Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Orta doğuda orta çağ yaşanıyor

Orta doğuda orta çağ yaşanıyor

Doğunun ve batının ortasında bir ülkede yaşıyor olmak, insanın ruhuna farklı sancıları musallat ediyor.  Bu sancılar, günümüz dünyasının emperyalist oyunlarıyla katmerleşiyor. Bu gün şer güçlerin tuzakları İslam ümmetinin üzerinde bir kabusa doğru sürükleniyor. Bu zalimlerin oynadığı bir yığın insanlık dışı oyunların figüranı olmuşuz. Bu durumun ruhumuza bıraktığı acıları hissetmek kaybolmamış insani vasıflarımızın kalıntısıdır. Bu güncel yaşanmışlıklar ümmetin her bireyini acılar içinde bırakıyor. Bu her insanın ruhunun kimyasının yıkımına sebep olmuştur. Yüzyıllardır bu bölgede kardeşin kardeşi katlettiği sonuçsuz savaşlar yaşanmıştır. Etnik ve dini farklılıklardan dolayı mezhep ve cemaat ayrılıkları bu savaşları körüklemiştir. Zalim şer odakları unutturulmuş, yerel ırk ve mezhepsel ayrılıkları her fırsatta gündeme taşınmıştır. Bu ihtilaflar gerekçe gösterilip savaşlar ve katliamlar olmuştur. Masum insanları felaketin eşiğine sürüklemiştir.

Günümüzde Ortadoğu orta çağı yaşamak zorunda kalmıştır. İslam coğrafyasının her bölgesinde mazlumların kanları akmaya devam etmektedir. Bu uluslar arası şer odaklarının Müslüman toplumları ve gelişmemiş olarak tanımlanan milletlerin üzerinde tasarlanan çok merkezli bir projesidir. Bunu anlamak için çok okumaya ve düşünmeye gerek yoktur.

Tarih boyunca bu noktaya nasıl gelindi?

İşte bu sorunun cevabı çok karmaşık olarak anlatılan uzun bir makaleye ihtiyaç yoktur. Bu sorunun cevabı çok kısa ve nettir. Kendi medeniyetimizi oluşturan ana kaynaklardan ve manevi özden uzaklaşmamızla başlamıştır. Kendi kültürel sosyal geleneklerimizdeki algı çeşitliliğimizi bir zenginlik olarak göremeyip bunu bir ayrışma noktası olarak görmeye başladığımı gün bu fitne ruhumuza musallat olmuştur. Öncelikle kendi inandığımız değerlerin dışına çıkmaya başlamışız. Kendi aramızdaki merhamet ve kardeşlik duygusu yok olmaya başlamış. Yeryüzündeki bütün fitne odakları bu bölgelerdeki savaşların sonuçlarında nemalanabilmek için içimizdeki ikilik duygusunu körüklemeye devam etmişlerdir. Geçmişte ve günümüzde bu oyunu farklı şekillerde tasarlıyorlar ve bunları bizim ellerimizle yapıyorlar. Kimi zaman bunu adı kültürel ve ulusal çıkarları korumak, kimi zaman demokrasiyi yaşatabilmek gibi benliğimizdeki inanç ve kardeşlik dokusunu bozmaya yönelik milletsel ve bölgesel hoşnutluklar yaratan söylevler söylenmiştir.

Orta doğu halkları bilinen semavi dinlerin çıkış yeridir. Bu kavimlerin uygulama alanında var olmaları nedeniyle yaratıcıya kulluğun ilk sancılarını yaşıyor olmaları bir gerçektir. Bu bölgenin ilahi bir beşik olması nedeniyle medeniyet mozaiğiyle değişken ve kırılgan bir yapı oluşmuştur. Bu yapının nasıl oluştuğu sanat ve tarih araştırmacılarına bırakmak akıllıca olur. Ancak son birkaç yıl içinde gelişen olayları incelemek gerekir. Bu kavimlerin üzerinde tasarlanan çok merkezli projeler olduğunu bilmek yeterli olur.

Bunun için ilk olarak ülkemizin gerçeği bilmek yeterlidir. Bir örnek olarak olay doğu ve güneydoğu bölgesindeki Kürt sorunu olarak devam eden olaylardır. 30 yıldır devam eden adı konulmamış bir savaşın itiraf edilmeyen adıdır. 1984 de ülkenin devlet adamları Diyarbakır’da ki meydanda halka seslenirken Kürt diye bir kavim yoktur diyordu. Aynı ülkenin bu günkü liderleri Kürt halkı vardır. Resmi olarak kabul edilen bu halkın diliyle devlet televizyonu açmış durumdalar. Bu gün bu duruma gelmek için elli bin insanın ölmesi ve milyar dolarların ekonomide gitmesi mi gerekiyordu? Ve aynı şekilde Diyarbakır cezaevinde Türkçe bilmeyen bir anne tutuklu oğluyla kendi dilinde konuşmasını men eden derin dinamikleri olan bir paradoksun içinde geçmiş bir ülkenin evlatlarıyız. Bu gün orta doğuya demokrasi ve özgürlük misyonu üstlendiğini iddia eden bir ülkenin içinde yaşıyoruz. Bu gün iktidar olanlar toplumun yüzde ellisinin oyunu almıştır. İşin tuhaf olan kısmı bu iktidar bu ülkeyi, hala 30 yıl önceki darbeci bir anayasayla yönetmeye çalışıyor. Muhalefete söz söylemeye gerek yok. Onlar günü geçmiş bir siyaseti miadı dolmuş bir muhalefet anlayışıyla yaşıyorlar. Bu ülkemizin demokratik çağdaş cumhuriyetinin yirmi birinci yüzyıldaki durumudur. Bu ortaçağ Avrupa’sının kaç adım önündedir siz belirleyiniz.

Yani başımızdaki ülkelerin durumu daha bir içler acısıdır. Orta doğudaki diktatör rejimlerin zalimlikleri yüzyıldır var olan bir gerçektir. Birden bire bu bölge de ortaya çıkan olaylar manzumesi dünyanın kurşunlanmış gözünü buraya çevirdi. Arap baharı ya da bu bölgedeki halkların değişimi peydahlandı. Dini ve demokratik istekleri birden bire ortaya çıktı. Bunun sebebi çok bilinmeyenli dünyanın farklı bir projesiydi. Bu duruma nasıl gelindi? Bölgenin güdümlü liderleri efendilerine yeterli bağlılık sergileyemediği için bu kukla rejimlerin aktörlerinin değiştirmek ihtiyacı hasıl oldu. Ancak bazı yerlerde bu hesapların tutmadığı durumlar vaki olunca birleşmiş zülüm cemiyetleri bu ülkelerin mazlum halklarını ortaçağ karanlığına götürmekle yüz yüze bırakacağını belirtti. Yedek projeleri devreye konuldu.

   Asıl amaçları bu bölgede milletleri ortaçağ dönemini getiren mezhep savaşlarına ve etnik çatışmalara kurban etmekti. Bu hedefi başarmış gibi görünüyorlar. Orta doğuda kavimler kendi diktatörlerini kendilerinin değiştirmeleri mümkün olacak mı bunu tarihi süreç belirleyecektir. Mazlumların gözyaşları zalimleri korunaklı kalelerinin içinde boğacak mı? Göreceğiz? Bu bölgenin masum ve mazlum milletlerinin ezilmişlikleri kimliksiz geri bırakılmışlıkları ilahi adalete bir mazeret sayılabilecek mi? Bu durum yerli işbirlikçileri emperyalistlerle birlikte tarihin geri dönüşüm kutusuna gönderebilecek mi?

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 440
Bu Ay : 6420
Toplam : 6420

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom