Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden ceza yazdı?

Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden ceza yazdı?

Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden ceza yazdı hala anlamış değilim.

Olaydan bu yana, en az 8 saat uyku uyuyarak sinirlerim yatışıp unutmuş olmam gerekirken kafamı hala o yaşanılanlarla meşgul edip,  kendi kendime; ‘Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden o cezayı yazdı’ diye söylenip durmaktayım.

Olay dün akşam saatlerinde, itfaiye binası arkasına düşen Battalgazi kavşağında meydana geldi.

Otobüste, arka sıralardan bir yerde oturmuş eve gidiyorum. İstikamet Orduzu Kaldırım Mahallesi…

Trafik -her akşam saatlerinde olduğu gibi- kilitlenmiş durumda. Bahse konu otobüsümüz henüz göbeğe direksiyon kırmadan, önü, arkası, sağı-solu irili ufaklı araçlarla dolup taşıyor. Değil ilerlemek, santim ilerlese önündeki araca gümletecek. Haliyle diğer araçlar gibi bizimkisi de rölantide duruyor.

Derken bir azarlama sesi kulağıma çarpıyor. Kurna çalarak birbirine bağırıp çağıran sesler birbirine karışmış gitmiş ama birileri sanki bizim şoföre kızıyor. Otobüste yalnız ben değil diğer yolcuların da garibine gitmiş olacak ki, herkes ayağa kalmış -şööyle- boyunlarını uzatarak olup-bitenleri görmeye çalışıyor.

Bağıran Trafik Polisi,  bizimkisini azarlıyor.

“Neden ilerlemiyorsun?!” diye bir kükrüyor ki görmeye değer.

Bizimkisi gayet kibar bir üslupla cevap yetiştirmeye çalışıyor.  “Önüm kapalı, önüm, gördüğünüz gibi ilerleyemiyorum işte!….”

Trafik Polisi öfke ile aracının yanına dönüyor. Otobüsteki yolcular “ohh” çekip yerlerine oturuyorlar. Bu arada kitlenmiş trafikte hafif bir kımıldama başlıyor ve bizim otobüs göbeğe doğru kırarak göbekte tekrar takılıp kalıyor.

O sırada Trafik Polisi yeniden görünüyor lakin bu kez yürüyüşünü de değiştirmiş.   Külhanbeyli bir çalımla, onca araçların içinden bizimkisine yanaşıyor (belli ki kendisine karşılık verilmesini hazmedememiş) ve yolcuların gözü önünde şoförümüzü aşağı indiriyor. Sonra evraklarını alıp ilerde park halindeki aracına götürüyor. Böylece tam 10 (yazıyla on) dakika trafiği allak bullak oluyor…

Merak saikıyla şoförün yanına yaklaşarak; “kardeş geçmiş olsun, yoksa ceza mı yazdı”   Şoför kendisine yazılan ceza kâğıdını uzatarak: “işte gördüğün gibi..”

Şimdi soruyorum; ‘Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden ceza yazdı?’

 İyi de onca araçlar kitlenmiş durumdayken neden bizim şoför?

Kaldı ki bizim şoför resmi bir araç kullanmakta, görebildiğim kadarıyla hata- kusur da işlemiş değil…

MOTAŞ Otobüs şoförü Oğuz Us’un suçu neydi?

Başta ben olmak üzere tüm yolcular şahittir ki;  trafik polisi, MOTAŞ Otobüs şoförü Oğuz Us’a keyfi ceza uygulamıştır. Aralarında şahsi bir husumet mi var, nedir bilmem ama bir trafik polisi her şeyden önce dürüst ve adil olmalıdır.

Şimdi -gayri ihtiyarı- parmaklarımı hızlı klavyeye vurarak bu olayı çalışıyorum. Zira o an otobüste olup beni tanıyanlar “bu olayı yazmalısın gazeteci” demişlerdi ve ben de (sorumluluk bilinciyle) yazıyorum…

Yazıyorum ama adalet yerini bulacaksa yazayım.

Yazdıklarım sırf birkaç okuyucu tarafından okunup manalı manalı baş sallamak dışında, bir gazete sütununu işgal etmekten öte haksızlığa uğrayan (bin liralık maaş bile alamayan) bir mağdur şoförün mağduriyetini dillendirip, bir dilekçe gibi algılanarak yetkilileri konuyla ilgili bilgi ve malumat sahibi edecekse yazayım.

Yazdıklarım; bir gazeteci gözlemcisinden çok, bir trafik polisinin tamamen keyfi ve aktrisçe davranışı sonucu, 09 Ekim 20013 tarihinde; Otobüs şoförü Oğuz Us’a kesilen cezanın adil olmadığını ispatlayacaksa yazayım.

Yazdıklarım, yetki verilen insanların bu yetkilerini şahsi ve keyfi muamelat olarak kullanma yerine, adil ve hizmet amaçlı kullanılacaksa, en azında bir ikaz olacaksa yazayım.

Daha doğrusu birilerinin aktrisçe hareketleri yanında kar kalmayacaksa, hak yerini bulacaksa, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmaktan bizleri de kurtaracaksa yazayım ve yazıyorum…

Olayı incelemek isteyen yetkili görevliler (Battalgazi kavşağı, 09 Ekim 2013 tarihli mobese kameralarında) bakabilirler…

Tekrar başa dönecek olursak; ‘Trafik Polisi MOTAŞ Otobüs şoförüne neden ceza yazdı?’

Neden?

Neden?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 18
Bugün : 363
Bu Ay : 4161
Toplam : 4161

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom