Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI

 TÜRKİYE MÜSLÜMANLARI 

Allah ülkemize sayısız güzellikler vermiş, buna göre de hamd etmek gerekir. Zannım o ki, Türkiye Müslümanları bu hamdi bihakkın yerine getirmek için fedakâr uğraşlar veriyor. Kimin başı ağrısa, o ağrıyı evinde hisseden bir duyarlık geliştiği için böyle düşünüyorum ve bu duyarlılığı sürekli kılmaya yönelik çalışmalar da mutluluk verici.

Yıllardır, ne acılar çektik. Kendi inşa ettiğimiz “evin” kapılarından kovulduk. Bize yabancı muamelesini bırakın, “sizde nereden çıktınız” muamelesi yapıldı. Kitabımızı gömdüğümüz “hayvan zibilini” eşeleyip, kitaplarımızı çıkarırken hüzünlendik. Ancak her sabrımız hem insanımıza, hem ülkemize değer kattı. Kendilerini sahip, diğerlerini sığıntı gören anlayış sahipleri ülkeyi uçuruma sürüklerken, İslâm’dan enerjisini alanlar “nankörler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır” diyerek, sabırla, merhametle, iştiyakla yol aldı.

Nerede ağlama sesi duysa koşan insanımız, ağlayanın ne dinine ne mezhebine baktı. Elbette “kardeşlik enerjisiyle” çıkılan yolda, Müslüman olmanın kazandırdığı “cennet kardeşliğini” tesis etmenin çabası vardı ancak “insan kardeşliği” çerçevesinde, hiçbir insana sırt dönmek istemeyen bir bilinç gelişti.

Çok konuştuk, tartıştık, sabaha kadar süren, uykusuz konuşmalarımız oldu. Yanlışlar yaptık, kırılan kalplerle karşılaştık. Bunları yaparken doğruyu arıyorduk, her adrese uğradık, belli ki “aşkı” arıyorduk. Hangi oranda bulduk ayrı bir mesele lakin önemli mesafeler aldığımızı düşünüyorum. Bazen intikam söylemlerimiz oldu fakat sonradan anladık ki “intikamla yol alınmaz” ve hemen kendimize geldik. Bizim işimiz intikam değil, ihya ve inşa olmalı dedik.

İslâm dünyasında, her ülke insanı önemli hizmetler yaptı elbette, biz değerlerimize yabancılaştırıldığımız yılların zorba uygulamalarına rağmen adeta küllerinden yeniden dirilen Anka kuşu gibi bir süreç yaşadık. Her nevi inkâr projesinin içinde, inancımızı ve kardeşliğimizi eritmek isteyen projelere karşı, onların yanlışlığını ispatlayarak bugüne geldik. Zorla yabancılaştırılmak istendiğimiz kitabın sayfaları arasında çok uğraşlar vererek gerçeğe ulaşmaya çalıştık. Yüzyıllara yabancılaştırılan bir nesil, o yüzyılları tanımak, anlamak için neler çekti, yaşadık.

Bugün geldiğimiz nokta; yetmez, bütün insanlara götüreceğimiz bir fayda iklimimiz var, yürüyüş dünyanın en ücra köşesine ulaşmalı hedefidir. Bugün dünya Müslümanları, geçmiş tecrübelerimizin bizi bir yerlere taşıyacağını ve kendilerine de faydalı olacağımızı düşünüyor. Öyleyse onların güvenini boşa çıkarmayacak bir enerji, iman ve bilgi birikimi, cesaret ortaya koyarak, hayatın hiçbir alanını es geçmeden projeler üretmeliyiz. Üstelik dün mazlumlara dayatmada bulunan zorba ülkelerin iklimi de iyi değil.

Yeni bir yıla girerken, ister Hicri ister Miladi olsun, tevhidi kuşatıcılığın, insanı ilgilendiren her konuya eğilmesi gerektiğini unutmadan yol almamız gerekiyor. Bize ihtiyacı olanlar ve bizim ihtiyaç duyduklarımız, birlikte ortak aklı üreterek, ayrımsız bir insani fayda üretmenin çabasıyla yol almamız gerekiyor.

Sınırlarımız içindeki yangından başlayarak, sınırlarımız ötesindeki yangınlara yol bulmamız gerekiyor. Sınırların bizi sınırlamasına müsaade etmeden üretken bir zihinle, bir “cennet yolculuğu” başlatmamız gerekiyor. Daha doğrusu bu noktadaki çabalara, omuz vermemiz, akıl vermemiz, iman enerjisi taşımamız gerekiyor.

Alınacak yol çok. Bu yolu hedeflerken, belki risk almamız gerekecek, tedbiri es geçmemek gerekecek… İnanıyorum ki; Allah insana bu yorgunluğu kaldıracak enerjiyi vermiştir. Dikkat edeceğimiz noktalardan biri, ortak enerjinin taşıyıcılığında bireysel kibirler üretmemek, hiç kimsenin enerjisini küçümsememek, her çabayı ortak faydaya çevirebilmenin yollarını aramaktır. 

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 788
Bu Ay : 14964
Toplam : 14964

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom