Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

DÜNYA SAVAŞ DÜZENİNDE

 DÜNYA SAVAŞ DÜZENİNDE 

Dünya bir kez daha savaş düzeninde; teamüllere göre yüz yıl gibi bir rahatı olur dünyanın, yüz yıl sonra kimi ülkeler aşırı silahlanır, kendisinde bir güç vehm eder ve kabına sığmamaya başlar. Biz Suriye üzerine yoğunlaşmışken ve Fransa geçmiş kaprisli hareketlerinden birini Mali üzerinde yoğunlaştırmışken, tıpkı Hitler gibi kabına sığmayan bir lider Kuzey Kore’de bir ateş yakıyor. Bu ateş bölgesel gibi görülebilir ancak işin içine Çin girer, Rusya girer, ABD var. Belki etkisi ikinci dünya savaşı gibi olmaz ama korkunç bir savaşa yol açabilir.

Aslında Fransa’dan başlamak gerek; kaprisli, biraz kendine güveni az ama bir şeyler de isteyen Fransız tarzı, kim bilir İngilizlerle “bir tür ortak güç ve güvenlik anlaşması dâhilinde” Mali’ye uzandı. Belli ki oradaki enerji kaynaklarını sömürmeyi düşünüyor. Belki orada Çin’e karşı düşünülen bir önlem var. İkinci dünya savaşından önceki yıllara bakın; İtalya Habeşistan’ı işgal ediyor, gerekçesi petrole ulaşmak. Hitler Almanya’sı etrafında oluşturulan zayıf devletleri toplama hesabı yapıyor ve masa başı siyaset anlayana kadar gidebileceği yere gitmeyi tasarlıyor. Ancak yüzyılımız ekonomik imparatorluklar yüzyılı olduğu için daha farklı düşünmekte gerekir.

Dünyada yaşanan siyasi değişimleri elbette büyük devletlerin oyunu gibi görmek her şeyiyle doğru değil. Eskiden beri, hiçbir ülkenin idarecileri bütünüyle başka bir devletin kontrolünde olmamıştır. Tam teslim alındığı söylenen, savaş yenilgisi ülkelerin liderleri bile, çevrelerini saran galiplere rağmen çeşitli işler yürütmüşlerdir. Bu anlamda “Arap Baharı” bir bağımsız istek ve çıkıştır. Lakin bu işler olurken, dünya da bir başka düzen içine girer. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı hissedilir ve dış politikalar ona göre yeniden dizayn edilir. Arap baharı ile birlikte, büyük devletlerin dış politikaları da yeniden dizayn edilmektedir. Fransa’nın bu aralıkta Mali’ye asker çıkarması, tamamen bir güvenlik sorunu değildir. Arap baharı ile birlikte bir Müslüman siyasi enerjinin oluşmasına büyük devletlerin sessiz gibi durmaları bir başka politika değişiminin sonucudur. Bu çıkıştan hareketle, Müslüman siyasi enerjinin de “ne güzel başardık” sarhoşluğuna kapılmayıp, yeniden kurgulanacak dünya siyasetini iyi okumaları gerekir sonucuna varmış oluruz.

Biz ülke olarak yakın görüşte Suriye ile ilgiliyiz ancak bunu devlet eliyle değil sivil toplum eliyle yapıyoruz. Zira ortada “Birleşmiş Milletler” var. Tabi Fransa Mali’ye girdiğinde Birleşmiş Milletlerin normalde Fransa’yı en azından uyarması gerekirdi. Lakin çoktandır “el-kaide” diye bir örgütü var dünyanın ve Fransa’nın Mali’ye girmesi de el-kaideye yönelik bir önlem niteliğinde ele alındığı için Birleşmiş Milletler sessiz. Bu sessizlik hayra alamet değil, bir yandan savaş ateşi yükseliyor, bir yandan Birleşmiş Milletler giderek kendisine tevdi edilen işlevi yerine getirtememenin sancısını yaşıyor. Ortada bir ikinci dünya savaşı öncesi Birleşmiş Milletler basiretsizliği var. Arakan’da yaşananlar da dünya savaş düzeninin bir başka parçası. Hem Afrika’da hem Asya’da atılan adımlarda Çin önemli bir tetikleyici durumunda diye düşünüyorum…

Suriye elbette Arap baharının halkalarından birisi ve birinci dünya savaşı ile birlikte sınırları cetvelle çizilmiş, manda yönetiminde bağımsızlığı kendisine verilmiş bir ülke. Bu ülkenin yönetim iradesi halktan kopuk olduğu için, bölge barışını tehlikeye sokacak güçlü yönetim değişiklikleri yaşanabilir diye sürekli göz önünde olan bir ülke. Hama katliamıyla yaşanan süreç Suriye’de işlerin iyi gitmediğinin işaretiydi. Batı bunu görmüyor değildi ancak dünya siyaseti hem meseleye kör kesildi, hem basiretsiz masa başı siyasetinin etkisinde yıllar geçti. Tabi orada ezilenlerin Müslüman olması da dünya büyük devletleri açısından, kör kesilmelerinin farklı bir sebebidir. Fakat dünya siyasetinin, din ekseni üzerinden dizayn edildiğini düşünmüyorum. Mesele tamamen ekonomiktir diye bakıyorum.

Dünya savaş düzenindeyken, bizim Suriye politikamız tamamen insani amaçlı olarak devam ediyor. Askeri bir müdahalemiz yok. Bu arada mavi Marmara dolayısıyla İsrail ile bozulan ilişkilerin yeniden düzeltilmesi de önemli. Türkiye bölgede tansiyonun yükselmesini isteyen taraf değil, insani olarak işlerin düzelmesi, bölge kaynaklarının barış amaçlı kullanılması ve ortak bir barış ruhunun oluşmasından yana olduğunu göstermiş oluyor. Bölgede kendisini sürekli tedirgin hisseden ve agresif davranan İsrail’in bir şekilde dikkate alınması lazım. Kaldı ki Türkiye siyasi manevralarını bir blok içinde yapıyor ve karşısında bir İran-Rus bloku var. Dikkatli oynanmazsa, dünya savaş düzenine geçmişken, Kuzey Kore’den sonra büyük kıvılcımlardan biri bölgemizde de çıkar. Enerji kaynaklarını hiçbir devlet, tek başına bir güce bırakmak istemez.

Türkiye oluşan kamuoyu ile birlikte devlet siyasetinin yanında kardeşlik ruhunun canlanması içinde çalışıyor. Bölgede bir kardeşlik ruhunun oluşması bölgesel işleri kolaylaştırır. Bu arda sivil toplum örgütlerinin dikkatli olması lazım diye düşünüyorum.

Dünya savaş düzeninde, bir kıvılcım Kozey Kore, bir kıvılcım Arakan, bir kıvılcım Mali, Suriye de nispeten başka bir kıvılcım sayılabilir. İş Birleşmiş Milletlerin ne kadar basiretli olduğuna, inisiyatif alıp almayacağına kalmış. Tabi bu arada, kimi ülkeler Birleşmiş Milletler örgütlenmesinden ayrılmakta isteyebilir. İşte o zaman savaş düzeni tamamen yerleşmiş olur.

Ağzını hayra aç diyenlere, gördüğüm kâbusu hafifleterek paylaştım diyebilirim.

En önemlisi biz ne yapmalıyız veya aslında fark ettik ve yapmamız gerekeni mi yapıyoruz sorusunun cevabıdır.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 335
Bu Ay : 335
Toplam : 335

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom