Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BAŞBAKANIN DİLİ

BAŞBAKANIN DİLİ

Her insanın,kendine has birüslubu ve dili vardır; kimi sert, kimi yumuşak diye tarif edilir. Bir de kitabımızın bizden istediği bir dil vardır; güzel,vasat, alaycı  olmayan…

Son günlerde  “gezi parkı olayları” sebebiyle üslup meselesi yeniden konuşuluyor. Başbakanın çok buyurgan bir dil kullandığını söyleyenler, daha kuşatıcı bir dil kullanması gerektiğini vurguluyorlar. Hatta üslubunda bir alaycılık olduğunu, bunun, her vatandaşın başbakanı olan, olması gereken Erdoğana yakışmadığını söylüyorlar. Buna karşılık,meselenin bu tarafına değinmeyen ama “Erdoğanı yedirmeyiz” diyen bir kesimde meseleye farklı bir cepheden bakıyor.

Süreçleri değerlendirdiğimizde,görürüz ki,başbakanımızın dik duruşu olmasaydı, o süreçleri yönetmek çok zor olurdu. Lakin seçim kazandığında yaptığı balkon konuşmasında olduğu gibi başbakanımızın,halka seslenirken daha müşfik ve kuşatıcı bir dil kullanması, olması gerekendir.Ve başbakanımızı bu yönde besleyecek bir danışman tavrı oluşmalıdır. Bunları söylemek başbakanı sevmemek değildir. Yaptıklarına nankörlük değildir. Başbakan “gezi parkı” olaylarıyla ilgili olarak,mesela “orada meşru taleplerini dile getirmek için toplanan vatandaşlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın talepleri bizim için önemlidir, bunlar dikkatle takip edilmekte , yakında da proje hakkında, itirazı olan tüm kesimlere gerekli bilgi verilecek ve vatandaşın projeyle ilgili talep ve teklifleri mutlaka değerlendirilecektir” tarzı bir konuşma yapsaydı, olayları gayrı meşru bir zemine çekmek isteyenlerin elini zayıflatmış olurdu diye düşünüyorum.

Böyle bir konuşma yapmamasına elbette üzüldüm. Bununla birlikte, bu olayların gelişi ve gelişmesiyle ilgili, istihbaratın bilip başbakana söylediği ancak vatandaş olarak bizim bilmediğimiz yönler olduğu için, bir tür “kontrollü gerginlik politikası” izlenmiş olabileceğini de düşündüm. Böyle bile olsa, uzun vadede ne getirir bilemem ama kısa vadede ülke,hükümet ve özellikle başbakanın imajına ciddi anlamda zarar verdiğini söyleyebilirim.

 Eğer kontrollü gerginlik politikası izlenmişse, bu poliitkayla ne hesaplanmış olabilir?

Sıradan bir vatandaş algısıyla söylemem gerekirse;duyumu alınan kimi ciddi provokasyonların, bu hengamede ortaya çıkması ve kontrolünün daha kolay olacağı düşünülmüş olabilir. Veya duyumu alınan,özellikle ülkenin dış politikasına yönelik, kimi istihbarat örgütlerinin ve onların dış uzantılarının ortaya çıkması beklenmiş olabilir. Böyle bir provokasyon ortamını kimin besleyebileceğinin milletçe görülmesi, şahit olunması ve atılacak bundan sonraki adımlarla ilgili soruların cevap bulması istenmiş olabilir. Bunları, tüm ısrarlara rağmen tavrını, beklenen anlamda yumuşatmayan başbakanımızın tavırlarından yola çıkarak düşündüm.

Açıkçası hergün yüreğim ağzımda, çok şey düşündüm. Her insanın üslubuna dikkat etmesi gerektiğini konuştum. Neticede ülke imaj kaybına uğradı. Örnek alınacak ülke imajı zedelendi. Başbakan hiç almadığı eleştirileri aldı.

Bu olaylar ülkemizi yönetenlerin tamamına, bu güne kadar düşünemedikleri şeyleri düşünmeyi sağladı. Üslupları farklıda olsa, her insanımız arasında, ülkenin yarınlarına dair endişeler dile getirildi. Toplumda kolay gaza gelenleri açığa çıkardığı gibi, masum talepleri dillendiren kitlenin içine provokatörlerin nasıl kolayca sızabileceğini gösterdi. Can kaybı olmasın diye dua ettik. Ve bu olaylardan bir mezhebi kışkırtma çıkarmak isteyenlerin pususunu görmek gerektiğini daha ciddi bir şekilde düşündük. Oranı ne olursa olsun, kıırlganlığımız ortaya çıktı. Bazı vesilelerin, birbirine uzak uçları bile bir araya getirebileceği belli oldu.

Tüm yorumların ötesinde, başbakanımızın daha kuşatıcı bir dili, her zaman, özellikle vatandaşının tüm farklılıkları için kullanması gerektiğini de burada, yüksek müsaadeleriyle ifade ediyorum.

 Vasat dili ve vasat anlayışı öğütleyen kitabın seslenişini hep baştacı etmek gerekir.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 880
Bu Ay : 6074
Toplam : 6074

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom