Ziya KESRİKLİOĞLU

Ziya KESRİKLİOĞLU

ziyakesriklioglu@hotmail.com

BEY EFENDİ

BEY EFENDİ                                                                      

Sempati, nezaket,  bilgi, duruş… Ve beraberinde oluşan saygınlık…

Bey efendiliği tanımlayan / tamamlayan öğeler olarak kabul edilir.

Bunlardan bir’i eksikse, kişiye konjonktür gereği belki bir süre beyefendi denilse de, bulunduğu makam ve mevkii kaybedince bu unvanı da kaybeder.

 Vaktiyle siyasette bu unvanla anılan, hatta bu unvan ile ihraz ettiği makamın çok ötesinde tanınan kişiler, siyaseten bulundukları makamdan düştükten sonra ‘ küçük bir çevresi’ dışında onu bu ünvanla ananlar olmamıştır. Bugün esamileri bile okunmamaktadır.

Kimileri de vardır ki bey efendilikleri bulundukları makamla ilgili değildir. Sayıları az da olsa onlar sıra dışı, özel insanlardır. Makamlarından ayrılsalar da, isimlerinin toplumda bir karşılığı, saygınlığı vardır. Güçlerini ve saygınlıklarını bulundukları makamdan almaz, bilakis makama güç verirler.

Recai Kutan (ağabey)  bunlardan biridir.

       Bugün, ne bir partide ne de bürokraside resmi bir görevi yoktur. Lakin nezaketi ve dürüstlüğü ile partili -partisiz herkesin içtenlikle ‘ağabey’ diye hitap ettiği, saygı ile andığı bir tecrübedir. Bey efendi tabirinin tam karşılığı has bir Malatya’lıdır.

Eskilerin eskimez tabiri ile; hâza kibarlık, hâza nezâket, rahmetli Necmettin Erbakan hocanın ifadesi ile ”hâza  sadakat” bilge bir şahsiyettir.

 Başta 28 Şubat dönemi olmak üzere, Erbakan hoca,  her sıkıştığında,  yasaklı duruma düşürüldüğünde görevi o’na vermiş; o da ülkenin en sıkıntılı ve milli / İslami çizgide siyaset yapmanın “en zor” olduğu günlerde görevini lâyıkı ile yapmaya, ülkeyi sahili selamete çıkarmaya çalışmıştır.

 Güven veren  sempatik kişiliği ile her daim sağduyunun, diyaloğun, uzlaşının adresi olmuştur.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, İnönü Üniversitesi’nin önceki gün yapılan 2013-2014 akademik yılı açılış törenine Sayın Recai Kutanı davet ederek yerinde bir jest yapıp fahri doktora payesi verdi. Gecikmiş de olsa üniversitenin bu davranışını kutluyor, sayın rektöre ve üniversite senatosuna teşekkür ediyorum.

Milli Görüş ekseninde siyaset yapmanın fevkalade zor olduğu günlerde parti genel başkanlığı, bakanlık, genel müdürlük gibi pek çok görevi başarı ile tamamlamış olan Recai Kutan, Malatya’nın rahmetli Turgut Özal ‘dan sonra yetiştirmiş olduğu en önemli devlet ve siyaset adamıdır.

Türkiye’de vesayet kırbacının seçilmiş yönetimin tepesinde sallandığı; medya başta olmak üzere Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin dahi askerin düzenlediği brifinglere topluca katıldığı, muvazzaf bir generalin ülkenin seçilmiş başbakanına hakaretler yağdırdığı bir dönemde nasıl ülke yönetilir? Nasıl bakanlık yapılır?

 Bütün bu sancılı, karanlık günlerin canlı tanığıdır Recai Kutan

O’nun hayatı ve siyasi yaşamı üniversitelerde okutulacak, üzerinde akademik çalışmalar yapılabilecek düzey ve zenginlikte tecrübelerle doludur.

Gösterilen vefa örneği takdire şayan olmakla birlikte, sadece doktora unvanı vermekle yetinilmemeli; başta kamu yönetimi, hukuk ve sosyoloji bölümleri olmak üzere sosyal bilimler alanında akademik çalışma yapan öğrencilere master ve doktora tez konusu olarak verilmelidir.

Ayrıca Recai ağabeyin törende yaptığı konuşma da gerek öğrencilere ve öğretim üyelerine, gerekse ülkede siyaset yapan herkese ‘kulaklara küpe’ olacak kabilden bir ders niteliğindedir. Konuşma,  küçük bir broşür olarak bastırılıp dağıtılabilir.

.....

Evet,  Malatya,  genelde Niyazi-i Mısri, Said Çekmegil, Ahmet Kaya gibi muhalif, protest karakterli insanların mebzul olarak çıktığı bir diyardır. Burada öyle munis, ılımlı, bey efendi insanlar nadiren yetişir.  Recai Kutan işte öyle nadirattan biridir.

Kıymeti bilinmeli; kıymetini bilmek için -Allah ömür versin- vefatı beklenmemelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 39
Bu Ay : 6836
Toplam : 6836

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom