Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TEMİZLİK KİMLİĞİMİZDİR

 TEMİZLİK KİMLİĞİMİZDİR

 

Temizlik kimliğimizdir, kirlilikte öyle. Önemli bir bilgi, peygamberimiz bizi ilkiyle uyarır ve uyandırır, “temizlik imandandır” der. Bir anda, temizliğin imandan kaynaklı bir kimlik olduğunu açıklayıverir. Kişisel çevre, ortak çevre, şehrin sokakları, ara ve ana yollar, evlerin önü, tıpkı beden ve ruhun temiz tutulması gibi temiz tutulmalıdır.

Şehrimize bakıyoruz, bu bilginin ne kadar yaşandığını görüyoruz. İnsanımız, kirletip, temizlemeyi ilgili idareye bırakıyor. Çöpü kendi atıyor, dönüp ilgili idareyi suçluyor. Sokaklardaki çöpün hesabını soruyor ama o çöpleri oraya kendi elleriyle attığını görmüyor.

Deneyin bakın, bir araçta giderken, sokaklarda gördükleri kirden dolayı ilgili idareyi suçlayan, yakınan şahıs, biraz sonra aracın camını indiriyor, elindeki, çerez, çikolata, sakız, sigara, içecek kutusunu, kâğıtları, ne varsa camdan dışarı atıyor. Ve ekliyor: “Yok kardeşim bunlarla olmaz, işi bilmiyorlar, sokakların haline bak!” Şehrin en gözde caddelerinden birinde, aracını park etmiş bir şahıs, elinde çekirdek paketi, çitleyip kaldırıma atıyor, geçerken dikkat ettim, tam bir kabuk birikintisi oluşmuş. Yanımda küçük çocuğum bana bakıyor “baba bu insanlar, peygamberimizin “temizlik imandandır” dediğini bilmiyorlar mı?”

Araçtaki muhabbete dönelim, aracın camını açıp, araçtaki birikintileri caddeye atan adama…

Arkadan bir vatandaş uyarıyor, “iyi de sen elindeki çöpü atıyorsun, ben atıyorum, öteki atıyor, beriki atıyor, ilgili idare bu kirlenme işine nasıl yetişsin?” Adam pişkin, “benim işim elimdekini atmak, arabamı kirli mi bırakayım, onların işi de benim attığımı temizlemek” diyor.

Araçtan birileri “peygamberimiz temizlik imandandır” demiş, diyerek meseleye müdahale ediyor. Biz yalnız kendi bedenimizden, evimizden sokağımızdan değil, şehrin, gezdiğimiz sokaklarından da mesulüz diyor. Köşede bir bey, “valla kardeşim, ben eve giderim, ayakkabılarımı çıkarır, gerisine karışmam. Eve çamur mu taşıdım, sigaramın külünü, tütünün evin ortasına mı attım, bakmam, evde hanım ne güne duruyor, temizler. Bunun gibi, ilgili idare de vatandaşın kirlettiği sokakları temizlemekle görevlidir. Bu işi yapacak insanlar çalıştırır” diyerek bilgiçliğini ilan eder.

Bu anlatılanlar, yaşanan günlük hikâyelerin bir parçasıdır.

Bizim hayata bakışımızda sorunlar var.

Peygamberimizin “temizlik imandandır” ifadesini önemsemeyiz ama onun ismi anılınca salâvat getiririz. Zikirmatik tavsiye edip, binlerce salâvata davet ederiz. Salâvatları da kendi ahretimizi onurlandırmak için getirdiğimizi söyleriz. Onun dünyaya dair söylediklerini bir şekilde es geçeriz. Onun söylediklerinden yola çıkıp dünyaya bir izzet kazandırmak zor gelir, kolaydan bir salâvatla işi kotaracağımızı düşünürüz.

Hangi yaraya dokunsam, bilmem ki…

Şehir herkese emanet… Evler hepimize emanet… Ne şehir sadece ilgili idareden sorulur, ne ev sadece evdeki kadın veya kız çocuğundan sorulur. Hepimiz “temizlik imandandır” hadisiyle muhatabız. 

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 720
Bu Ay : 4277
Toplam : 4277

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom