Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

AKAN KAN NEYİ BESLER (Reyhanlı'da Vurulmak)

AKAN KAN NEYİ BESLER

(Reyhanlı’da Vurulmak)

Reyhanlı’da yerden göğe doğru hüzün yağdı… Katiller insanlığa bir darbe daha vurdu… Kendileri mi vuruldu, insanlık mı, düşünülmelidir ancak hedefte ne var sorusu hep sorulacak. Cevabı belki verilecek, belki verilemeyecek lakin gündemi epey meşgul edecek ve belki de sadece “ensar ruhunu” vurmuş olacak.

Reyhanlı sokaklarında dolaşan masum insanlar, hangi suçtan ötürü vurulduklarını sorup duracaklar; tıpkı katledilen diğer masumlar gibi…

Reyhanlı’ya gittiniz mi bilmiyorum, birkaç defa görme imkânım oldu; şirin ve sıcak insanların yurdu… Zeytin ağaçlarının çokça gölgelediği bir yerleşim birimi… Suriye karıştıktan sonra, yaklaşık kırk bin Suriyeli mülteciye, misafire ev sahipliği yapıyor. Sabrı ve merhameti yaşayan bir ilçe olarak işi zor…

Reyhanlı vurulduğunda, yüzüme hüzün çöktü, oradaki dostlarımın ne durumda olabileceğini düşündüm. Yüreklerinde yanmakta olan ateşi görür gibi oldum. Onların şahsında vurulan sabrı ve merhameti düşündüm. Sabrı ve merhameti yaşamak bir insanlık ve Müslümanlık erdemi, bu erdemi yaşamaya çalışanlara reva görülen alçaklık üzdü beni.

Zor günlerden geçiyoruz. Bu zorluk insanlıktan çıkanların yaşattığı bir zorluk olduğu gibi onlara karşı bir siyaset oluşturabilmenin getirdiği bir zorluk, buna kardeşlerin kendi içlerinde yaşayacaklarını hissettirdikleri iktidar mücadelesini ekleyince daha bir artıyor.

Kim ne yapmak istiyor ve hedef ne sorusu kahredici cevaplar barındırıyor.

Bildiğim bir şey bu tür “terör katliamları” aslında diplomasiyi beslemeyi veya darbe vurmayı hedefliyor. Bir “Hitler ruhu taşıyan Esed” ailesinin oluşturduğu girdap içinde daha ne tür kayıpların yaşanacağını düşündükçe kahroluyorum. Bu aileye Suriye’de iktidar yolunu açanları ve şu anda bu aileyi orada beslemeye devam edenleri düşündükçe problem çatallaşıyor. Arkasında İngilizler mi yoksa başkalarımı var düşünüyorum. İsrail bu aileden ne kadar uzak merak ediyorum. İran bu ailenin Suriye’ye nasıl bela edildiğini bilmiyor olamaz. Buna rağmen oradaki Müslüman kanından nasıl rahatsız olmuyor anlayamıyorum. İran diplomasiyi ve çıkarları kardeşliğe tercih eden bir politika izledikçe dünyada giderek yalnızlaşacağını görebilmelidir. Ortada bir feraset tıkanıklığı ve akıl tutulması görüyorum. Bu akıl tutulmasında tarafların payı ne, kim daha çok suçlu, yıllar içinde cevaplanacak ancak Suriye’de acil olarak kanı durduracak adımların atılması gerekiyor. Diplomasiye mağlup olarak kardeşliğin yok edilişini izleyenler bu yıkıntının altında kalacak.

Öyle bir kin var ki ortada, bu kin neyin intikamı olarak diri tutuluyor, belki anlıyorum ama izah etmekte zorlanıyorum.

Saldırılar öncelikle Suriyeli misafirlere yardımı vurmayı hedefliyor olabilir, bu yönüyle düşünüldüğünde saldırının arkasında bir veya birkaç kesim çıkabilir. Veya saldırı bazı kesimleri provake ederek Suriye’ye halkına yardımı engellemeye yönelik bir çabanın sonucudur. İkincisi giderek köşeye sıkışan ve kendi halkına her türlü katliam yolunu kullanan Esed’in muhaberat kanalıyla “daha da iğrenç vuruşmalarla çekilmek” mesajı olabilir. Bu yönüyle düşünüldüğünde Esed’in fazla ömrü kalmamış demektir. Üçüncü olarak Suriye üzerine gerçekleşecek görüşmeleri etkilemeyi hedeflemiş olabilir. Böyle bir hedef varsa, görüşmeleri yapacak ülkelerin önündeki tek seçenek bu oyundaki eli görüp doğru okumak ve bölgede daha fazla kan akmasına engel olmaktır.

Ne var, cevabı zor ama bir şey var, bu saldırı ensar ruhuna yönelik bir saldırıdır. Ensar ruhuna herkesin muhtaç olduğunu da kimse unutmamalıdır.

Reyhanlı katliamında ölenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 247
Bu Ay : 870
Toplam : 870

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom