisini hakem tayin eden Ali’yi halifelikten uzaklaştırdı. Ben de beni hakem tayin eden Muaviye’yi halifeliğe seçtim.” 
 
~
 
‘Sıffin Savaşı’ ve ‘Hakem Olayı’ yüzyıllarca sürecek ve halen devam eden Sünni-Şii ayrımının oluşmasına büyük katkıda bulunmuştur.
 
~
 
Ebu Süfyan ve Hind Peygamber efendimize kız verdikleri için,  Muaviye vahiy kâtibi olduğu için,  Amr bin As da Mısır fatihi olduğu için yaptıkları kötülüklere rağmen günahları mı ağır basacaktır sevapları mı? Cennete mi gidecekler yoksa cehenneme mi? Her şeyin doğrusunu tabii ki Allah bilir.
 
 

 

12 Eylül 1980’den sonra Gırgır dergisinin kapağındaki karikatür mükemmeldir ve halen hatırlarım. “Her devrin adamı” Kenan Evren’in posterini duvara çakmaktadır. Süleyman Demirel’in posteri yere atılırken gösterilir. Bülent Ecevit’in posteri ise çoktan örümcek bağlamıştır. 
 
~
 
İnsanların inançları ve hayat biçimleri söz konusu olduğunda herkes gerilir. Kendi gibi düşünmeyen herkesin düşman olduğunu sanır. Gerçi bu millet de üfürükçülerden, sahte şeyhlerden az çekmemiştir. Olduğundan farklı görünenlere veya gerçek fikirlerini saklayanlara takiyeci denir. Takiye sözcüğü günümüzde neredeyse dini kendi çıkarlarına alet edenlerle eş anlamlı kullanılmaktadır.
 


 

Peki, madalyonun öteki yüzüne bakmayı denediniz mi hiç?
 
~
 
Bence en büyük hileci olan Amr bin As’ın torunları günümüzde halen aramızda yaşıyorlar. Her hangi gösteri yapmak bahanesiyle Türk bayrağı ve Atatürk posterlerini alet edenler ile mızraklarının ucuna Kuranı Kerim sayfalarını asanlar arasında fark var mıdır?
 
~
 
Milleti soyup soğana çeviren sözde vatanseverlere siz itiraz etmiyor musunuz?
 
~
 
Yüzlerini maske ile kapatanlar, polise taş ve sapanlarla demir bilye atarken neyin mücadelesini veriyorlar?
 
~
 
Molotof kokteyli ile otobüste insanları yakanlar nasıl bir psikoloji içindedirler?
 
~
 
Samimi bir şekilde inançlarını yaşamak isteyenlere ‘ikna odalarında’ ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaparak “Sizin modern hayatta yeriniz yok” demek demokrasi ve insan haklarını savunmak mıdır?
 
~
 
Ve son olarak sormak isterim size:
 
~
 
Bu takiye ile nereye?
 

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU
Facebook: facebook.com/arif.aluclu
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 632
Bu Ay : 6716
Toplam : 6716

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom