Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Dudaklarımızdan süzülen nehirler

Dudaklarımızdan süzülen nehirler     

              Her gün güneş doğarken yepyeni bir düşüncenin kollarında uyanan zamanın bekçileriyiz. Dünya bizim dışımızda değil, tutkularımızın sayfalarına gömülmüştür. Biz dünyayı alıp satan çocuklar gibi hayatı nefeslerimizin ritmine uydurmuşuz. Her daim umut bekleyen değil, beklenen umutları taşırız. Gürültülü zamanlarda akşamlara düşen zılgıtların eşliğinde, o gün meşhur olan bir şarkının nakaratına alkış çalarak karanlığı ıslıklarız. Neşemizi gün ağarmadan yastıklarımızın altına gizleyip umudu güneşin ışığıyla emeriz. Her gün yükselen bir günün nemli gölgesinde sessizliğimizi besleriz. Oyunlarımız gölgesi büyüyen bir yalnızlığın eşiğine tünemiştir. Kimse dokunmasa hayatımız bir su damlası gibi akışkandır. Aşktan başka kimseyi yüreğinize dokundurmayın.

           Serbest bir ruhun muştusu her daim yıldızlara tutunur. Berrak bir gökyüzünde bir kelebek kanadı gibi usulca dolaşır. Bir ömre yetecek mutluluğu bir gecede rüyalarımızla anlatacak kadar hayallerimiz vardır. İlkelerimizi çekinken bir ruhun tutsak edilmemiş dudaklarında süzülen bir nehrin içinde çıkarabiliriz. O ilkeler arkası gelmeyen rüzgârın bir fısıltısı gibi yeryüzüne dağılan bir muştuya dönüşür. Bazen bulutlanan bir havanın ağırlaşan soluğuyla içimize bir tutam sıkıntı düşer. 

          Gökyüzüne dağılan umutlarımız rüzgâra karışır. Rüzgâr yalçın kayalıkların ellerinde esir düşen isyanın köleleşen kalın yüzüne çarpar. Tabiatın uykusuna dadanmış esrarengiz ayrılıklar denizle karanın ayrıştığı yerlerde geceyle gündüzü buluşturur. Med-cezir gibi ruhlarımıza yapışan tedirgin bir kıvılcımın kollarına düşeriz. Elbiselerimizin arasına sızan bu belirsizlik tutkularımıza bir karmaşa bağışlar. O zaman bulanıklaşan gökyüzü gibi ruhlarımız alacalı bir serüvene dönüşür. Biz içimizden kardeş görüp ekmeğimizi paylaştığımız kişileri hasım zannederiz. Yıllarca beraber yaşamış olmak aynı tutkulara sahip olmamız bizi bir arada tutmaya yetmez. Bazen rengimiz değişik diye kavgaya gireriz. Bazı zamanlar dilimiz farklı diye aramıza nifak girer. İnançlarımız aynı olsa bile ibadetlerimiz değişik diye aynı rab için savaşan farklı mevzilerin askerleri oluruz. Aramızda okumuş tahsil gören kişilerimiz bile bu kavgayı körükler. Kendi saflarımızda çıkardığımız bireylerle savaşırız. Bazen farklı partilerin üyesi olmamız ellerimize tutunan bir şamatanın ortasına düşeriz. Farklı cemaatlere gitmek bile bizim için bir kargaşa nedenidir. Onlar bizimle, biz diğerleriyle savaşırız. Bu savaş önce biriken bir hınca benzer, daha sonra engellenemez öfkeye dönüşür, içimize doldurduğumuz ihtiraslarımız sessiz bir iklimin fırtına öncesi homurtusu gibi yavaşça dalgalanır.  Bu öfkeyle kabaran dalganın korkusu yüreğimize tutunur.

          Sonra kutsallarımıza sığınırız. İşimize yaradığını düşündüğümüz geleneklerimize yaklaşırız. Sorunlarımız büyümeden çözülsün kaygısıyla her gün yeni bir nehrin sularında içeriz. Evreni yaratanın kuralları bizi dizginler. Kovulanın şerrinden yaratana sığınan nesillerin ellerine yapışır. Yürüdüğümüz tarihin sayfalarına dönüp bir daha bakarız. Her kavim gibi içimizden seçilen önderler gelir. Bizi yönetmek için birilerini seçeriz, ya da seçtiğimizi sanırız, onlar döner bize ihanet eder. Bizim en önde gidenlerimiz en son acılarımıza yetişenimizdir. İçimizde çıkan birileri bizi yönetmeye çalışır, biz neden hiçbir zaman onlara ulaşamayız. Zamanın son dilimine yaklaştığımızda yaşlı dünyanın kanatları saman yolunda çırpınır. Kıyamete ramak kala dünyamızda ve hayatımızda ne acı savaşlar olur, anlatılamayan öyküler yazılır, daha bilmediğimiz neler yaşanır?      

makifsahin@hotmail.com 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 60
Bu Ay : 16196
Toplam : 16196

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom