Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SURİYE

 SURİYE 

Suriye’de tartışmasız tek yön, orada bir insanlık sınavı verildiğidir. Bu sınavı ülke halkı olarak, bir kardeşlik hakkı olarak, en güzel şartlarda yerine getirmeye çalıştığımızı ve bunda “insanlığa örnek olduğumuzu” düşünüyorum. Suriye halkının, donmasına, açlıktan kırılmasına, kıyamet günü yakamıza yapışmasına yol açacak vurdumduymazlığa müsaade edemeyiz. Suriye’de devletler çatışıyor diye kardeşlik kırılmasına göz yumamayız. İnsanlık adına, kardeşlik adına atacağımız adımlar, aynı zamanda orada bir Sünni-Şii kırılmasını da önlemelidir. Bizi halk olarak insanlık dramı birinci derecede ilgilendirir. Yapılan insanlık yardımının altında kimse başka buzağılar aramasın.

Burası önemli…

Suriye’de tartışma getiren yönler devletlerarası iletişimle ilgili, burada ne kadar insanın öldüğü, Suriye’nin ne kadar tahrip olduğu önemli görülmez. Önemli olan, ittifakların hangisinin, yürütülen stratejide başarılı olacağıdır. İran’ın başrolü oynadığı strateji mi başarılı olacak yoksa Türkiye’nin başrolünü oynadığı strateji mi?

Tabi başarmak nedir, onu da merak ediyorum. Hama’da 1982’de katledilen binlerce insan neyin başarısıdır? Bugün katledilen 60 bin insan neyin başarısı olacak? Bildiği tek şey, Esed artık Suriyeli değil, o bütün canilerin ülkesi olan “cinayet ülkesinden” ve ona sırt verip strateji geliştirdiklerini düşünenlerde bu ülkenin sınır koruyucularıdır. Eğer bu suçlamadan kurtulmak istiyorlarsa, strateji oyununu bırakıp Suriye halkının yanında yer almalı, kanın durması, feryadın kesilmesi için yol aramalıdır.

Burası da önemli…

Bazı konularda hoş gürü dili kullanılmaz. Cinayetlerden sonrada böyledir, hiçbir cinayetin ardından hoşgörü dili bulamazsınız. Orada hukuk konuşur. Suriye’de işlenen katliamın suçlusu veya suçluları da cinayet hukukuna göre insanlığın karşısına çıkıp hesap vermek durumundadır. Hiçbir devlet, hangi gerekçelerle olursa olsun, akan bunca kanın üzerine, zafer içkisi yudumlayamaz. Gerçi cinayetlerin kanı onları tutar ve sarhoşlaştırır. Bu sarhoşluk bir zafer sarhoşluğu gibi görülür ancak Esed artık bir cinnet hali sarhoşudur, ne yazık ki bu cinnet hali sarhoşluğu, hem karşıya hem caniye zarar verir. Bir de o caninin, ringe çıkmış bir sporcu gibi elini kaldırmak isteyenleri de lanetlere uğratır. Bütün caniler, mazlumların lanetleriyle yok oluşa doğru gittiklerini ancak “son gün” anlarlar. O gün dönüşü olmayan bir gündür.

Bu nokta da düşünülmeli…

“Madem Suriye’de strateji savaşları var, biz neden taraf olalım, bırakalım kim ne kadar ölüyorsa ölsün” diyenlerde iyi düşünmeli. İnsanlığın ölümüne asla müsaade edemeyiz. Lakin halkın karşısına salt duygusal ve ajite edici konuşmalarla da çıkamayız. Söyleyeceğimiz şudur: Bütün stratejilerin canı cehenneme, biz kardeşliğin, insanlığın ölmesine müsaade edemeyiz. Bu kararlılık “strateji hastalığına tutulmuş” insanları da uyandıracaktır.

Bir şey daha; sosyal medyada, insanlığın nasıl aşağılandığını gösteren kanlı sahneleri paylaşmanın bir sınırı olmalı… Bu tür paylaşımlar, nice yüreklerde, bir sınırsız öfkeye, sınırsız intikam duygusuna, aklıselimi olmayan bir dilin kullanılmasına yol açmaktadır.

Böyle düşünüyorum…
 
necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 96
Bu Ay : 1664
Toplam : 1664

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom