Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

aaluclu@yahoo.com

BU HİDDETLE NEREYE?

BU HİDDETLE NEREYE?

 

‘Hanlar Hanı’ Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul’u almadan önce tebdili kıyafet giyinip Edirne’de veziri ile geziyormuş.

~

Bir dükkâna girmişler. Sultan tanınmadığından emin olduktan sonra yağ satın almak istediğini söylemiş. Satıcı tartıp vermiş.

~

Sıra bal almaya gelmiş. Satıcı komşusunu işaret edince “Sende bal yok mu?” demiş. “Ben bugün rızkımı kazandım. Komşum ise bugün siftah yapmadı. O da rızkını kazansın diye cevaplamış.

~

Komşu dükkâna giren Mehmed Han balı aldıktan sonra peynir de satın almak istemiş.

~

İkinci dükkân sahibi de : “Allah'a şükür bugün de siftahımızı ettik. Ancak peyniri henüz siftah etmeyen komşumdan alırsanız sevinirim” diyerek o da başka bir komşusunu işaret edince ‘Fatih’ vezirine dönmüş ve şöyle demiş:

~

“Benim böyle yüksek ahlaklı bir halkım olduktan sonra değil İstanbul’u dünyayı bile fethederim!”

 

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları asistanlığım sırasında Çocuk Acil servisinde çalışırken genel durumu iyi olmayan bir bebek gelmişti.

~

Damar yolu açıp tetkik amaçlı kanlarını tüplere doldururken yaklaşık iki yaşlarında başka bir çocuğu kucakta getirdiler ve kan aldığım sedyenin karşındaki sedyeye bıraktılar.

~

Asistan sayısı yeterli olmadığı için Acil Serviste sadece ben nöbet tutuyordum. Hasta sahibi bana “Doktor! Hastamıza baksana” diye bağırdı. 

~

Bir taraftan genel durumu iyi gözüken çocuğu gözlemleyerek diğer taraftan da bebekten aldığım kanın tüp dışına gitmemesi çaba sarf ederek hastanın şikâyetini sordum.

~

Elindeki akciğer röntgenini göstererek çocuğun kardeşiyle oynarken bir an boğazına bir şey takılmış gibi hırıltısı olduğunu söyledi.

~

Kan almam bitmişti. Hızlı bir şekilde steteskopumla çocuğun sırtını dinledim. Hasta sahibinin elindeki röntgeni inceledim.

~

Anormal bir durum görememiştim. Yabancı cisim aspirasyonlarının bir süre sessiz olabileceğini de aklımdan geçirdim. Panik halinde gelen hasta yakınlarını sakinleştirmek istedim.

~

‘Şu an endişe etmeniz gereken bir durum yok. Ancak sanal bronkoskopi denilen bilgisayarlı tomografisini de çekmemiz lazım” dedim.

~

O sırada muhtemelen çocuğun amcası olan genç delikanlı: “Bana bak doktor! Bu çocuğa bir şey olursa seni öldürürüz” dedi.

~

Doktorluk sabır gerektiren bir meslektir. Onlara biraz sakin olmaları gerektiğini ve genel durumu iyi olmayan bebeği Yoğun Bakım Ünitesine götürmem gerektiğini söyledim.

~

Acil servise geri dönüp diğer hastalarla ilgilenirken hastanın sanal bronkoskopisinin normal yorumlandığını öğrenen hasta yakınlarının yanıma uğramadan kaşla göz arasında ne zaman gittiklerini fark edememiştim bile.

~

Ancak içim burkulmuştu. 
~

İçimin burkulmasının sebebi hasta yakınlarının tehdidi değil acil servise geldiklerinde kanını aldığım bebeği hiç düşünmemiş olmalarıydı.

 

 

Teknolojinin getirdiği hayatın kolaylıkları bir yana her gün biraz daha birbirimizden uzaklaştığımızın farkında mıyız?

~

Neden sadece kendimizi düşünen bencil insanlar olduk?

~

Farklı düşüncelere karşı neden toleranslı değiliz?

~

Niçin sürekli sinirliyiz?

~

Ve son olarak sormak isterim size:

~

Bu hiddetle nereye?

 

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Facebook: facebook.com/arif.aluclu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 509
Bu Ay : 6410
Toplam : 6410

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom