Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Yüzyıl Daha Kaybetmemek

 Yüzyıl Daha Kaybetmemek

 
Uzun süredir bu konuyu işlemek, tartışmaya açmak istiyordum. 

Konunun özeti, İslam dünyasında geçmişten beri var olan veya günümüzde üretilen düşünce ve akımlar birileri tarafından dinleştirilmek üzere el altında sistematik olarak desteklenmektedir. 

Onların varmak istedikleri amaçları birden fazla olabilir. Asla İslam Ümmetinin birlik ve hayrı istenmemektedir. Öncelikleri uluslararası emperyalist sömürüye hizmet edecek Müslüman gibi görüntüsü olan toplulukları oluşturmayı hedeflerler. Uzun vadede ise bunları İslam coğrafyasının bağrından çıkan yeni din olarak kabul ettirmek, tescillendirmek istiyorlar. 

Tarihte diğer ilahi dinlerin özleri, bozma ve tahrifler sonunda aslından uzaklaştırıldı. En çok merkezi güce ulaşmış imparatorluklar döneminde daha rahat yaşandı. Pers ve Roma imparatorlukları zamanında ilahi dinlerde yapılan tahrifatlar en üst seviyeye varmıştır. Geçen yüzyılda ise, başta Büyük Britanya İmparatorluğu olmak üzere benzer anlayışın temsilcileri İslam dünyasında çok çalıştılar, halende çalışıyorlar. 

Biz de var olan kimi mezhep, tarikat, cemaat, grup gibi unsurlar üzerinden çalışma zemini rahat bulabildiler. 

Denilebilir varsın bu anlamda zengin farklılıklarımız olsun. Bunlar çeşit olarak toplumun zenginliği olarak varsın varlığını sürdürsün. 

İslam âlemi birliğini kurmuş, insanlık değerlerine hizmet etme kapasitesine ulaşmış bir tablo oluşturabilseydi, varsın bu tür çeşitlerimiz de olsun diyebiliriz. 

Ama durumumuz öyle değil. Yüzyılını kaybetmiş bu ümmet yeniden doğrulmaya çalışıyor. Tamda bu süreçte bilerek veya bilmeyerek bu yeniden silkinme sürecin karşısında olmayı, ele ayağa dolaşmayı basit göremeyiz. 

Bunların, birileri tarafından kullanıldığını, yaptıkları ve duruşlarının kimin işine yaradığından bazen haberleri bile yoktur. İlginç çelişkiler yaşanıyor. İsimlendirme yapmadan birkaç çelişkiyi belirtmek istiyorum. 

İddiası ezilenleri (müstazzaf) savunuyor, duruşu ezenin (müstekbir) yanında. 

İddiası Hz. Aliyi seviyor ve Hz. Aliden yana. Ama  yaşantısında Hz alinin yaptığını yapmıyor, düşmanına düşman, dostuna dost demiyor. Yezidin günümüz sürümü olanın safında yer alabiliyor. 

İddiası,  İslam’ın ilk yıllarındaki Mekke dönemi davet metodunu örnek alıyor. Çevresinde cahili hayatı yaşayan bir kişiyi bile İslamın güzellikleri ile tanıştırmaya yardımcı olamıyor, böyle bir çabası da yok. Ama şu veya bu şekilde samimi bir şekilde İslami bir hayatı yaşayıp, yaşatmaya çalışanların olası bir kusurunu bularak tekfir etmeye varana kadar cüretkâr davranabiliyor. En ilginci ise kan ve gözyaşının sel olduğu durumların yaşandığı  İslam beldelerindeki gelişmelere ilgisiz kalmayı tercih ediyor veya ilgisiz kalma çabasının ruh yapısını yayma gayretini veriyor.

 

İddiası İslam’a bulaşmış bidat ve hurafelerle mücadele ediyor. Burası amenna… Fakat bunlarla beraber İslam medeniyetinin unsurlarını yok ederek tarihle bağlantısını koparıp, Ümmeti sömürüye açık hale getiriyor. Zaten bunların emperyalistlerle sorunsuz ilişkilerini ibretle izleyebiliriz. 

İslam ve Müslüman’ın duruşu bellidir. Bütün peygamberlerin duruşu da aynıdır. Hiç farklılık göremezsiniz. 

Evet, amacım bu ve benzeri konuları tartışmaya açmak. Ehli olan kişiler bu konuların üzerinde dururlarsa daha faydalı olacağına inanıyorum. Birilerinin eksikliklerimizi aleyhimize olacak projelere dönüştürmesine fırsat vermemiş oluruz. 

 Bilgi çağında, bilgisizlik ve basiretsizlikle bir yüzyıl daha kaybetmememiz lazım. 

Not; Dün Ürdün Kralı II. Abdullah Türkiye ziyaretine Anıtkabirde ağladı. Taha Akyol’un “Anıtkabirde bir kral” http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22747510.asp okunmasını öneririm.

abuzeryalcin@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 714
Bu Ay : 5908
Toplam : 5908

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom