Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

Sessizlik yemini

 Sessizlik yemini

Gençlik yıllarımızın günlüklerine saklanmış sırlarımızın sayfaları çoğu zaman allı pulludur. O günlerden bu güne sızan tılsımı nostaljik bir sessizlikle yüreğimizin en kuytusunda yalnızlığa terk ederiz. İçimizde biriken o günlerin duygularını heyecanlarıyla sessizlik içinde hatırladıkça gözlerimize biriken buğulanma değişir. Sevinçlerimizi bir tebessümün eşiğinde bir rüzgârla gün yüzüne savururuz. Hüzünlerimiz yüzümüze çizgilenen acının fotoğrafını gökyüzüne çizer. Aşklarımız bazen kırışmış bir sayfanın satırlarına hüzünlenen kelimelerle dökülür. Acı koyulaştıkça sararmış mısralarda ağırlaşan bir hıçkırığa dönüşür. Umudu devam eden hayatın içine nakarat olarak dizeriz. Tekrarlandıkça tazelenen sevgilerimiz gecenin simyasına bulaşan bir kıvılcımı tutuşturur. Yüreğimiz bu kıvılcımla bir ömür yanar. Karanlık bütün cevapları saklamıştır. Yanıt alamadığımız sorularımızı her gün sessizce tekrarlarız. Sessizlik yemini etmişizdir. Sukut içinde cevapları bekleriz.

Bekâr odalarının sağır duvarlarını yumruklayıp yüreğimizde biriken aşklarımızı titreyen dudaklarımızda buruk bir sedayla söyleriz. Kutsal bir levha gibi çizdiğimiz idealist insani düşünceleri hatırlarız. O günün jakoben sisteminin kapitalist dişlilerinde öğütülmüş olmamız bize geçmişin mistik gücünü katar. Bu duygular bizi bu güne taşıyan kimlik inşamızın en önemli köşe taşıdır.

Gençlik hayalleriyle devrimci dinamikleri gecenin karanlığına teslim ettiğimiz günleri hayallerimizle süslerdik. O günlerde şarkılarımız daha duygu yüklüydü. Sevinçlerimiz kutsallıklarla donatılmış dudaklarımızda belirginleşen gülüşlerimize karışırdı. Acılarımız sararmış yaprakların sonbahardaki düşüşüydü. Hayatımızın ilkbaharı sisli bulutların su geçirmez gölgelerinde yaşanırdı. Çoğu zaman kalabalığa başkaldıran yalnızlığımızın marşıyla alkışlanırdı.

Doğudan batıya kuzeyden güneye yürüyen kervanların öncüleri çitlerle çevrilen ruhlarımıza isyan aşılardı. Delikanlı olmak bizim için sevmek demekti. Aşkı çoğu zaman bilmediğimiz dillerin şarkılarıyla söylerdik. Sessizlik yemini yaptığımız anıtlaşan sırlarımızı unutmazdık. Hatıralarımızı şiirlerin satırlarına saklardık. Başka dillerin serüvenlerini aşklarımıza uyarlardık. Üzerinde asırlarca geçse bile unutmayacağımız ve günümüze taşıdığımız onlarca hatıramızı tozlanmış sözlerimizle anlatırdık. Günümüzdeki durum geceyi esir alan sisli bir havanın yağmur damlasına karışan fısıltısıdır.

Bu gün toplumun damarlarında çeyrek asırlık değişim yalanı ruhumuza arıtılmış pragmatist alkışların gölgesinde söyleniyor. Toplumsal ezilmişliği protokola taşıyan yeni şarkının nakaratları duygularımızı teğet geçiyor. Bu gün modern insanlık dramı ruhumuza bir esinti gibi değiyor. Biz bu esrik şarkının zafer çığlıklarına tutunmuşuz. Zamanın durgun görülen çehresinde akan insanlığın resmini anlatılmamış öykülerin dillerinde duymuşuz.

Bu gün güneş her zamanki sessiz ışıklarını yeryüzüne merhametli bir sevgiyle bırakıyor. Sabahın perdeleri açılıp yeryüzüne düşen ilahi merhameti görmek mümkündür. Gökyüzüne bakan gözlerin yanında bir gölge gibi bekleyen sözlerimiz vardır. Gökyüzü varoşların üzerinde farklı bir renk alır. Metropollerin üzerine doğan güneş gökyüzüne gerginleşmiş ışığın zekâsını bırakır. Gökdelenlerin gölgesi caddelerin resmiyetini toplumun nüfus belgelerine mühürler. Kenar mahalle delikanlıları kapitalizmin ekonomik ve sosyal çarklarının dişlilerinde öğütülürken zamana yenik düşen sistemlerin zorbalığına direnmenin ergenliği yaşanıyor. Bu günün tabulaştırılan değerleri geçmişin yanmış külleriyle yoğrulmuştur. Tarihin sayfalarına gizlenmiş, yok sayılmış medeniyet dokusunda koparılan unutulmuş gerçekleri sırlarımıza katan varoşların çığlıklarıdır. İnsanlık medeniyeti kendi cübbesini değiştirmek için gün dönümü bekleniyor. Medeniyetlerin kimyasını bozan modern zamanların maskeli kölelerini büstlerin önünde alkışlıyorlar. Zorba sistemlerin kravatlı efendilikleri yeni serüvenleriyle mazlumları oyalamaya devam ediyor. İnsanlığın gün dönümü yaklaşırken yeni bir kaosla karşılaşma zamanıdır. Geleceğimize bozulmuş maya katan eskiyen değerlerimizi dinamiklerimize mıhlayan esrik bir şarkının nakaratı kulaklarımızda çınlıyor. Değerlerimizi tanımlayan sosyal projeler geçmişin geleceğe ışık tutan tarihsel dinamikleriyle sessizce oluşmuştur.

makifsahin@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 568
Bu Ay : 6548
Toplam : 6548

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom