Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Plastik yasalar ve klikleşen akademisyenlik

Plastik yasalar ve klikleşen akademisyenlik

Devlet kurumlarının varlık nedeni, toplum için eşit uzaklıkta olması gereken yapılar olmasıdır. Devleti oluşturan unsurların özelliklerini saymak ve bunların amaçları tartışmak çok doğru olmasa da bireysel düşüncelerimizi toplumla paylaşmak bir görevdir. Kendi bireysel v e toplumsal tarihimizin gerçekliği bizi medeniyete ilikleyecek önemli bir niteliktir. Dün nasıl toplumsal tepkilerimiz vardı? Bu gün ne kadar gelişip değiştik? Yakın geçmişimizde devlet ve toplum olarak hangi şartlarda nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdik?

      Bu gün modern bir kaosun içine doğru sürükleniyoruz. Günümüzde toplumu ve devleti oluşturan kurumlar inandırıcılığını kaybetmeye devam ediyor. Bu toprakların insanları kendi değerlerine devletine ve onun kurumlarına ilahi değerlere inanır gibi inanıyorlar. Ancak bugün bir toplum ve devlet kurumları tamamen ideolojik dini ve siyasi güçlerin elinde çeteleşmeye ve klikleşemeye doğru gidiyor. Geçmiş dönemlerde bu durum aşikar yaşanıyordu, bu gün ise bu kısır döngü devam etmektedir. Güç odaklarının gizemli serüvenler yaşadığı zamanları yaşamaktayız. Yaşadığımız son asır da bu kurumlar vatandaşa çok uzak bir konuma gelmiştir.  Adaletli ve evrensel değerler uğruna çalışan bireylerin hayatları bazı durumlarda yön değiştiriyor. Şöyle ki siyasetin ve devletin önemli birimlerine görevlendirilen veya hak kazanan erdemli insanlar çok kısa süre sonra hukuki kriterlerden ve kendi değerlerinden uzaklaşmaya başlıyorlar. Bunun sebebi güce sahip olmanın getirmiş olduğu yozlaşma geleneğidir. Bu gün insanlar kendi bulundukları toplumsal katmanlarda ayrılınca kendi saflarını da değiştiriyorlar. Kendi cemaatlerini partilerini veya toplumdaki konumlarını değiştirdikleri gün daha önce bulundukları safları da değiştiriyorlar. Kendi inandıkları özlerine ihanet etmek adına bu saf değişimi güçlü olana boyun eğmenin getirmiş olduğu bir yozlaşmanın sonucudur.     

           Bu gün üniversiteler bilimin ve bilimselliğin uzağında kalmış ve toplumun diğer katmanlarına nazaran daha fazla gayri hukuki düzenekler kurulmuştur. Bu düzenekler bilime ve bilimselliğe uygun olmayan yapıları meşrulaştırmış ve içselleşmiştir. Buna örnek üniversitelerdeki yozlaşmış akademisyenlerin fosilleşen plastik duruşlarıdır. Dün çağdaşlığı farklı tanımlayanlar bu gün kılık değiştirmişler. Üniversitelere ve bilimsellik merkezlerine! yerleşmek ve yakışmak adına içkili balolar düzenleyenlerin bir çoğu bu gün dindar insanların duygularında peydahlanan mistik sohbet halkalarına dahil olmak için yarışıyorlar.

           Buna sadece basit bir kaç noktada bakmak yeterli olur. Yeni YÖK tasarısının tartışıldığı bu günlerde değişen ve gelişen ve geri kalan yönleriyle değerlendirmek gerekir. Bilim adına yapılanları tartışmak belki doğru olmaz. Ama üniversitelere yerleştirilen öğretim elemanları ve öğretim üyelerinin bölümlere alınma usulleriyle ilgili durumları örnek vermek sanırım yanlış olmaz. Geçmiş dönemlerde bu iş nasıl oluyordu bu gün nasıl oluyor. Üniversitelere alınan uzman yardımcı doçent, doçent ve öğretim üyesi gibi v s yerleştirilme usullerine bakmak birçok noktayı aydınlatacaktır. Bu konuda dün üniversiteler ne idi? bu gün ne oldu? Bunu basit bir noktada değerlendirmek yeterli olur.  Benim görüşüm pek bir şey değişmedi. Dün çağdaşlık ölçütleri olarak tanımlanan ilkel ve zorba unsurlar bu gün değişen iktidara göre şekil değiştirmiştir. Dün ve bu gün plastikleşen akademik kişilikleri ve klikleşen bilimsel değerleri tarih affetmeyecektir Ülkemizde ve şehrimizde olan olayların canlı tanıklarının çoğu bu gün yaşıyor. Bu insanların içinde erdemli olanlar ellerini vicdanlarına koyup düşünüp itiraf etmeleri gerekir. Geçmiş ve günümüzde yaşananları anımsatmak ve gerçekleri insanlığa anlatmak geç kalınmış olsa bile bilime ve insanlığa sunulan en önemli evrensel değer olacaktır.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 171
Bu Ay : 1739
Toplam : 1739

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom