Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ÖZÜR VE ÖTESİ

ÖZÜR VE ÖTESİ
 

İsrail özür beyan etti, Gazze’de ihtiyaç duyulan malzemelerin sevkiyatı başladı ve tazminat konusunun en kısa sürede halledilmesi için görüşmeler yapılacak.

Önemli mi? Evet, önemli!

Peki, zafer sarhoşluğu oluşturmalı mı, elbette hayır!

On yıllardır güdülen, sözü para etmeyen, içe kapanan, kendi vatandaşını fişlemekten, dış politikada izzeti oluşturamayan bir yönetim anlayışımız vardı. İçimiz içimizi yiyordu. Fersiz ve ferasetsiz yöneticiler nedeniyle boynumuz büküktü. Bu nedenle İsrail’in özrünü olduğundan farklı değerlendirebiliyoruz. Belki de hakkımız ancak bizim için sarhoşluğun her türlüsü dışlanmıştır. Akil bir hareketle yolu sürdürmemiz gerekir.

Doğru işlere destek, yanlışa dur demek ve doğru insanları dua ile ödüllendirmemiz…

Zafer sarhoşluğuna gelince, resmi her yönüyle görmemizi engeller.

Bu özür resminin görülmesi gereken başka yönleri var mı, var ancak bu İsrail özrüne gölge düşürmez.

Her şeyden önce, devletler arası ilişkiler, reel-politik ve güç dengesi hesaplarına dayanır. Bu hesaplar yapıldıktan sonra adımlar atılır. Türkiye bu adımları attığı gibi, İsrail ve Amerika da bu hesapları yapar, İngiltere ve diğerleri de… Bu adımların belirleyici olmadığı ve sadece duygusal nedenlere bağlı adımları devlet yönetimi değil halk atar. Kardeşliği en üst düzeyde halk yaşar. Halk kendi devletini zorlayarak, onun güç dengesi hesaplarını etkileyerek, kardeşlik temelinde de adımların bu hesaplara eklenmesini sağlar. Filistin ve Suriye meselelerinde, Türkiye halkı devletini zorlamış veya güç dengesi hesaplarına kardeşliği ekleyecek şekilde etkili olmuştur diyebiliriz.

İsrail ve Amerika, belki de Türkiye’nin Kürt meselesini nasıl sonlandıracağına bakıyordu. Belki Kürt meselesinin Türkiye’yi zora sokacağını düşünüyor ve bekliyordu. Yaralı ve çözümsüz sorunları içinde yol alamayan zayıf bir Türkiye onlar açısından kolay bir ülke olacaktı.

Belki işte bu sebeple, istedikleri sonuç oluşmayınca, Türkiye’yi yöneten irade çözüm yolunda sağlam adımlar atınca, ülkeye karşı şimdilik farklı bir “reel-politik” duruma geçtiler. Zira reel-politik bildiğimiz diğer anlamıyla “kazan-kazan” hamlesidir. Haliyle devletler kazanımlarına bakar. İsrail’in kazanımı güçlü bir Türkiye ile arayı iyileştirmektir. Amerika’nın kazanımı, güçlü bir Türkiye ile bölgesel hesaplar içine girmektir. Burada dikkat edilecek nokta, karşılıklı reel-politiğin bizi bir Şii-Sünni girdabına itmemesidir. Zira İsrail ve ABD açısından, bölgedeki reel-politiğin bir diğer adımı Şiir-Sünni girdabı oluşturup bölgesel zayıflık sağlamaktır. İran ve Türkiye’yi bu girdabın içine alabilirlerse, hem enerji kaynaklarını sağmak, hem yıllardır hesabı yapılan “ekonomik imparatorluğu” kurup, İslam ülkelerinden hiç birini bu imparatorluğun belirleyici tarafına almamak emelleri daha bir kolaylaşır. Bir de şunu düşünün…

Belki de bu konular hiç düşünülmüyordur(!) Lakin ilk adımın öncelikle parçalanmış bir Türkiye hesabına dayandığı, son barış süreciyle bu hesapların ötelendiğini göz ardı etmemek gerekir. Barış süreciyle ülkemizi yönetenler, uluslar arası şer şebekesine iyi bir gol attılar. Ardından İsrail’in özrü geldi. Fakat bu özür, atılacak adımları perdelememeli, bizi devlet ve halk olarak zafer sarhoşluğuna sevk etmemeli…

Hükümet elbette bunları düşünür. Bizim yazdıklarımız, konuştuklarımız, tavırlarımız ancak ülkeyi yönetenlere azda olsa destek vermiş olur. Bu noktada en büyük handikap, hükümet ne yapsa en iyisini ve en doğrusunu yapar diyerek kafa yormaktan kaçınmaktır.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 582
Bu Ay : 5472
Toplam : 5472

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom