Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

aaluclu@yahoo.com

BU HİDDETLE NEREYE?

BU HİDDETLE NEREYE?

 

‘Hanlar Hanı’ Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul’u almadan önce tebdili kıyafet giyinip Edirne’de veziri ile geziyormuş.

~

Bir dükkâna girmişler. Sultan tanınmadığından emin olduktan sonra yağ satın almak istediğini söylemiş. Satıcı tartıp vermiş.

~

Sıra bal almaya gelmiş. Satıcı komşusunu işaret edince “Sende bal yok mu?” demiş. “Ben bugün rızkımı kazandım. Komşum ise bugün siftah yapmadı. O da rızkını kazansın diye cevaplamış.

~

Komşu dükkâna giren Mehmed Han balı aldıktan sonra peynir de satın almak istemiş.

~

İkinci dükkân sahibi de : “Allah'a şükür bugün de siftahımızı ettik. Ancak peyniri henüz siftah etmeyen komşumdan alırsanız sevinirim” diyerek o da başka bir komşusunu işaret edince ‘Fatih’ vezirine dönmüş ve şöyle demiş:

~

“Benim böyle yüksek ahlaklı bir halkım olduktan sonra değil İstanbul’u dünyayı bile fethederim!”

 

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları asistanlığım sırasında Çocuk Acil servisinde çalışırken genel durumu iyi olmayan bir bebek gelmişti.

~

Damar yolu açıp tetkik amaçlı kanlarını tüplere doldururken yaklaşık iki yaşlarında başka bir çocuğu kucakta getirdiler ve kan aldığım sedyenin karşındaki sedyeye bıraktılar.

~

Asistan sayısı yeterli olmadığı için Acil Serviste sadece ben nöbet tutuyordum. Hasta sahibi bana “Doktor! Hastamıza baksana” diye bağırdı. 

~

Bir taraftan genel durumu iyi gözüken çocuğu gözlemleyerek diğer taraftan da bebekten aldığım kanın tüp dışına gitmemesi çaba sarf ederek hastanın şikâyetini sordum.

~

Elindeki akciğer röntgenini göstererek çocuğun kardeşiyle oynarken bir an boğazına bir şey takılmış gibi hırıltısı olduğunu söyledi.

~

Kan almam bitmişti. Hızlı bir şekilde steteskopumla çocuğun sırtını dinledim. Hasta sahibinin elindeki röntgeni inceledim.

~

Anormal bir durum görememiştim. Yabancı cisim aspirasyonlarının bir süre sessiz olabileceğini de aklımdan geçirdim. Panik halinde gelen hasta yakınlarını sakinleştirmek istedim.

~

‘Şu an endişe etmeniz gereken bir durum yok. Ancak sanal bronkoskopi denilen bilgisayarlı tomografisini de çekmemiz lazım” dedim.

~

O sırada muhtemelen çocuğun amcası olan genç delikanlı: “Bana bak doktor! Bu çocuğa bir şey olursa seni öldürürüz” dedi.

~

Doktorluk sabır gerektiren bir meslektir. Onlara biraz sakin olmaları gerektiğini ve genel durumu iyi olmayan bebeği Yoğun Bakım Ünitesine götürmem gerektiğini söyledim.

~

Acil servise geri dönüp diğer hastalarla ilgilenirken hastanın sanal bronkoskopisinin normal yorumlandığını öğrenen hasta yakınlarının yanıma uğramadan kaşla göz arasında ne zaman gittiklerini fark edememiştim bile.

~

Ancak içim burkulmuştu. 
~

İçimin burkulmasının sebebi hasta yakınlarının tehdidi değil acil servise geldiklerinde kanını aldığım bebeği hiç düşünmemiş olmalarıydı.

 

 

Teknolojinin getirdiği hayatın kolaylıkları bir yana her gün biraz daha birbirimizden uzaklaştığımızın farkında mıyız?

~

Neden sadece kendimizi düşünen bencil insanlar olduk?

~

Farklı düşüncelere karşı neden toleranslı değiliz?

~

Niçin sürekli sinirliyiz?

~

Ve son olarak sormak isterim size:

~

Bu hiddetle nereye?

 

Dr. Mustafa Arif ALUÇLU

Facebook: facebook.com/arif.aluclu

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 767
Bu Ay : 8826
Toplam : 8826

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom