Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Malatya ilim havzası ve kitap fuarı

 Malatya ilim havzası ve kitap fuarı 

Malatya’mızın yetiştirdiği değerli ilim ve fikir adamlarından Mehmet Çelen’in çalışmaları bana, “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” veciz sözünü hatırlatır hep…

Çelen Hocamızı, öğrencilik yıllarımdan beri gıpta ile izleyip çalışmalarını takip ediyorum.

Aslında Çelen, Malatya’nın yerel radyo ve televizyonlarındaki programlarıyla ilgi alanıma girmişti. Sonra birçok panel ve fikir sohbetlerine katılarak yakından tanışma imkânını bulmuştum.

Çelen, programdan programa koşuşturuyor, konuşuyor ve yazıyordu hep. Ancak en çok dikkatimi çeken tarafı bunca koşuşturma onu yormuyordu. Bilakis o koşuşturdukça mutlu oluyor ve zinde kalıyordu.

Şimdi aradan yıllar geçti…

Çelen, uzun yıllardır İstanbul’da ikamet ediyor. Kendisi İstanbul’da ama yazı çalışmalarıyla Malatya ve Malatya’mızın ilmî, fikrî ve kültürel çalışmalarını ele alıyor…

Mehmet Çelen, Malatya’nın yerel bir gazetesinde haftalık yazılarıyla; “Malatya ilim havzası”ndan yetişen ilim ve fikir adamlarından bahsediyor.

Mehmet Çelen Hoca’nın Nethaber’de haftalık kaleme aldığı köşe yazılarında; “Bu havza, şehrimize büyük katkıları olmuş, ilmî, fikrî ve kültürel çalışmaların faydalı ve kalıcı bir noktaya gelmesine hizmet etmiştir. Birçok ilim, fikir ve hareket adamı yetiştirmiştir.” diyerek önemli bir hususu işaret ediyor.

Çelen’in işaret ettiği ve tarih boyunca ilme ve fikre merkezlik etmiş bu şehrin/ Malatya’nın ilim ve hareket adamlarından bahsetmesi haliyle merak konusu olup insanı araştırmaya sevk ediyor.

Çelen’e göre Cumhuriyet döneminde bu ilim havzası’nın kurucusu İsmail Hatip Erzen’dir.

1950 yıllarında Malatya’ya müftü olarak Malatya’ya tayin olan İsmail Hatip Erzen, on yıllık süre zarfında Malatya ilim havzasını teşekkül ettirmiş…

İsmail Hatip Erzen’le teşekkül ettirmiş Malatya ilim havzanın üyeleri; “Said Çekmegil, Mehmet Said Ertürk, Şeyho Duman, Nedim Altunkaya, Hüseyin Kiraz, Bahaddin Bilhan, Hacı Mehmet Alptekin, Ali Taş, Molla Atik, İsmail Toprak, Mehmet Ali Yıldızhan, Ramazan Keskin, Mehmet Çelen, Ahmet Çoban ve diğer hocalardır…

Ben bu yazıda sizlere -şimdilik- Malatya ilim havzanın üyeleri olan bu ilim adamlarından tek tek bahsetmeyeceğim.

Zaman buldukça, -Mehmet Çelen’in de yazdığı gibi- elbette ki yazacağım ve yazıyorum da. Örneğin merhum Çekmegil ile ilgili “Büyük Doğu’nun Son Kalesi Sait Çekmegil” adlı kitabımı Pınar Yayınları arasından, “Diz Çökmeyen Adam Ramazan Keskin Hoca” adındaki kitabım da Beyan Yayınları arasından yayımlayarak okuyucuyla buluşturdum...

Konuyu dağıtmadan toparlayacak olursak, bu yazıda sizlere bu havzanın öncüleri arasında yerini almış ve 35 yıl ilmî ve fikrî dünyasını şekillendirmiş, çevresine ışık saçmış Üstad Said Ertürk’ü konu alan Mehmet Çelen Hoca’nın yeni kitabını müjdeleyecektim.

Derin bir ilmî vukufiyete sahip, ilmiyle âmil bir İslâm âlimi olan Mehmet Said Ertürk, 4 Nisan 1990’da aramızdan ayrılarak darı bekaya gitmiştir. İhlâs, takva, zühd, vera’ sahibi, samimi, sâdık ve büyük bir muhâkeme gücüne sahip, mükemmel bir fikir silsilesinden geçmiş Said Ertürk ile ilgili görmek istediğiniz tüm yönleriyle Mehmet Çelen’in kaleme aldığı kitap Beyan Yayınları arasından çıktı.

“Malatya ilim havzası” üyelerinden merhum Said Ertürk’ü ve mücadelesini öğrenmek için henüz mürekkebi kurumamış “Mehmet Said Ertürk” ile “Diz Çökmeyen Adam Ramazan Keskin Hoca” adlı kitaplar 30 Nisan–5 Mayıs 2013 tarihleri arasında Malatya’da açılacak olan Anadolu 2. Kitap Fuarında, Beyan Yayınları stadında okuyucuyla buluşacaktır. Meraklıları için belirtmiş olayım; Mehmet Çelen hocamla birlikte 3 Mayıs 2013 tarihinde, 14.00-18.00 saatleri arasında Anadolu 2. Kitap Fuarı’n Beyan Yayınları stadında düzenlediğimiz imza gününe siz değerli dost ve arkadaşları davet ediyoruz.

Ayrıca Mehmet Çelen, 05 Mayıs 2013 Pazar günü Saat: 16:30’da Malatya Medeniyet Derneği’nde “İlim ve Hareket Adamı Mehmet Said Ertürk” konulu bir konferans verecektir. Bütün hemşerilerimiz bu konferansa davetlidir.

“Malatya ilim havzası”dan yetişen mümtaz şahsiyetlerinden merhum Mehmet Said Ertürk ve hayatta, aramızda olan “Diz Çökmeyen Adam Ramazan Keskin Hoca”yı ve Keskin Hoca’nın şahsında 28 Şubat Sürecin Malatya Olaylarını merak eden tüm kitapseverleriyle Malatya Anadolu 2. Kitap Fuarında görüşmek dilek ve temennilerimle şen ve esen kalınız.

sbasibuyuk@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 248
Bu Ay : 16384
Toplam : 16384

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom