Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SAMİMİYET

 ÇÖZÜM SÜRECİNDE SAMİMİYET

 

CHP İstanbul milletvekili İhsan Özkes, barış sürecine karşı olmadıklarını ancak AK Partiyi çözümde samimi bulmadıklarını söylemiş. Bu sözler, kutlu doğum haftası ziyaretleri kapsamında, Malatya il müftülüğüne yapılan ziyaret sırasında ifade edilmiş. Diyanete önem verdiklerini de söyleyen Özkes, diyaneti bizim parti kurdu demeyi de ihmal etmemiş.

Öncelikle sayın vekil ilimize hoş gelmiş, ziyaretleri de memnuniyet verici…

Şimdi sorular; CHP diyanet işleri başkanlığını kurduğunda, o dönem içerisinde ve sonrasında çok tartışıldı, CHP’nin bu konudaki samimiyetini sorgulayan değerlendirmeler yapıldı. Fakat bir gerçek vardı, diyanet işleri başkanlığı kurulmuştu. Daha sonra İmam Hatip Liseleri süreci başladı. Celal Bayar dâhil birçok kişi bu konuda izahatlarda bulundu. Hatta bir kısım vatandaş, o dönemin samimiyetine inanmadıkları için çocuklarını “yanlış din öğretirler” kaygısıyla bu okullara göndermedi. Sonra durum değişti, bu defa halk İmam hatip Liselerine akın etti. Bu akın, başka samimiyetleri gündeme getirdi. İmam Hatip Lisesi mezunlarının önü kesildi. Hiçbir realite, İmam Hatip Liselerinin açıldığı, işlevini, açanların belki ummadıkları şekilde yerine getirdiği realitesinin önüne geçemedi.

Şimdi devletin yıllardır üzerinde durduğu bir çözüm süreci AK Parti iktidarının bu döneminde hayata geçirildi ve CHP adına Malatya’da konuşan milletvekili “samimiyet testi” tartışmalarına yeni bir giriş yaptı. CHP bu süreci AK Parti başlattı diye samimiyeti gündeme getiriyorsa, kendisi bu ifadeyi dile getirişinde ne kadar samimi? “Bunları söylerken samimi misiniz” diye sorulsa, ne cevap verilir?

Galiba, bekle gör taktiği oynanacak. Çözümde mesafe alındığında “biz o zaman samimiyetine inanmıyorduk ama gördük ki, bu işte bir samimiyet sorunu yok, artık destekliyoruz” mu denecek? Veya burada, iktidar partisi olarak Ak Partinin, kendi samimiyetini ispatlaması için ne yapması gerekiyor. Kaldı ki, bu noktada, bazı kesimler iktidar partisini “olduğundan çok samimi” buluyor. Üstelik “barışa destek veren” insanlara, hafif yollu istihza ile “sende mi güvercin uçuranlardansın” tarzı takılmalarla karşılaşıyoruz.

Samimiyet ifadesi, siyasal ve sosyal alanda sıkıntılara yol açmış bir ifade…

Yıllardır ülkemizde, başörtülü insanların samimiyetleri sorgulandı. İkna odaları kuruldu. İkna odalarını kuranlar, hayata geçirenler samimiydi ama başörtülü kızlarımız, bir türlü samimiyetlerini anlatamadılar, örülen duvarları aşamadılar. Halkın seçtiği vekil, mecliste samimiyetini anlatma fırsatı bulamadı. Dine ait bir değeri yaşayanlar samimiyetlerini anlatamadı, çelik yasak duvarlarını aşamadı ama yasaklayanlar, bu fiillerini samimiyetle uyguladılar. Başörtülü kızlarımızın çoğu yıllarını kaybetti, emeklerinin karşılığı gasp edilirken samimiyetlerini anlatacak irade bulamadılar. Yoksa bu ülkede, samimiyet testini yapacak akredite kuruluşlar mı var. Ve bu kuruluşların kıstasları ne?

Şimdi ülke insanı barış diyor. Barış heyetleri davul-zurna ile karşılanıyor. Bir irade işlesin diye ülke insanı umutlanıyor ama yine birileri “samimiyette ölçünün ne olduğunu açıklayamadan” samimiyeti dile getiriyor. “Samimiyetlerine inansak destekleriz” demeye getiriyorlar.

Ne yapacağız? Bu konudaki samimiyeti test edecek, akredite kuruluşlar mı arasak, ne yapsak?

Peki, “samimiyeti” öne sürenler, halk iradesinin kendilerine nasıl yaklaştığını araştırıyorlar mı? Tabi bu konuda netameli, yıllarca bu ülkede “bir halk yaratmaktan” bahsedildi. Acaba o halk yaratıldı mı, yaratılmadı mı, bu konu gündeme getirilse, samimiyetle cevap verecekler var mı?

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 453
Bu Ay : 6433
Toplam : 6433

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom