Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YAŞANANLARI DOĞRU OKUMAK

YAŞANANLARI DOĞRU OKUMAK

Neredeyse her yüzyılda bir, dünyaya yön verecek olaylar yaşanır. Yaşananlar, bazen farklı inançların kavgası olarak yansıtılır ama işin özünde, sosyal, ekonomik sebepler daha ağırlıklıdır. Bir ülkedeki iç yönetim kendi sorunlarını çözemez, işin içine başkaları girer, bir sendelenme yaşanır ve bazen sorunlarını çözemeyen ülkede uç veren sorunlar dünya savaşına yol açar. Neticede hiçbir ülke tam bağımsız değildir, sorunlar çekici güç oluşturur.

Ülkemizde, sıradan bakış açıları şu şekildedir: Tunus ile başlayan süreç bir kurgudur, Müslüman veya yerel aklın bu süreçte rolu yoktur. Oysa her ülkenin kendi öz aklı, çevreden etkilenen aklı, daha büyük hedeflere ortak olma aklı vardır. Büyük dediğiniz devletler, bir ülkede yaşananlara bakar, o ülke kendi kararlarını verdikten sonra, ortaya çıkan sürece ortak olmak için devreye girebilirler. Veya ortaya çıkan yeni durumdan nasıl faydalanabileceklerini düşünürler. Bütünüyle yönlendirilen bir yönetim aklı, sömürgelerde bile olmaz. Sömürge ülkelerinin dahi kararlarının bağımsız yönleri vardır.

Tunus bir millet aklı olarak veya aşırı sıkıntıların uç verdiği ani bir akıl olarak ele alınabilir ama “orada batı aklının yarattığı net bir durum var” denemez. Öyle bir akıl yok. Batının öyle bir aklı olsaydı, kendi içindeki dünya savaşlarına mani olurdu. Savaşın ilkinde 20 milyon, ikincisinde 40 milyon ölüme mani olurdu. Siyasi akıl batıda da iki aşamalı gelişir; diplomasi ve sonuçlara bakılarak yürütülen yeni akıl…

Suriye içinde bu hal geçerlidir. Bazıları orada bir Şii ve Sünni çatışması üzerinde durur, böyle yansıtmaya çalışır. Bu, bölge diktatörlerinin ve oluşan süreçten faydalanmak isteyen, sonuçtan sonra yürütülecek akıl çerçevesinde, batının işine gelecek veya diğer çıkar gruplarının işine gelecek bir yaklaşımdır. Zira bir mezhep çatışması başladı mı, akıl tutulması büyür, akıl tutulması yaşanan yerleri yönlendirmek kolaylaşır. Haliyle işi doğru okumak gerekir; Suriye’de yaşananlar, öncelikle yerel mücadelenin bir sonucudur. Uzun yıllardır orada kin tohumları eken diktatörlüğe karşı gelişen bir mücadeledir. İkinci olarak, çevre diktaların yerel mücadeleyi kördüğüm yapma girişimleridir. Üçüncü olarak batı denen şey, her neyse o, oraya bakar, sonuçlardan ne fayda devşireceğini düşünür. Dördüncü olarak orada bir insanlık dramı vardır, seyirci kalınarak, bana ne denilerek hareket edilemez. Aç ve çaresiz insanlara yardım etmek gerekir. Madem bir mücadeleye giriştiler, ne halleri varsa görsünler denilemez. Altıncı olarak İran ve diğer devletler orada “devlet çıkarına” göre hareket eder. Mezhepler çıkarlar için kullanılır. Suriye’den bir Şii-Sünni savaşı devşirmek isteyecekler elbette vardır, onlara karşı da uyanık olmak gerekir. Bilinsin ki, eğer orada, kendisini Sünni ekole dayandıran bir dikta olsaydı ve İran baştan beri orayı destekleseydi, bunca katliama rağmen yine desteklerdi. Ben devletlerin “çıkar ahlakının” daha önde olduğunu düşünenlerdenim.

Yaşananlara bir şekilde müdahil olunması gerekiyor. Bir çözüm için yol aramak şart. Katliamlara seyirci kalmak Müslüman akla ve ahlaka sığmaz. Bakalım sonuç nereye gidecek de denemez. Bir yere gideceği yok, orada devletlerin çıkar müdahaleleri var. İran Esedi destekliyorsa doğru yapıyor denemez. İranı veya başka bir devleti kutsamak gibi bir Müslüman sorumluluk yoktur. Şu anki sorumluluk, kanı durdurmak sorumluluğudur. Suriye’de on yıllardır, kin tohumları eken bir diktatörlüğün gitmesi, Şii ve Sünni bakış açılarının ikisinin de faydasına olacaktır. Şii ve Sünni bakış açısı ancak İslâm’ın dünyaya getirdiği ahlakı birlikte dünyaya taşırlarsa doğru bir iş yaparlar. Bu tür diktalar, bu sorumluluğun önünde engeldir.

Suriye’de mevcut hal, canımızı acıtıyor. Vicdanları kanatıyor. Diplomasiyi işlevsizleştiriyor. Bölge gücünü giderek zayıflatıyor. Bir diktatör hiçbir hesap uğruna desteklenemez. Bu diktatör, ortak akılla giderse, sıra diğer diktatörlere gelir. İş böyle çıkmazda bırakılırsa, diğer diktatörler beslenir.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 242
Bu Ay : 2786
Toplam : 2786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom