Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BİR GÜN MUTLAKA

BİR GÜN MUTLAKA
 

Bu yazı 1998 yılına ait bir 28 Şubat süreci yazısıdır…

Yıllar sonra paylaşmak istedim…

“Hukuku hiçe sayan ve adeta hukukun kalbini söken kişiler, başlarında bulundukları kurumları halka karşı kullanmayı sürdürüyor. Gerekirse halkı tehdit ederek günlerine gün katıyorlar. Hani ülke bir çiftlik, halk ırgat, kendileri çiftlik ağası gibi... Irgatların söz hakkı var gibi, ama hepsi çiftlik sahibinin belirlediği yemeği yemek zorunda, gerekirse yutkunarak... Ancak çiftlik sahibi gibi davrananların unuttuğu bir nokta var, bu ülke halkı bir avuç zümrenin ırgatı değil. Herkes gibi onlar da ülkenin sahibi. Irgat dayatması halkı iyice bıktırmış durumda, bu insanlar yapılanları unutmayacaklarını söylüyorlar. Bir gün mutlaka diyorlar, bir gün mutlaka keser dönecek sap dönecek ve hesap dönecek diyorlar.

Karamsarlık okunsa da yüzlerinden, umutsuz değiller. En azından, kendilerini ırgat gibi görenlerden daha da umutlular. O kadar ki, ayak oyunlarının sonunun olmadığını, her hesabın üzerinde bir hesabın olduğunu ifade ediyorlar. Hiçbir hesabın Allah’ın hesabının önüne geçemeyeceğini biliyor ve söylüyorlar.

Sonra inandıkları Allah’ın kendilerine peygamber vasıtasıyla bildirdiği ayetlerde “siz yapacağınızı yapın ben de yapıyorum. Bekleyin ben de bekliyorum” ayetini okuyorlar. Hesapların bir gün döneceğini unutmuyorlar. Şunun da farkındalar; bu dünya geçici bir alem, şu üç günlük dünyada sıkıntı çekseler de zorbalara boyun eğmek doğru değildir. Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilmenin kişinin ahiretini tehlikeye atacağını, asıl hayatın ahiret hayatı olduğunu, ahiretlerini satmayacaklarını ifade ediyorlar.

Allah’a kul olmanın şerefini hiçbir şeye değişmeyeceklerini, bu şereften yoksun kalmanın azap getireceğini, Müslümanın bir özelliğinin de, kulların eziyetini Allah’ın azabı gibi görmemek olduğunu biliyorlar.

Bu açıdan bakıldığında, yaşanan sıkıntıların kaybettirdiği bazı dünyalıkların yarın kazanılacağından eminler. Yapacağınızı yapın, biz de yapıyoruz. Bekleyin biz de bekliyoruz; demenin getirdiği özgüvendir bu. Ayrıca Allah’ın emirlerine ‘çağdışı’ diyenlerin ve insanlara Allah’ın emirlerine uydukları için eziyet edenlerin, bu gün şımarmalarının onlara bir fayda sağlamayacağını da biliyorlar.

Biz insanları ve cinleri bize kulluk etsinler diye yarattık, buyuran yaratıcının; başkalarına kul olanları asla sevmeyeceğini bilmenin huzuru içindeler. Sevilenlerin sıkı imtihanlardan geçtiğini, bu durumun altının katışık maddelerden arındırılıp saflaşması için şart olduğunun farkındalar.

Bu gerçekleri bilmeyenler, bilip inkâr inadına düşenler, kulaklarını hakka kapatanlar, gözlerine inkâr manzarasından başkasını göstermek istemeyenler... İnkârlarını sürdürmek için olmadık şeyler yapabilirler, fakat bu inkâr dayatmasının geleceği yoktur. Beklentileri güdük kalacaktır.

Şunu söyleyebilirler; bizim için önemli olan bu gündür. Ahiret çok uzakta. Oysa bir zamanlar doğma ihtimalleri de uzaktı. Geldikleri makamlara ulaşmaları da uzaktı. Büyüyüp serpişmeleri ve anne baba olmaları da uzaktı. Düşünsünler bakalım, yaşadıkları hayatı kaç dakikaya sığdıracaklar.

Evet, uzak diye bir şey yoktur. Hiçbir şey Allah’ın gücünün uzağında değildir. Şu dünya bu güne kadar neler gördü. NE inatçılar ve inkârcılar geçti. Şimdikiler kız çocuklarını okullardan atıyor, onlar kız çocuklarını diri diri gömüyor, ateşten çukurlar eşip inananları içine atıyorlardı. Peki, şimdi nerdeler? Bir zamanlar ölüm onların da uzağındaydı. Hatta saltanatlarının ilelebet süreceğini söyleyip duruyorlardı. Şimdi sadece kalıntıları kaldı bu güne, onlar da sonra gelenler dünyanın geçiciliği noktasında ibret alsınlar diye.

Anlaşılan hâla ibret almayanlar var, fakat bir gün mutlaka anlayacaklar. Dileriz geç olmadan anlarlar. Rablerine teslim olanların ise böyle bir sorunları yok. Zira onlar hayatın sahibinin kim olduğunun farkındalar.”

 
Necip CENGİL
1998/ Malatya

    

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 129
Bu Ay : 3573
Toplam : 3573

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom