Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SORUNLARI TARTIŞMAK GEREKİR

 SORUNLARI TARTIŞMAK GEREKİR 

“Bari siz yapmayın!”
Böyle diyorlar.

Yapılan; sorun olarak görülen konuların gündeme getirilmesi, tespitler yapılması, eksiklerin bildirilmesi, tedbir mahiyetinde önerilerin getirilmesidir. Ayrıca; çalıştığınız insanlara dikkat edin, size alkıştan başka bir şey vermeyecek olanları yanınıza fazla yaklaştırmayın denmesidir.

Yetkili arkadaşımız projesini anlatıyor, soru sorup öneri istiyor. Birileri kalkıp, içinde öneri adına ifadelerin yer almadığı, alkış cümleleri kuruyor, yerine oturuyor. Birileri de “proje güzel ancak…” diye başlayarak eksikleri dile getiriyor, öneri sunuyor.

Hangisini istersiniz? Ben eleştirebilen ve öneri getirenleri isterim. Alkış cümlelerinden başka bir sermaye ile ayağa kalkmayanların şehre ve ülkeye verebilecekleri hiçbir şey yoktur.

Elbette marifet iltifata tabidir yani iyi işlerin ödüllendirilmesi, övülmesi gerekir. Buna karşı olmam mümkün değil. Karşı olduğum, alkışçıların el üstünde tutulması, eleştirebilen ve öneri getirebilenlerin “bari sen yapma” denerek ötelenmesidir. Bu tavır şehre ve ülkeye kaybettirir.

BİLSAM tarafından eğitim ile ilgili bir çalışma yapılıyor, oradaki bir tespit iki kesim insan oluşturuyor: Biri “sanki eğitimde hiç iyi iş yapılmamış gibi bize vuruyorsunuz, bari siz yapmayın” diyor. Diğeri onca tespit arasında yalnızca birini öne çıkarıp, yapılan çalışmayı tek kolon üzerinde yükselen zayıf binaya çeviriyor. Oysa şehir ve ülke sorunlarına yönelik dosya çalışmaları ve orada dile getirilen sorunlar ve tespitler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Ne Milli Eğitim camiasının küsmesine gerek var, ne de tespit ve sonuçları bir maddenin üzerine yıkıp yapılan çalışmaları gereksiz tartışmaların gölgesinde eritmeye…

Bu tavır sınırlar ötesi için de geçerli. Suriye bir kan deryası; iki tip insan alkış topluyor: Biri Şiilere bindiriyor, diğeri Sünnilere… Gelin tahrik cümleleri kurmayalım diyenler öteleniyor. Mesele karşılıklı olarak tekfir cümleleri arasında çamurlaştırılıyor. Devletler hukuku, güç dengeleri, dünya sisteminin mevcudu taşıyamadığı için yenileneceği ve bunda Müslümanların rolünün ne olacağı, ne olması gerektiği çokta önemsenmiyor. Oysa Suriye meselesi Esed’e küfretmenin, Şii-Sünni ikilemi oluşturmaya çalışmanın ötesinde bir sorundur.

Esed, ömrü sınırlı bir fani, kan deryasına dönemsine müsaade ettiği ülkesinde bir çakıl taşı hükmündedir. Atarsınız, okyanusun dibinde kaybolur ve hırslarını aklına tercih ettiği için bir tarih değerlendirilmesinin içinde yer alır.

Mesele ölümlerden ve açlıktan ayrıda ele alınmalıdır.

Bugün bölgemizde bir sistem değişimi yaşanıyor. Dünya neredeyse her yüzyılda bir sistem değişimine gitmiş. Bugün bizler duygusallığımıza mağlup ettirmediğimiz bir akıl geliştirmek zorundayız. Her şeyden önce Müslümanlar arasında kara bir siyasi çekişmenin ürünü olan Şii-Sünni odaklı bölünmeyi ortadan kaldırmanın yollarını aramalıyız. Bu anlamda, kimi ülkelerde Şii ve Sünnilerin ortak Cuma namazlarında bir araya gelmeleri önemli bir adımdır. Anadolu Platformu ve Suriyeli âlimlerin bir araya geldiği toplantıda "bu savaş Şiilere karşı bir Sünni savaşı değildir” denmesi önemli adımlardır.

Klasik mezhep ağzının kullanıldığı, ötekileştiren bir dil yerine, yaşadığımız onca tecrübenin mütemmimi olan bir üslup ile meseleyi ele almamız önemli ve gereklidir. Hiçbir meselemizi, kimsenin hırsına kurban edemeyiz.

Bugün yaşadığımız nice sorun var. Hiçbir sorunumuzu yalnızca “vurun kâfire, vay sapık vay” mantığı içinde çözemeyiz. Kendi inanç dilimizi, güç dengelerinin tartışıldığı ortamda malzeme yapamayız. İnanç dilimiz bize insan kazanmayı öğretir, insan yok etmeyi değil. Bu “herkesi memnun etmeye çalışan bir dil” gibi algılanmamalıdır. Bu noktada siyer-i nebiyi anlamak için zihin yormalıyız.

Tartışabilmek, konuşabilmek, ortak iyiye ulaşmanın yollarını aramak gerekir.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 451
Bu Ay : 4249
Toplam : 4249

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom