Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Sürece Hazırlanmak

Sürece Hazırlanmak

Daha önceki bir yazımda korsanlık medeniyeti çöküyor demiştim. Aslında pek fazla örneklendirememiştim. Mısırda yaşananlar ve batının duruşu söze gerek bırakmayacak kadar her şeyi apaçık anlattı.

 Britanya imparatorluğu, Amerika ve Avrupa başta kendi halkı olmak üzere yutturduğu demokrasi, özgürlük, insanlık gibi değerlere karşı ikiyüzlülüğü artık tartışılmaya açıldı. Batı insanı meşhur Fransız Devrimi ile başlayan, yüzyıllardır bedel ödediği aydınlanma kazanımlarının, sınırlı sayıda bir sermaye grubunun çıkarları için nasıl sahtekârca çalındığını mutlaka daha farklı sorgulayacakladır.

Batı dünyası zaten uzun bir süredir değer üretemiyordu. Değer üretememenin sonucu olarak da Mısırdaki fiili duruma darbe diyemediler. Binlerce kişinin haklı, onurlu ve masumane talebini duymadılar, görmezden geldiler, sadece vahşeti seyrettiler, ölüleri saydılar. İşte korsanlık medeniyeti çöküyor dediğim tam budur.

Gelişmiş medeniyetlerin konumlarını hızla kaybederek başkasına kaptırdığı bir olgudur. Bu kaptırmayı İslam dünyası silkelenip hızla devralmaya başlamalıdır. İnanın büyük bir fırsatın eşiğindeyiz.

Bizi öncelikle ilgilendiren kendi durumumuzdur. Müslümanların gerilemesi ile meydan fitne ve çakallara kaldı. Bugün insanlık Mısır’da, Suriye’de, Arakan’da batılılardan hiç bir şey beklemesin. Mazlumun yardımına gelir gibi yapsalar bile, ölünün cebindeki parayı almaya, yakılan evini soymaya,  varsa madenlerini, petrolünü nasıl götürecekleri hesabını yapmaya gelirler. Asla başka hiç bir şey için gelmezler. Irak bunun en güzel örneğidir.

 Kargaşa ve acıların yaşandığı bu süreçler İslam nurunun yeniden ve daha fazla insanlığa ulaşmasının fırsatını verebilir. Bu ise sabırlı, dirayetli, erdemli kişi ve toplulukların eliyle ancak gerçekleşebilir.

İslam selamettir, huzurdur, güvendir, emniyettir. Bu, Müslüman olsun olmasın insan ve insanlık, hatta tüm varlık içindir. Müslüman kişi de bu zemini hazırlayacak, koruyacak kişidir, halifedir.  Bu anlamda önümüzdeki yüzyıllık süreçte dünya barışını sağlamak ve fitneyi engellemek gibi asli bir sorumluluk her zamankinden daha fazla Müslümanları beklemektedir.

Bir taraftan oluşan boşlukta insanlık için değer üretmek, diğer taraftan ise değer üretecek yüksek donanımlı kadroların yetişmesini sağlamak gerekiyor.  Bu ise uzun soluklu bir süreçtir. 

abuzeryalcin@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 793
Bu Ay : 8852
Toplam : 8852

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom