Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

MALATYA KİTAP FUARI

 MALATYA KİTAP FUARI

 

Malatya kitap fuarı başladı. Kitap dolu bir hayat, kitabi bir bakış akısı, okuyarak beyni, anlayışları güncelleme, inançlar üzerinden sömürmek isteyenlere, okuyup araştırarak fırsat vermeme, dünyayı, tarihi ve diplomasiyi anlama, sevgiyi hayata taşıma, insanlık bakış açısını geliştirme… Bütün bunlar için okumak, okumak için de kitaba yönelim gerekiyor. Kitap fuarlarını bu yönüyle ele almalıyız. Bize bu etkinliği veya çalışmayı hazırlayan ilgili arkadaşlara, Malatya Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.

Kitap fuarı denince, hemen ilgili birimi ve bu birimin yöneticisi Murat Nalçacı ile çalışma arkadaşlarını hatırlamak gerekiyor. Emeklerinin, beklentilerinin de ötesinde bir verime ulaşması da duamız, temennimiz…

İnsanın fikre ulaşımı kitabi veya değildir. Kitabi birikim kalıcı, kulaktan kulağa bilgi daha farklıdır. Bir geleneğin oluşması, geleceğe taşınması önemli oranda kitabiliğe bağlıdır. Kitabilik yoksa fikrin başkalaşımı, bağlamından koparılması daha kolay olabiliyor. Bu nedenle de kitap önemli…

Malatya’da başlayan kitap fuarı, ilimizin geçmiş okuma canlılığını yeniden kazandırır diye de beklentilerimizi dile getirmek gerekir. Zira Malatya geçmişte, ülkemizin en çok kitap okunan illeri arasında, başlarda yer alıyordu. Sonra nazar değdi, hem de öyle böyle değil, iyi bir nazar değdi ve okuyan Malatya suçlandı, üzerinde oyunlar oynandı. Eğer Malatya okuyan bir şehir olmasaydı, kitapla arası iyi olmasaydı, oyunlar daha bir başarılı olurdu diye düşünüyorum.

Malatya’nın “oyunları iyi okuyan” akil insanlarının kitabi birikimi birçok oyunu bozdu ancak Malatya üzerine oyun oynayanlar, bu akil insanlara söylenmesi dile ağır gelen işkenceler de çektirdiler. Sonuçta mağdur insanlar oluştu. Temennimiz kitabiliği gençlere öğreten, başta Zekeriya ŞENGÖZ olmak üzere, kitabı hayata taşıyan bu insanlara reva görülen hukuksuzluğun bitirilmesidir.

İnsan okudukça büyüklüğü, küçük adamları, küçük ama kendisini dev aynasında gören zavallıları iyi tanıyor. Zavallıların ülkeye oynadığı oyunları daha iyi anlıyor.

Kitap fuarı Malatyalıların ilgisini bekliyor. Bu seneki ilgi geçen seneden daha iyi ve ilerde olmalı. Kitap fuarına gelen yazarların sunumları takip edilmeli, Malatya’ya ve Malatyalıya yakışır bir şekilde sunumlara katılım sağlanmalı. Her gün yazarların sunumları olacak sanıyorum.

Bu arada kitap fuarına katılan yazarların resimleri Malatya caddelerine asılmış, bu da farklı bir etkinlik. Sanıyorum, resimleri asılan yazarlar, yayınevlerinin fuarı düzenleyen ilgili kuruma bildirdikleri isimleri kapsıyor. Yayın evleri hangi yazarları bildirmişse, o yazarların resimleri Malatya caddelerinde Malatyalıların ilgisine sunulmuş durumda. Bunu belirtmem, bu konuda belki de oluşan, bazı istifhamları gidermeye yöneliktir. Merak ettim, sordum ve yayın evlerinin bildirdiği isimlerin isimlerinin, fotoğraflarıyla birlikte yol kenarlarındaki direklere asılmış olduğunu öğrendim, paylaşmak istedim.

Kitap fuarının Malatya’mıza hayırlar getirmesini Allah’tan dilerken, bir kez daha Malatya Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a, Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor, hayata fayda ve değer katacak çalışmalarının devamını diliyorum.

 necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 451
Bu Ay : 4817
Toplam : 4817

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom