Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Ant içenlere armağan olsun

Andın kaldırılması ant içenlere armağan olsun

Türkiye’de Türkçe ezan okunduğu dönem ben yoktum ama büyüklerimiz hep o garabet dönemden bahsederler.

Bildiğim kadarıyla Türkçe ezan ilk olarak 1932 yılında İstanbul Fatih Camii’nde okunmuş, bizim Malatya’da da Söğütlü Camii’nde…

 Söğütlü Camii şimdiki gibi betonarmeden değildi, kerpiçten yapılı, önünde sıra sıra, dalları yere değen söğüt ağaçlarıyla çevrili olduğu için “Söğütlü Camii” ismi verilmiştir.

Aslında Malatyalı olmayan (aslen Bitlisli olup İzmir’de doğmuş) hemşehri(!)miz, Milli Şef İsmet İnönü döneminde, Söğütlü Camiimiz önce hapishane, sonra da (maalesef) ahır olarak kullanılmıştır. Bu kara süreçlerden sonra tekrar ibadete açılan Söğütlü Camii’nde bu kez Türkçe ezan okutulmuştur…

Şairin; “O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli/Ebediyen yurdumun üstünde benim inlemeli” şeklinde tabir ettiği ve Anadolu’nun her karış toprağına, bağına bahçesine, kasabasına, şehrine, sokağına uhrevi damgasını vurmuş, günün beş vaktinde davet nidasıyla yurdun üzerinde sonsuza dek inlenecek olan o ezandan, birileri rahatsız olmuş olacak ki;  ezanı susturmak istemiştir. Dünyanın dört bir yanından aynı dilde okunan ezanı susturamayan güruh bu kez Türkçe okutturarak pasifize ettirmeye çalışmıştır…

Bütün bu olup bitenleri, Başbakanımız Erdoğan’ın, partisinin (8 Ekim) Meclis grup toplantısındaki konuşmasını dinlerken anımsadım.

Sayın Başbakanımızın;“Biz, öyle bir davanın mensuplarıyız ki bu dava adeta iğne ile kuyu kazılarak bugünlere ulaşmıştır.” sözleri yalnız beni değil, badireleri atlata atlata bugüne gelen tüm Anadolu insanını düşündürmüştür.

Başbakanımızın da hatırlattığı gibi; “Meclis önünde Gazi Mustafa Kemal’in yanında, ellerini semaya açmış dua edenlerin olduğu fotoğraf, bir Türkiye fotoğrafıdır.”

Lakin birileri bu fotoğrafı görmezden gelerek demokratikleşme paketini eleştiriyor…

Özellikle de ‘and’ın kaldırılmasına ağıtlar yakıyorlar…

İlkokulda, en soğuk günlerde, nefes alış-verişlerimizde çıkan buharın havada buz tuttuğu günlerde bile okul bahçelerinde okutulan ‘andımız” aslında biz Kürt çocuklarının andı değildi.

Her sabah, “Türküm” dedirtilerek yemin ettiriliyordu biz Kürt çocuklarına ama biz ırkçılığı değil, kardeşçe bir arada yaşamanın ümmetçi anlayışını benimsemiştik.

Kibrit çöpü gibi iki bacak üzerinden ancak başlarını taşıyabilen ve cılız bedenlerinden başka bir varlıkları olmayan biz çocukların varlığı neden her gün Türk varlığına armağan ettiriliyordu hala anlamış değilim.

Bedenlerimiz üzerinden bu kadar tasarruf hakkını kendinden bulan efendiler kimlerdi, kim bu yeminleri ettiriyordu bizlere -inan- hiçbirimiz bilmiyorduk.

Başbakanımızın (8 Ekim 2013 tarihindeki grup toplantısındaki) konuşmasında bir kez daha öğrendim ki; her sabah ilk ve ortaokullarda bağırtılarak okutulan  ‘and’, 1933’da uygulamaya konulmuş…

Gariptir, camilerimizi zaman zaman cezaevine, zaman zaman ahıra çevirip, Türkçe ezan okutturan zulmünün mimarlarından Doktor Reşit Galip aynı zamanda  ‘and’ın da yazarı imiş…

Anlaşılan o ki; birileri hala bu Reşit Galip’in ruhunun yaşatılması çabası içerisinde debelenip durarak, her yerde andı okuma seferberliğini ilan ettirip bir başka “gezizekalılık” işgüzarlığını yapmak istiyor.

Ortalığı velveleye verip “andımızı kaldıramazsınız” diyenler bilsinler ki, Rodoslu Doktor Reşit Galip 5 Mart 1934’te ölmüştür. Bu güne kadar her ne kadar fikirleri yaşatılmaya çalışılsa da, Rodos doğumlu Reşit Galip 2013’te de son kez  (fikren de)  ölmüş olup yazdığı and da kaldırılmıştır.

Ölüme inanmayan tüm paradigmik laikler ve milliyetçiler/ırkçılar bilmelidirler ki;  80 yıldır ölümsüzleştirmek istediğiniz and(!)mız kaldırılmıştır, andın kaldırılması ant içenlere armağan olsun…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 30
Bu Ay : 2514
Toplam : 2514

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom