Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

YOL ALMAK LAZIM

 YOL ALMAK LAZIM

Bazı insanlar yol almak, bazıları yol bulmak, geliştirmek, bazıları “yolunu bulmak” ister. Yolunu bulmak isteyenler, yolunu bulur, yol almak, yol geliştirmek, insana, şehre, ülkeye hizmet yolunda ter akıtmak isteyenleri devre dışı bırakır. Kendisi filmde başrol oynamasa bile yardımcı rollerin en iyisini kapmaya çalışır. Yol almak isteyenleri ya tamamen devre dışı bırakır veya figüran durumuna düşürür.

Bu tehlike her zaman ve her kurumda vardır.

Buna dikkat çektikten sonra, yol almak üzerine denemeye geçelim…

Yol almak için projeci olmak, projeleri iyi okumak, projeleri tekniğine uygun ve insanca, insan ihtiyaçlarını gözeterek uygulamaya koymak gerekir. Proje için ihtiyaç tespiti, ihtiyaç tespitinden sonra uygulanabilirlik araştırması, bu araştırmayla birlikte karlılık maddesini işletmek gerekir. Bazen şöyle yakınmalar duyarız: “kafası zehir gibi çalışıyor ama adam değil, ne selam verir, ne de kimsenin yarlı parmağına merhem olur.”

Yol almak için inisiyatif geliştirmek, bazen risk üstlenmek hatta biraz “deli” olmak lazım. Bazen şöyle yakınmalar duyarız: “falan kuruma gittim, beni öyle bir zora soktular ki, bir madde gösterdiler, okudum, en alt ve en üst rakamlar var, en üst rakamı bana uygulayarak ocağımı söndürdüler.” Oysa ortak yaşama alanları içinde, belirlenen kuralları, hayatı birlikte yaşanır kılmak, bu noktada kolaylaştırmak için uygulamak gerekir.

Yol almak için, meseleleri yerinde görmek lazım. Meseleleri yerinde görmek, yalnızca araziyi görmekle açıklanırsa eksik kalır, o araziyi bilen bir ortak akıl çalışması uygulamak gerekir. Hani derler ya “burnundan kıl aldırmaz” aslında “burnundan kıl aldırarak” proje geliştirmeyi öğrenmek ve uygulamaya koymayı öğrenmek gerekir.

Yol almak için eleştiriye açık olmak gerekir. Bir zamanlar eleştiri üzerine yazdığım bir-iki yazı sonrasında, bazı garip tepkiler almıştım. Birileri “bu yazıyı niye yazdın” diye sormuştu. “Biz kendi eleştiri (tenkid) örfümüzü oluşturup, işletmezsek, kötü niyetli insanlar, eleştiri niyetine “sövgü diliyle” üzerimizde at oynatır, tepinirler” mealinde bir cevap vermiştim. Bir başka tepki “ne yani bu adamı da, filan adamı susturduğumuz gibi susturalım mı” şeklindeydi. Gülmüştüm. Toplum olarak tenkidin aslında ibadet mesabesinde bir iş olduğunu, onarmayı amaçladığını, hakaret içermediğini, hakaret içeren söylemlerin tenkid olmadığını anlamakta zorlanıyoruz veya anlamak işimize gelmiyor. İstiyoruz ki, ne yaparsak yapalım alkışçılarımız, bizi onaylayıp kafa sallayanlarımız olsun.

Yol almak için, sivil toplumun gerçekten sivil olması, devletin bu sivil toplumla “akil iletişim” kurması gerekir. Bu anlamda yapılan kimi faaliyetleri yürekten destekliyorum. Mesela bir derneğimize gelerek “toplumsal ortak aklı oluşturmak ve işletmek için yardımlaşmalıyız” diyen, resmi bir kurumun yetkili insanına “eskiden biz fikir üretir, ürettiğimiz fikre karşılık hakkımızda dosyalar açılır, takibata uğrar, gece üçlerde kapılarımız kırılasıya dövülürdü, aynı devlet erki şimdi ortak akıl için adım atıyor, bu sevindirici bir gelişme” demiştim. Bu ifadem üzerine tebessüm etmişti arkadaşımız. Şimdi bir Vali, davetlere katılıp, akıl oluşturmak, devlet-toplum diyalogunu geliştirmek istiyor diye bazı garip yorumlara muhatap oluyor. Oysa normal olan bu yani devletin toplumdan kopuk olmaması, topluma tepeden bakmaması, sahaya inip projeci akıl geliştirmesi, projeyi sahada çizmesidir.

Yol almak için alkışçı, yalanı peynir ekmek gibi kullanan kişilerden uzak durmak, onları belirleyici yerlere getirmemek gerekir. İnsafı olan, kitabi davranan, insana önem veren, ayrımcı davranmayan, tepeden bakmayan, kuyu kazmayı hüner saymayan bir akıl oluşturmak gerekir. Kabalaşmayan, hukuku yasa maddelerinden ibaret görmeyen, anlaşılmaz bir dil kullanmayan, aşağılamayı yöneticilik görmeyen bir yönetici taban oluşturmak gerekir.

Yol almak için yola çıkanların, yolu iyi bilmeleri, yolu bilen dostlar edinmeleri, yalnızlaşmamaları, yalnızlaşmayı hüner saymamaları, kitabi toplum, kitabi hareket yerine problemli iktidar hesaplarına düşmemeleri gerekir.…

Yine müşahhas önekler veremedim ama dilerim ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. 

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 806
Bu Ay : 4363
Toplam : 4363

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom