Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

‎TARİHE SÖVMEYİN

‎TARİHE SÖVMEYİN
 

Okudukça, nice “saklanmış gerçeğin” farkına varıyorsunuz. “Bu yönüyle bakmamıştık” diyorsunuz. Cumhuriyete giden yolun, öncesinin hikâyesi içinde “kurgu tarihin” aldatıcılığı ile gerçeği ve ezberletileni alıp veriyorsunuz. Aldatılmış olmak, bir ateş gibi kavuruyor. Bütün bunlar bir yana, tarihe asla sövmemeniz gerekiyor zira yaşadığınız şu anda bile bilgiler örtülüyor. Gözünüzün içine bakarak, yalanların doldurduğu senaryolar içinde yürüyorsunuz.

İşimiz ne geçmişi aklamak ne de karalamak olmalı. Meselemiz, örtülü hakikatin örtüsünü, ne kadar aralayabiliyorsak, onu denemek… Kaldı ki, bilgiye çok kolay uzanabildiğimiz şu zaman diliminde bile örtüsünden bütünüyle sıyrılamayan bilgiler bizi kuşatıyor.

Bütün karartmaların temelinde ise iktidar savaşları var. Halk eziliyor, kadın, çocuk, yaşlı demeden insanlar perişan ama önemli değil, önemli olan iktidara götüren veya pekiştiren strateji savaşları. Dün böyle olmuş, bugünde aynı.

Böyle gitmeli mi?
Tarihe müdahale etmemeli miyiz?

“İnsanı önemseyen” kendi stratejimizi oluşturmaya çalışsak zor mu olur?

Veya ezberletilen bilgilerden nasıl kurtulabiliriz?

Tarihi farklı okumak, ona “yasaklanmış sorular” sormakla başlayabiliriz. Elde ettiğimiz sansürsüz bilgileri paylaşmaya gelince, mevcut ezberle düşünenleri dikkate alarak hareket etmeliyiz. Kimi insanımız bu bilgilerin bir kısmına ulaşıyor ancak bilgiyi toplumsallaştırma aşamasında, rencide edici girişlerle başladığı için tepki topluyor. Oysa dil hep önemlidir. Dün ezberletilen bilgilerin bile topluma kabullendirebilme aşamaları olmuştur. Bu nedenle, farkına varılan gerçeklerin duyurulmasının da bir stratejisi olmalı. Hazır, sizi tecrit etmek veya recmetmek için fırsat kollayanlar, yanlış ama kutsadıkları bilginin kolayına değiştirilmesine müsaade etmezler.

Ülke olarak bir tez oluşturmaya, ulaştığımızı düşündüğümüz birikimi dünyaya sunmaya çalışıyoruz. Bunu yapmaya çalışırken, bir yandan da “alışılmış tezin” değişmesinden tedirgin olanları seyrediyoruz. Bu tedirginlikle, oluşturulmak istenen tezi provoke etmeye çalışıyorlar. Sürekli cüce olduğu telkin edilen adam, her boy aynasında kendisini görmeye çalıştığında, o aynalar sihirli, bu yüzden boyun uzun görünüyor, yoksa sen bir cücesin diye sindirilmesi gibi yıllardır, on yıllardır sindirilmişiz. Sanki İslâm dünyası olarak dünyaya yön verecek stratejiler üretemezmişiz gibi sürekli telkine maruz kalıyoruz. İslâm dünyasındaki her kıpırdanmayı “başkalarının oyunuyla” açıklama dayatmasıyla karşılaşıyoruz.

Oysa bir “tecdid” bilgimiz var; her yüz yılda bir içimizden birilerinin çıkıp “yenileşme” yapabileceğini de tartışmışız yıllarca. Tıkandığımız nokta, her cemaat kendi büyüttüğü şahsı müceddid görme telaşesinde ve aslında tecididin alanları ne olabilir sorusunu sormak işimize gelmiyor. Tecdid denince “din” aklımıza geliyor ve din denince de, ibadetler… Oysa Allah “dininizi tamamladım” diyor. Öyleyse tecdidin bir başka açıklaması olmalı. Bu, neden “siyaset geliştirme” olmasın. Bu neden dünya insanına yol öğretme, yöntem geliştirme olmasın… Mesela dünyanın her yüzyılını araştırdık mı? Her yüzyılda ortaya neler çıkmış, neler tartışılmış tahlil ettik mi? Bugün birilerinin küçümseyip durduğu “Müslüman kardeşler” oluşumu bir tecdid olamaz mı, bu tecdidin neticesini alma zamanı gelmiş olamaz mı? Tecdid tıkanmaları aşmaksa, İslâm dünyasının tıkandığı noktaları aşmak adına, kitabın itiraz etmeyeceği yollar geliştirmek tecdid olmayacaksa ne olur?

Ve İslâm dünyasının tıkandığı noktalara çözüm aramak için çalışma başlatan nice insanın dün susturulması, bugün susturulmak istenmesi tecdide mani olma girişimleri olamaz mı?

Bu noktadan başlayarak tartışabilir miyiz, merak ediyorum.

Bütün tartışmalar arasında, asıl cümlemi tekrarlamam gerekiyor; bu işi tarihe sövmeden, onu farklı okuyarak ve ona “yasaklanmış sorular” sorarak meseleyi ele alalım.

 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 852
Bu Ay : 15028
Toplam : 15028

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom